Tüm Reklamları Kapat
İvan İlyiç'in Ölümü

İvan İlyiç'in Ölümü (Смерть Ивана Ильича)

Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi CCXXIII (223) - Rusça Aslından Çeviren: Mazlum Beyhan
Kitap
1886
EA Puanı
9.7 10
3 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. 1886 yılında yayınlanan İvan İlyiç’in Ölümü sade, süssüz anlatımıyla Rus gerçekçi edebiyatında eşsiz bir yere sahiptir. Daima gerektiği gibi yaşamaya özen göstermiş bir insanın ölümle yüzleşmesini konu edinen eser, Tolstoy’un yaşamının son döneminde ortaya koyduğu yeni ahlak anlayışının da ilk örneklerinden biridir. İvan İlyiç’in Ölümü Tolstoy’un bir mektubunda belirttiği gibi sıradan bir adamın, sıradan ölümünün kendi gözünden tasviridir.
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık ... Daha fazla göster
Yazar
Lev Tolstoy
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Rusça (русский язык)
Orijinal Başlık
Смерть Ивана Ильича
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 1886
Yayınevi
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 83
ISBN-10 6053321176
ISBN-13 9786053321170
Boyutları 12,5 x 20,5 cm
Son Baskı Tarihi 2022-12-01
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Lev Tolstoy, 1828'de doğmuş, 1910'da ise hayata veda etmiş bir Rus yazar, düşünür ve sosyal aktivisttir. Eserleri genellikle derinlikli karakter analizleri, toplumsal eleştiriler ve felsefi temalar içerir. Tolstoy, en çok "Savaş ve Barış" ve "Anna Karenina" adlı devasa romanlarıyla tanınır. "Savaş ve Barış", Napolyon'un Rusya Seferi döneminde geçen, çok geniş bir karakter yelpazesine sahip epik bir romandır. "Anna Karenina", Rusya'nın aristokrat çevrelerinde geçen, aşk, ihanet, sadakat ve ahlaki değerler üzerine derinlikli bir inceleme sunan bir başyapıttır. Tolstoy ayrıca kısa hikayeler, denemeler ve dini felsefe üzerine eserler de yazmıştır. Hayatı boyunca edebiyatı ve sosyal, dini konulardaki düşünceleriyle geniş bir etki yaratmıştır. Özellikle pasif direniş ve anarşist felsefesi, 20. yüzyılın büyük düşünürlerini etkilemiştir.
Lev Tolstoy, 1828'de doğmuş, 1910'da ise hayata veda etmiş bir Rus yazar, düşünür ve sosyal aktivisttir. Eserleri genellikle derinlikli karakter analizleri, toplumsal eleştiriler ve felsefi temalar içerir. Tolstoy, en çok "Savaş ve Barış" ve "Anna Karenina" adlı devasa romanlarıyla tanınır. "Savaş ve Barış", Napolyon'u ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
Çevirmen
Kapak Tasarımı
Yayına Hazırlık
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (2)
Gönderiler (0)
İnceleme
Üzeyir Yazıcı
İnceleyen9
8
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Üzeyir Yazıcı
@uzeyiryzc
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close