Ereksiyona Neden Olan Örümcek!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Brezilya Gezgin Örümceği, Phoneutria cinsine ait 8 farklı türün genel adıdır. Bu örümcek, Dünya üzerindeki en zehirli canlılardan birisidir. Hatta 2010 Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki en güçlü zehre sahip canlı olarak belirlenmiştir. PhTx3 isimli bir nörotoksin barındıran bu örümceklerin zehirleri çok geniş kapsamlı bir kalsiyum kanalı engelleyicisi; böylece çok kısa sürede sinir sistemini harap ediyor. Düzgün bir ısırık sonucunda av genelde istemsiz kasılmalara başlıyor ve çok kısa bir sürede ölüyor. Ne kadar güçlü olduğunu kıyaslamak isterseniz, son derece zehirli ve memeliler için de tehlikeli olan karadulların 20 gramlık bir fareyi öldürebilmek için 110-200 mikrogram zehir enjekte etmesi gerekiyor. Brezilya Gezgin Örümceği aynı fareyi 6 mikrogram zehirle öldürebiliyor!

Fakat bizler şanslıyız; çünkü evrimsel süreçte bu türlerin büyük memelilere saldırma ihtiyacı hiç olmadı, buna yönelik adaptasyonları bulunmuyor. Dolayısıyla zehirlerini boşalttıkları ön dişleri memelilerin derisini delebilecek kadar güçlü değil ve memeli bir hayvan türü olarak insan için de herhangi bir tehlike arz etmiyor. Tabii buna çok güvenmemek lazım, çünkü bir ısırığın derinizi delip delmeyeceğini her zaman öngörmek mümkün değil. Dolayısıyla Brezilya'daysanız örümceklere çok bulaşmayın deriz.

Ancak bu örümceklerin çok ilginç bir yan etkisi de var. Evrimsel süreçte genellikle ağızdaki tükürükten ve benzeri vücut sıvılarından evrimleşen zehirleri içerisinde bulunan Tx2-6 isimli 48 aminoasitten oluşan bir peptit bileşeni, memeli hayvanların erkeklerindeki (dolayısıyla insanların erkeklerindeki) cinsel organ dokusunu uyararak ereksiyona neden oluyor. Yine de hemen hoş bir şeymiş gibi düşünmemek lazım; çünkü bu ereksiyon cinsellik öncesi normal ereksiyon gibi olamıyor. "Priyapazm" adı verilen, son derece sancılı, acılı ve rahatsız edici bir penis ereksiyonuna neden oluyor. Hem de bu durum, saatlerce sürebiliyor! 

Fareler üzerinde yapılan araştırmada nitrik oksit sintaz isimli enzimi durduran L-NAME isimli bir kimyasal, bu toksinin kimyasal yolaklarını bozarak spazmlı ereksiyona engel oluyor. Ne var ki toksinin etkilerini vücuttan silmek o kadar kolay değil. Deoksikortikosteron tedavisi de gerekiyor ve ancak ondan sonra erkeklerde normal ereksiyon döngüsüne kavuşulabiliyor.

Görsel: İsmail Güderer

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. NatGeo
  2. LiveScience
  3. DailyMail
  4. IFLS
  5. Tx2-6

Yabancı Yaşam: Bakterilerin Sorunsuzca Kullanabildiği Yeni Sentetik Nükleotitler Üretildi!

İkili Gün Batımı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim