Ergenlikte Uyku Döngüsü

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uyku döngüsü kişiden kişiye göre değişir, kimimiz günün ilk ışığıyla uyanırken birçoğumuz içinse sabah uykusu kadar tatlı bir şey yoktur. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, bedenimizde salgılanan hormonlar gibi bazı kimyasal maddelerin bu döngüyü etkilediğini ortaya koymuştur; yani uyku döngüsü bizim için bir tercih ya da seçim değil, biyolojik bir olgudur. Her ne kadar stres, sosyal hayat, yaşlanma gibi çevresel veya ikincil etkenlerin etkisi olsa da, ne kadar ve daha da önemlisi ne zaman uyuyacağımızı belirleyen esas faktör biyolojik saatimizdir.

İlkokul çağındaki çocuklar genellikle gece 21-sabah 7 saatleri arasında 10 saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Ergenlik çağındakilerde uyku zamanı biyolojik olarak iki saat kadar ileriye kayarak gece yarılarına ulaşsa da, uyku ihtiyacı pek değişmeyip hâlâ 9-10 saat olarak kalır. Okulların sabah 8-9 gibi açıldığını düşünürsek bu durum, ergenlerde giderek artan bir uyku eksikliğine yol açar. Oysa yapılan araştırmalar, uykusunu tam alan ergenlerin obezite riskinin daha az, okul başarılarının daha iyi ve yaşam kalitelerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

İngiltere eğitim sistemi, bu konuda çığır açan bir ilke imza atarak 100 okulundaki 9 ve 10. sınıfların derse başlama saatini sabah 10 olarak belirledi. Daha önce tek bir okulda yapılan pilot çalışmada derslerin bir saat geç başlaması, okuldaki ergenlerin ana derslerdeki başarısını %20 kadar artırmıştı.

Benzer uygulamalar çoğalıncaya ve yaşam biçimimizi bilimsel bulgulara göre yeniden şekillendirinceye dek anne-babalar olarak ergenlere akşam saatlerinde huzurlu ve sakinleştirici bir ortam oluşturarak, düzenli spor yapmalarını ve beslenmelerini sağlayarak, gün içinde ve hafta sonlarında eksik kalan uykularını alacakları şartları hazırlayarak yardımcı olabiliriz.

Vejetaryen Dönerci

Aurora: Kutup Işıklarının Ardında

Yazar

Şule Ölez

Şule Ölez

Yazar

ODTÜ EEE '88 mezunudur. Evrim Ağacı'nda genel editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. Ayrıca Kırsal Çevre Derneği'nin aktif üyesidir. İlgi alanları Türkçe ve İngilizce dilleriyle başta bitkiler olmak üzere tüm canlılardır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder