Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Bilim Buluşması
Bursa

4. Perseid Meteor Yağmuru Karacabey Gözlem Etkinliği!

12 Ağustos 2023 21:00 tarihinden 12 Ağustos 2023 23:59 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesi ile bilinen kuş ve yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in önderliğinde 4. Perseid meteor gözlemi etkinliğine her meraklı davetlidir! Bu yıl meteorları izlemek için 12 Ağustos Cumartesi gecesi Bursa Karacabey'de (Yeniköy Sahilinde) buluşuyoruz. Tek yapmanız gereken çıkıp gelmek. Kayıt gerektirmeyen ve tamamen ücretsiz olan bu gökyüzü gözlem etkinliğine dair tüm detaylar:

Ne Zaman Başlayacak ve Kadar Sürecek?

Etkinliğin başlangıç saati 21.30 olsa da gece yarısı olana dek sizlere Derin Uzay, Meteor Yağmurları, Işık Kirliliği ve Güneş Sisteminin yanı sıra doğaya dair çeşitli sunumlar yer alacak. Sunum yapanların içerisinde Alper Tüydeş, Süleyman Akgüneş, Uygar Mitat, Gizem Çoban, Melih Özbek, Doğanay Vural, Mustafa Aslan ve Evrim Ağacı editörü Pedram Türkoğlu yer almaktadır. Gece yarısına kadar sürecek gösterilerde eğlenceli sürprizler de mevcut! Sunumların ardından gece yarısında alandaki tüm ışıklar kapatılacak ve sabaha dek sürecek. Etkinliğin destekçileri arasında Karacabey Belediyesi ve UEDAŞ bulunmaktadır.

Yanınızda Ne Getirmenizi Öneririz?

Her katılımcının sinek kovucu sprey, hırka ve yer yatağı bulundurması öneriliyor. Dürbün veya teleskop gerekmemektedir. Meteor yağmuru en güzel çıplak gözle izlenir. Gece boyu en çok meteoru görenler yere sırtüstü yatıp yıldızları izleyenler olacaktır. Sandalye ile gökyüzünü izlemek biraz boynunuzu yorabilir.

Etkinlik alanı sahil kenarı olduğundan ötürü rüzgar olabilmektedir. Bu da daha az sinek anlamına geliyor. Rüzgar gece geç saatlerde azalsa da sonrasında serinlik kalabiliyor. Kıyafet seçiminizde buna göre alternatifiniz olsun mutlaka.

Zemin kum olduğu için gözlem alanında o gecelik kamp kurulabilecek. Yakında seyyar tuvalet de kurulacak. Suyunuzu yanınızda getirin. Alan geniş herkese yetecek yer var. Çadır kuracakların alana erken gelmeleri önerilmektedir. Etkinlik alanı yerleşim yerine yürüme mesafesindedir. Yazlık tatil bölgesi olduğundan gece geç saatlere kadar açık market/büfe bulabilirsiniz. Etkinlik alanında ateş yakmak, mangal, semaver vb şeyler kesinlikle yasaktır.

Kimlerle ve Nasıl Gelebilirsiniz?

Etkinliğe yalnız başınıza, ailece, çocuklarınızla veya arkadaş grubunuzla katılabilirsiniz. Yıldızların altında bebeğini uyutan aileler de var, büyükannesiyle gelenler de…

Otobüsle katılacaklar için önce Karacabey Terminaline gelip oradan da Yeniköy arabalarına binmeniz gerekmektedir. Saat 21.00'a dek Karacabey Terminalinden Yeniköy arabaları yarım saatte bir kalkmaktadır. Sonrasında Yeniköy’e sadece 00.00'da son araba kalkacak bilginiz olsun. Gözlem alanından yani Yeniköy'den geri dönüş için ise Karacabey Terminaline sefer olmadığından gece saat 02.00 ile 03.00 arasında bir otobüs belediye tarafından ücretsiz kalkacak sizler için bilginiz olsun.

Özel araçla gelecek olanlar için etkinlik alanı koordinatları 40°23'39.5"N 28°23'33.4"E. Erken gelenler alana yakın bir yerlere park edebilir. Geç gelirlerse daha gerilerde park yeri bulup biraz daha yürümek durumunda kalabilirler.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen meraklı bilimseverler ile buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz!

Ücret Bilgileri
Ücretsiz
Bursa, Karacabey, Yeniköy Sahili

Cumartesi, 12 Ağustos 2023 21:00

Cumartesi, 12 Ağustos 2023 23:59

Ücretsiz

Bursa, Karacabey, Yeniköy Sahili

Adres Tarifi

Karabey terminalinden Yeniköy arabalarına binerek gelebilirsiniz. Saat 21.00'a dek Karacabey Terminalinden Yeniköy arabaları yarım saatte bir kalkmaktadır.

43
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Bu etkinlik Pedram Türkoğlu tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close