Tüm Reklamları Kapat
Tibet'in Ölüler Kitabı

Tibet'in Ölüler Kitabı (Bardo Thödol - Bardo Thodol, བར་དོ་ཐོས་གྲོལ; Wylie: bar do thos grol)

Bardo Planında Ölümden Sonraki Deneyimler
Kitap
2017
EA Puanı
10.0 10
8 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Uzak doğu yaşam felsefesini barındıran kitap, özellikle ölüm konusu üzerinde durarak, ruhun bedenden ayrıldıktan sonra ne gibi süreçleri izleyeceğine dair antik bilgiler vermekte. Her ne kadar felsefi bir düşünce akımı gibi görünsede kitabın barındırdığı düşüncelerin, sistematikleşmiş bir din olduğu söylenebilir. Çeşitli yazım kaynaklarını materyal alarak, ölüm, ruh ve varlık hakkındaki soruları bu kaynakların etrafında cevaplandırmaya çalışıyor.

Özellikle uzak doğu felsefesi ve ölümden sonrasına dair meraklı kimselerin okumasını önerebileceğim bir kitap. Ancak çok bilimsel bir yapıt olmadığının altını çizmek isterim, genel kültür kazanımı konusunda hayal kırıklığına uğratmayacak ancak sıkı felsefe okurlarını tatmin etmeyecek bir kitaptır.
Uzak doğu yaşam felsefesini barındıran kitap, özellikle ölüm konusu üzerinde durarak, ruhun bedenden ayrıldıktan sonra ne gibi süreçleri izleyeceğine dair antik bilgiler vermekte. Her ne kadar felsefi bir düşünce akımı gibi görünsede kitabın barındırdığı düşüncelerin, sistematikleşmiş bir din olduğu söylenebilir. Çeşitli yazım kaynaklarını materyal ... Daha fazla göster
Yazar
Lama Kazi Dawa Samdup
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Tibetçe (བོད་སྐད་)
Orijinal Başlık
Bardo Thödol - Bardo Thodol, བར་དོ་ཐོས་གྲོལ; Wylie: bar do thos grol
Yayınlanma Tarihi
01 Mayıs 2017
Yayınevi
Onbir Yayınları
Son Baskı Sayısı
8
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 168
ISBN-10 9944180246
ISBN-13 9789944180245
Boyutları 13,5 x 21 cm
Son Baskı Tarihi 2023-03-01
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Gökdeniz Sağlam
İnceleyen10
Enter the Void filminde bahsi geçtiği için alıp okuduğum bir kitaptır. Uzak doğu felsefesini temel alarak ölüm sonrasını açıklamaya çalışır. Eserin ana düşüncesi reenkarnasyon üzerinedir. Bu konuda okuyucu sıkmayacak, okurun fazla zamanını almayacak akıcı bir kitaptır ancak kitap sıkı felsefe okurlarını tatmin edecek düzeyde değildir.
18
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Gökdeniz Sağlam
@denizsaaglam
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close