Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Uyku döngüsü kişiden kişiye göre değişir, kimimiz günün ilk ışığıyla uyanırken birçoğumuz içinse sabah uykusu kadar tatlı bir şey yoktur. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, bedenimizde salgılanan hormonlar gibi bazı kimyasal maddelerin bu döngüyü etkilediğini ortaya koymuştur; yani uyku döngüsü bizim için bir tercih ya da seçim değil, biyolojik bir olgudur. Her ne kadar stres, sosyal hayat, yaşlanma gibi çevresel veya ikincil etkenlerin etkisi olsa da, ne kadar ve daha da önemlisi ne zaman uyuyacağımızı belirleyen esas faktör biyolojik saatimizdir.

İlkokul çağındaki çocuklar genellikle gece 21-sabah 7 saatleri arasında 10 saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Ergenlik çağındakilerde uyku zamanı biyolojik olarak iki saat kadar ileriye kayarak gece yarılarına ulaşsa da, uyku ihtiyacı pek değişmeyip hâlâ 9-10 saat olarak kalır. Okulların sabah 8-9 gibi açıldığını düşünürsek bu durum, ergenlerde giderek artan bir uyku eksikliğine yol açar. Oysa yapılan araştırmalar, uykusunu tam alan ergenlerin obezite riskinin daha az, okul başarılarının daha iyi ve yaşam kalitelerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

İngiltere eğitim sistemi, bu konuda çığır açan bir ilke imza atarak 100 okulundaki 9 ve 10. sınıfların derse başlama saatini sabah 10 olarak belirledi. Daha önce tek bir okulda yapılan pilot çalışmada derslerin bir saat geç başlaması, okuldaki ergenlerin ana derslerdeki başarısını %20 kadar artırmıştı.

Benzer uygulamalar çoğalıncaya ve yaşam biçimimizi bilimsel bulgulara göre yeniden şekillendirinceye dek anne-babalar olarak ergenlere akşam saatlerinde huzurlu ve sakinleştirici bir ortam oluşturarak, düzenli spor yapmalarını ve beslenmelerini sağlayarak, gün içinde ve hafta sonlarında eksik kalan uykularını alacakları şartları hazırlayarak yardımcı olabiliriz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 14:28:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4524

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Konuşmadan önce düşünün. Düşünmeden önce okuyun.”
Fran Lebowitz
Geri Bildirim Gönder