Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Arka kapak:

“Evrimin özü değişimdir. Doğada durağanlık yerine her zaman ve her yerde bir değişim ve dönüşüm vardır; değişen koşullar, canlı yada cansız, doğada mutlaka değişikliklere yol açarlar. Darwin’in kuramı da dahil, evrim kuramları hep bunu gösterir, bunu kanıtlar. Bugün dahil, 2500 yıldır evrime karşı çıkanların karşı çıkışlarının asıl nedeni tam da burada yatar. Esasında evrimin bu düşüncesine, bu değişim fikrine karşı çıkılmaktadır. Çünkü egemen sınıflar ve Temsilcileri iktidar ve egemenliklerini binlerce yıldır geniş kesimlerin sistemin devamı statükonun korunmasına ikna edilmeye sağladılar. Değişiklik fikri bu açıdan egemenliklerinin devamı açısından tehdit oluşturduğu için tehlikelidir, bu yüzden de karşı çıkılmalıdır. Egemen sınıflar ve onların temsilcileri bu tehdit yüzünden dün olduğu gibi bugünde evrim fikrini reddediyor ve ona karşı mücadele ediyorlar, ya da, sosyal Darwinizm veya sosyobiyoloji/ evrimci psikoloji örneğinde olduğu gibi, evrim düşüncesinin sağladığı bu asıl fikrin içeriğini bozuşturup sistem ve satükonun korunmasına yardım edecek fikirler toplamı haline getirdikten sonra sunulmasına çalışıyorlar.”

 

Evrim Ağacı Yorumu:

“Gerçek bağnazlık, modern zamanların gelmesini bekliyormuş…”

Kitap başlıca iki bölümden oluşuyor. Evrim ve Evrim Tartışmaları adlı ilk bölüm insanlık tarihinin başlamasıyla birlikte sürekli zihinlerde yer eden ve Türlerin Kökeni’yle birlikte patlak veren evrim görüşünün izlerini sürüyor. Dünyada yaşamın ilk olarak nasıl başladığına ilişkin görüşlerden, maymunlardan insansılara geçişteki emeğin rolüne, elin evrimleşmesinden adaptasyon olgusuna kadar her türlü başlığı genler ve çevre etkileşimi içerisinde yorumlayarak derinlemesine okuyucuya aktarıyor. HIV ve AİDS gibi virüslerin nasıl evrildiğini, sudaki ilk prokaryot canlının nasıl oluştuğunu, neden dünya nın böyle bir canlı için uygun bir yer olduğunu çarpıcı örnekler vererek açıklıyor. Ultra darwinizim nedir, Darwincilik köktencilik midir gibi pek çok soruya felsefi bir bakışın altında yanıtlar arıyor. Kitabın ilk bölümü, bilimsel her türlü veriyi kanıt ve destek olarak kullanarak, okuyucuyu anlaşılır ve sürükleyici bir bulgulara bağlı sorgulama ortamına sürüklüyor.

İkinci bölüm- Evrim ve Yaratılışçılık- ise iki zıt görüşün çatışmalarını, bilimsel bir bakış atarak sona erdirmeye çalışıyor. Tezlerini “Bilimsel Yaratılışçılık” olarak sunan günümüz Akıllı Tasarımcılarına Dawkins’inkileri aratmayacak iğneleyicilikte cevaplar sunuyor. Amaçlarını, bilimle olan bağlantılarını, düşüncelerinin arkasında yatan sebepleri irdeliyor. Aynı zamanda Türkiye’de evrim ve eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaratılışçılığın bunun hangi aşamalarında yer edindiğini inceleyen bu bölüm, evrim karşıtlarından sıkça gelen soruları yanıtlıyor, akıllarından hiç çıkaramadıkları ara formlar ve kambriyen patlaması gibi konulara açıklık getiriyor. Dedikleri gibi evrim in sadece bir teori olup olmadığını sorguluyor.

Stephen Jay Gould’dan Kenan Ateş’e alanında uzman pek çok Türk ve yabancı yazarın yazılarının bir araya getirilmesiyle oluşmuş bu essiz kitap, ayrıca içinde evrim teorisi ve ilişkili olduğu konular hakkında ayrıntılı bir terim ve kişiler sözlüğüne sahip olma özelliğiyle, piyasaya çıkmış en ayrıntılı ve anlaşılır kitaplardan biri olarak görülüyor.

Seksüel Seçme - Charles Darwin

Yeryüzündeki En Büyük Gösteri - Richard Dawkins

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim