Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi

Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi
2 dakika
902
Tüm Reklamları Kapat

Arka kapak:

Evrimin özü değişimdir. Doğada durağanlık yerine her zaman ve her yerde bir değişim ve dönüşüm vardır; değişen koşullar, canlı yada cansız, doğada mutlaka değişikliklere yol açarlar. Darwin’in kuramı da dahil, evrim kuramları hep bunu gösterir, bunu kanıtlar. Bugün dahil, 2500 yıldır evrime karşı çıkanların karşı çıkışlarının asıl nedeni tam da burada yatar. Esasında evrimin bu düşüncesine, bu değişim fikrine karşı çıkılmaktadır. Çünkü egemen sınıflar ve Temsilcileri iktidar ve egemenliklerini binlerce yıldır geniş kesimlerin sistemin devamı statükonun korunmasına ikna edilmeye sağladılar. Değişiklik fikri bu açıdan egemenliklerinin devamı açısından tehdit oluşturduğu için tehlikelidir, bu yüzden de karşı çıkılmalıdır. Egemen sınıflar ve onların temsilcileri bu tehdit yüzünden dün olduğu gibi bugünde evrim fikrini reddediyor ve ona karşı mücadele ediyorlar, ya da, sosyal Darwinizm veya sosyobiyoloji/ evrimci psikoloji örneğinde olduğu gibi, evrim düşüncesinin sağladığı bu asıl fikrin içeriğini bozuşturup sistem ve satükonun korunmasına yardım edecek fikirler toplamı haline getirdikten sonra sunulmasına çalışıyorlar.

Evrim Ağacı Yorumu:

Gerçek bağnazlık, modern zamanların gelmesini bekliyormuş…

Kitap başlıca iki bölümden oluşuyor. Evrim ve Evrim Tartışmaları adlı ilk bölüm insanlık tarihinin başlamasıyla birlikte sürekli zihinlerde yer eden ve Türlerin Kökeni’yle birlikte patlak veren evrim görüşünün izlerini sürüyor. Dünyada yaşamın ilk olarak nasıl başladığına ilişkin görüşlerden, maymunlardan insansılara geçişteki emeğin rolüne, elin evrimleşmesinden adaptasyon olgusuna kadar her türlü başlığı genler ve çevre etkileşimi içerisinde yorumlayarak derinlemesine okuyucuya aktarıyor. HIV ve AİDS gibi virüslerin nasıl evrildiğini, sudaki ilk prokaryot canlının nasıl oluştuğunu, neden dünya nın böyle bir canlı için uygun bir yer olduğunu çarpıcı örnekler vererek açıklıyor. Ultra darwinizim nedir, Darwincilik köktencilik midir gibi pek çok soruya felsefi bir bakışın altında yanıtlar arıyor. Kitabın ilk bölümü, bilimsel her türlü veriyi kanıt ve destek olarak kullanarak, okuyucuyu anlaşılır ve sürükleyici bir bulgulara bağlı sorgulama ortamına sürüklüyor.

İkinci bölüm- Evrim ve Yaratılışçılık- ise iki zıt görüşün çatışmalarını, bilimsel bir bakış atarak sona erdirmeye çalışıyor. Tezlerini “Bilimsel Yaratılışçılık” olarak sunan günümüz Akıllı Tasarımcılarına Dawkins’inkileri aratmayacak iğneleyicilikte cevaplar sunuyor. Amaçlarını, bilimle olan bağlantılarını, düşüncelerinin arkasında yatan sebepleri irdeliyor. Aynı zamanda Türkiye’de evrim ve eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaratılışçılığın bunun hangi aşamalarında yer edindiğini inceleyen bu bölüm, evrim karşıtlarından sıkça gelen soruları yanıtlıyor, akıllarından hiç çıkaramadıkları ara formlar ve kambriyen patlaması gibi konulara açıklık getiriyor. Dedikleri gibi evrim in sadece bir teori olup olmadığını sorguluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Stephen Jay Gould’dan Kenan Ateş’e alanında uzman pek çok Türk ve yabancı yazarın yazılarının bir araya getirilmesiyle oluşmuş bu essiz kitap, ayrıca içinde evrim teorisi ve ilişkili olduğu konular hakkında ayrıntılı bir terim ve kişiler sözlüğüne sahip olma özelliğiyle, piyasaya çıkmış en ayrıntılı ve anlaşılır kitaplardan biri olarak görülüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 13:56:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/589

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aytekin, et al. Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi. (26 Haziran 2011). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/589
Aytekin, S., Bakırcı, Ç. M. (2011, June 26). Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/589
S. Aytekin, et al. “Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 Jun. 2011, https://evrimagaci.org/s/589.
Aytekin, Samet. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 26, 2011. https://evrimagaci.org/s/589.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close