Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Arka kapak:

“Evrimin özü değişimdir. Doğada durağanlık yerine her zaman ve her yerde bir değişim ve dönüşüm vardır; değişen koşullar, canlı yada cansız, doğada mutlaka değişikliklere yol açarlar. Darwin’in kuramı da dahil, evrim kuramları hep bunu gösterir, bunu kanıtlar. Bugün dahil, 2500 yıldır evrime karşı çıkanların karşı çıkışlarının asıl nedeni tam da burada yatar. Esasında evrimin bu düşüncesine, bu değişim fikrine karşı çıkılmaktadır. Çünkü egemen sınıflar ve Temsilcileri iktidar ve egemenliklerini binlerce yıldır geniş kesimlerin sistemin devamı statükonun korunmasına ikna edilmeye sağladılar. Değişiklik fikri bu açıdan egemenliklerinin devamı açısından tehdit oluşturduğu için tehlikelidir, bu yüzden de karşı çıkılmalıdır. Egemen sınıflar ve onların temsilcileri bu tehdit yüzünden dün olduğu gibi bugünde evrim fikrini reddediyor ve ona karşı mücadele ediyorlar, ya da, sosyal Darwinizm veya sosyobiyoloji/ evrimci psikoloji örneğinde olduğu gibi, evrim düşüncesinin sağladığı bu asıl fikrin içeriğini bozuşturup sistem ve satükonun korunmasına yardım edecek fikirler toplamı haline getirdikten sonra sunulmasına çalışıyorlar.”

 

Evrim Ağacı Yorumu:

“Gerçek bağnazlık, modern zamanların gelmesini bekliyormuş…”

Kitap başlıca iki bölümden oluşuyor. Evrim ve Evrim Tartışmaları adlı ilk bölüm insanlık tarihinin başlamasıyla birlikte sürekli zihinlerde yer eden ve Türlerin Kökeni’yle birlikte patlak veren evrim görüşünün izlerini sürüyor. Dünyada yaşamın ilk olarak nasıl başladığına ilişkin görüşlerden, maymunlardan insansılara geçişteki emeğin rolüne, elin evrimleşmesinden adaptasyon olgusuna kadar her türlü başlığı genler ve çevre etkileşimi içerisinde yorumlayarak derinlemesine okuyucuya aktarıyor. HIV ve AİDS gibi virüslerin nasıl evrildiğini, sudaki ilk prokaryot canlının nasıl oluştuğunu, neden dünya nın böyle bir canlı için uygun bir yer olduğunu çarpıcı örnekler vererek açıklıyor. Ultra darwinizim nedir, Darwincilik köktencilik midir gibi pek çok soruya felsefi bir bakışın altında yanıtlar arıyor. Kitabın ilk bölümü, bilimsel her türlü veriyi kanıt ve destek olarak kullanarak, okuyucuyu anlaşılır ve sürükleyici bir bulgulara bağlı sorgulama ortamına sürüklüyor.

İkinci bölüm- Evrim ve Yaratılışçılık- ise iki zıt görüşün çatışmalarını, bilimsel bir bakış atarak sona erdirmeye çalışıyor. Tezlerini “Bilimsel Yaratılışçılık” olarak sunan günümüz Akıllı Tasarımcılarına Dawkins’inkileri aratmayacak iğneleyicilikte cevaplar sunuyor. Amaçlarını, bilimle olan bağlantılarını, düşüncelerinin arkasında yatan sebepleri irdeliyor. Aynı zamanda Türkiye’de evrim ve eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaratılışçılığın bunun hangi aşamalarında yer edindiğini inceleyen bu bölüm, evrim karşıtlarından sıkça gelen soruları yanıtlıyor, akıllarından hiç çıkaramadıkları ara formlar ve kambriyen patlaması gibi konulara açıklık getiriyor. Dedikleri gibi evrim in sadece bir teori olup olmadığını sorguluyor.

Stephen Jay Gould’dan Kenan Ateş’e alanında uzman pek çok Türk ve yabancı yazarın yazılarının bir araya getirilmesiyle oluşmuş bu essiz kitap, ayrıca içinde evrim teorisi ve ilişkili olduğu konular hakkında ayrıntılı bir terim ve kişiler sözlüğüne sahip olma özelliğiyle, piyasaya çıkmış en ayrıntılı ve anlaşılır kitaplardan biri olarak görülüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:22:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/589

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder