Erik kırlangıçkuyruğu (Iphiclides podalirius)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.


Sahilde yönünü şaşırmış bir erişkin.
Sahilde yönünü şaşırmış bir erişkin.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Evrim Ağacı olarak Zonguldak'ın Ilıksu ilçesinde bir sahilde yolunu şaşırmış bir şekilde gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Diğer kelebeklere nazaran oldukça iri boyu, kaplan çizgilerini andıran siyah şeritlerle döşeli kanatları belirgindir. Kanatların arka köşesinde mavi benekler ve ucunda beyaz leke bulunan uzun bir kuyruğu andıran arka kanadı vardır. Uçuş tipleri oldukça karakteristiktir. Adeta süzülerek uçmaları ile kolayca tanınırlar.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kuzey Avrupa dışında Avrupa'nın her yerinde rastlanırlar. Neredeyse bütün bahçelerde ve çayırlık alanlarda görülebilirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Normalde yaygın olmalarına rağmen çakal eriğinin (Prunus spinosa) yok edilmesi ile birlikte popülasyonlarında azalma görülmüştür. Bu yüzden Polonya, Macaristan ve Almanya gibi ülkelerde nesilleri koruma altındadır.

Diyet ve Metabolizma

Bu kelebekler, genelde çakal eriği (Prunus spinosa) bulunan meyve bahçelerinde yaygındırlar. Tırtılları (larvaları) gülgiller familyasında yer alan elma, erik, alıç ve üvez gibi meyve ağaçlarının yapraklarıyla beslenir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Vikipedi. Erik kırlangıçkuyruğu. (2018, Temmuz 04). Alındığı Tarih: 04 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Vikipedi

Damalı su yılanı (Natrix tessellata)

Türkiye'de Çocuklar Ailelerinden Daha Fazla Ödev Desteği Alıyor; Ama Daha Nadiren Üniversite Bitiriyorlar!

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder