Tüm Reklamları Kapat
Göl İnsanları

Göl İnsanları

Kitap
1955
EA Puanı
10.0 10
10 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Göl İnsanları'nda yer alan ilk dört öykü önce bir gazetede tefrika edildi. (1940-41), sonra iki kez kitap olarak basıldı (1955-1958). Nazım Hikmet, "Göl İnsanları Türk edebiyatının en güzel dört hikâyesi olarak kalacaktır." derken, kitabın bu ilk haline atıfta bulundu. Tahir Alangu da öyle: "Göl İnsanları'ndaki kişilerin hepsi köylüdür. Kitaptaki dört büyük hikâyeye, kişileri yönünden bir çekicilik veren şey, buradaki köylü tiplerinin, bizdeki magazin edebiyatının bol bol kullandığı klişe olmuş tiplerden çok başka niteliklerle belirlenmiş olmalarıdır. (...) Yazarın, dışardan kolayca görülüp anlaşılamayacak, bütün tarihi oluş ve evrimi, iç yapısı, sorunları, bütün toplum ve moral ilişkileriyle bir kapalı kutu olan köylüyü anlatabilmek için, onların arasında uzun zaman yaşadığı, sabırlı bir gözlem, derleme ve araştırmadan sonra yazdığı anlaşılmaktadır."

Kemal Tahir, dokuz yıl sonra yapılan üçüncü baskıya dört uzun öykü daha ekledi. Ama önceki öykülerin diline hiç dokunmadı. Böylece getirdiği güzel öykülerin yanı sıra yazarın dil alanındaki gelişmelerini de sergileyen ilginç bir yapıt ortaya çıktı.
Göl İnsanları'nda yer alan ilk dört öykü önce bir gazetede tefrika edildi. (1940-41), sonra iki kez kitap olarak basıldı (1955-1958). Nazım Hikmet, "Göl İnsanları Türk edebiyatının en güzel dört hikâyesi olarak kalacaktır." derken, kitabın bu ilk haline atıfta bulundu. Tahir Alangu da öyle: "Göl İnsanları'ndaki kişilerin hepsi köylüd ... Daha fazla göster
Yazar
Kemal Tahir
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 1955
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
İlhan Taşlı
İnceleyen10
Türk Edebiyatı'nın gelmiş geçmiş en güzel hikayeleri, üstelik dördü aynı kitapta. 1955 basımı olması sizi korkutmasın! Kemal Tahir'in sade ve akıcı dili sizi şaşırtacak. Edebiyat ile yeni yeni ilgilenmek isteyenlere şiddetle öneririm.
9
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
İlhan Taşlı
@ilhantasli
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close