Bu Reklamı Kapat
Etkinlik Bilim Buluşması
Antalya

7. Olimpos Gökyüzü Bilim Festivali

29 Temmuz 2022 07:00 tarihinden 01 Ağustos 2022 10:00 tarihine kadar.

Açıklama

Evrim Ağacı'nın da destekçileri arasında yer aldığı 7. Olimpos Gökyüzü Bilim Festivali pandemiden sonra tekrar bilimseverler ile buluşmaya hazırlanıyor!

Gün boyu alanında uzman isimlerin sunum ve söyleşilerine katılabilecek katılımcılar, gece saatlerinde ise profesyonel teleskoplarla yıldızlarla dolu gece göğünü izleyebilecek. Gezegenler, galaksiler, bulutsular gözlemlenecek. Astrofotoğraf eğitimi sonrası gökyüzü fotoğraflanabilecek.

Ücret:

Festival ücreti konaklama tipine bağlıdır:

 • Çadır: ₺835 
 • Bungalov: ₺1.650
 • Çadır (Öğrenci): ₺545

Prof. Dr. Lokman Kuzu, Prof. Dr. Osman Demircan ve Prof. Dr. Mehmet Emin Özel gibi akademisyenlerin çeşitli başlıklarda konuşmalar yapacağı festivalde, birçok astronom da yer alacak.

  İletişim Bilgileri

  7. Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali Etkinlik Programı

  29 Temmuz (1. Gün)

  • 07:00-10:30 Giriş, Yerleşme ve Kahvaltı
  • 11:00 (Sunum 1) Zafer Emecan (Genel Etkinlik Bilgileri, Mikro Meteor Tehdidi ve Uzay Çalışmaları)
  • 14:00 (Açılış) Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve Etkinlik Yönetim Kurulu
  • 15:00 (Sunum 2) Prof. Dr. Lokman Kuzu (Uzay Çöpleri, Olası Sorunlar ve Çözümleri)
  • 16:00 (Sunum 3) Prof. Dr. Osman Demircan (Çift Yıldız Gözlemleri)
  • 17:00 (Sunum 4) Uzman Astronom Duygu Durmuş (Galaksimizin Merkezi ve Kara Delikler)
  • 18:00 (Sunum 5) Astrofotoğrafçı Metin Altundemir (Fotoğraf 101)
  • 19:00 Akşam yemeği
  • 20:00 (Sunum 6) Astrofotoğrafçı Metin Altundemir (Temel Astrofotoğrafçılık)
  • 21:30 (Sunum 7) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

  13:00 – 22:00 Çocuklar ve yetişkinlere yönelik bilimsel atölyeler, teleskopla Güneş gözlemleri, bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri.

  21:00 – 05:00 Teleskoplu gece gökyüzü gözlemleri, DSLR ve teleskoplar ile uygulamalı astrofotoğraf çekim eğitimleri.

  30 Temmuz (2. Gün)

  • 09:00 – 10:30 Kahvaltı
  • 12:00 (Sunum 8) Prof. Dr. Mehmet Emin Özel (Büyük Patlamadan Dünya’nın Oluşumuna)
  • 13:00 (Sunum 9) Uzman Astronom Yücel Kılıç (Asteroitler ve Güneş Sistemi’nde Gölge Avcılığı)
  • 14:00 (Sunum 10) Zafer Acar (Yapay Zeka ile Ötegezegen Keşifleri)
  • 15:00 (Sunum 11) Prof. Dr. Osman Demircan (Gama Işın Patlamaları ve LIGO Deneyi Sonuçları)
  • 16:00 (Sunum 12) Beyza Atasever (Kuantum Bilgisayarlar ve Kuantum Hesaplama)
  • 16:45 (Sunum 13) Dr. Ufuk Gökçek (Yerçekimsiz Ortam ve İnsan Vücudu)
  • 17:45 (Sunum 14) Prof. Dr. Lokman Kuzu (Teknoloji Bağımlılığı)
  • 19:00 Akşam Yemeği
  • 20:00 (Sunum 15) İrem Sezdi (Küp Uydular ve Yörünge Mekaniği)
  • 21:00 (Sunum 16) Uzman Astronom Duygu Durmuş (Takım Yıldızı ve Gezegenlerin Mitolojideki Yerleri)

  13:00 – 22:00 Çocuklar ve yetişkinlere yönelik bilimsel atölyeler, teleskopla Güneş gözlemleri, bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri

  21:00 – 05:00 Teleskoplu gece gökyüzü gözlemleri, DSLR ve teleskoplar ile uygulamalı astrofotoğraf çekim eğitimleri.

  31 Temmuz (3. Gün)

  • 09:00 – 10:00 Kahvaltı
  • 11:00 (Sunum 17) Prof. Dr. Osman Demircan (Birleşen Çift Yıldızlar)
  • 12:00 (Sunum 18) Prof. Dr. Mehmet Emin Özel (Hayat ve İnsanın Ortaya Çıkışı)
  • 13:00 (Sunum 19) Dr. Zuhal Hazar (Yapay Zeka ve Uygulamaları)
  • 14:00 (Sunum 20) Prof. Dr. Lokman Kuzu (Türkiye Uzay Ajansı Çalışmaları)
  • 15:00 (Sunum 21) Akın Karahasan (Tardigradlar ve Uzay Misyonları)
  • 16:00 (Sunum 22) Astronom Taylan Kasar (Evrendeki Temel Parçacıklar)
  • 17:00 (Sunum 23) Astrokimyacı Şengül Yargın (Evrende Moleküler Bölgeler ve Astrokimya)
  • 19:00 Akşam Yemeği
  • 20:00 (Sunum 24) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
  • 21:15 Etkinlik Sürecinde Gerçekleştirilen Yarışmaların Ödül Törenleri

  13:00 – 22:00 Çocuklar ve yetişkinlere yönelik bilimsel atölyeler, teleskopla Güneş gözlemleri, bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri

  21:00 – 05:00 Teleskoplu gece gökyüzü gözlemleri, DSLR ve teleskoplar ile uygulamalı astrofotoğraf çekim eğitimleri.

  1 Ağustos (Veda Zamanı)

  • 02:00-05:00 Kapanış partisi
  • 10:00 Toplanma ve Geri Dönüş
  Etkinliği Paylaş
  Don Kişot Pansiyon, Olympos Yazır Köyü, Kilise Yakası Mevki, D:137, 07350, Olimpos

  Cuma, 29 Temmuz 2022 07:00

  Pazartesi, 1 Ağustos 2022 10:00

  ₺545-₺1.650

  19
  Geri Dön
  Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

  Göster

  Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

  Göster

  Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

  Geri dön

  Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

  Geri dön

  Close
  Geri Bildirim Gönder
  Paylaş
  Reklamsız Deneyim

  Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

  Kreosus

  Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

  Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

  Patreon

  Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

  Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

  YouTube

  YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

  Diğer Platformlar

  Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

  Giriş yapmayı unutmayın!

  Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

  Destek Ol

  Devamını Oku
  Evrim Ağacı Uygulamasını
  İndir
  Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
  İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
  Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
  Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
  Safari Mobil Uygulama
  Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

  Daha fazla bilgi almak için tıklayın

  Önizleme
  Görseli Kaydet
  Sıfırla
  Vazgeç
  Ara
  Raporla

  Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

  Soru Sor
  Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
  Görsel Ekle
  Kurallar
  Platform Kuralları
  Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
  1
  Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
  Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
  2
  Bilim kimliğinizi kullanın.
  Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
  3
  Düzgün ve insanca iletişim kurun.
  Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
  4
  Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
  Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
  5
  Türkçeyi düzgün kullanın.
  Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
  Soru Ara
  Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
  Alıntı Ekle
  Eser Ekle
  Kurallar
  Komünite Kuralları
  Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
  1
  Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
  Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
  2
  Anonimden kaçının.
  Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
  3
  Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
  Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
  4
  Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
  Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
  5
  Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
  Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
  Gönder
  Tavsiye Et
  Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
  Kurallar
  Platform Kuralları
  Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
  1
  Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
  Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
  2
  Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
  Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
  3
  Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
  Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
  4
  Düzgün ve insanca iletişim kurun.
  Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
  5
  Türkçeyi düzgün kullanın.
  Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
  Eser Ara
  Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
  Tür Ekle
  Üst Takson Seç
  Kurallar
  Komünite Kuralları
  Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
  1
  Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
  Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
  2
  Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
  Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
  3
  Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
  Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
  4
  Tekrara düşmeyin.
  Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
  5
  Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
  Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
  Gönder
  Tür Gözlemi Ekle
  Tür Seç
  Fotoğraf Ekle
  Kurallar
  Komünite Kuralları
  Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
  1
  Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
  Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
  2
  Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
  Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
  3
  Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
  Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  4
  Etik kurallarına uyun.
  Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
  5
  Takson teşhisini doğru yapın.
  Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
  Gönder
  Tür Ara
  Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.