Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?

Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi? News Beezer
Texas Üniversitesi (ABD) Bütünleştirici Biyoloji Bölümü araştırmacısı ve evrimin ödül teorisini öneren son makalenin yazarı Dr. Owen Gilbert.
2 dakika
2,095
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kısa zaman diliminde (mikroevrim) ve uzun zaman diliminde (makroevrim) gerçekleşen evrimsel olaylar arasındaki bağlantı; Dr. Owen Gilbert'in açık erişimli ve hakemli dergi olan Rethinking Ecology'de yayınlanan makalesinde gündeme getirdiği biyolojinin en derin sorularına yeni yaklaşımlar sağlayabilir.[1]

Gilbert çalışmasında, doğal seçilim ile sinerjik olarak hareket eden ve zamanla yaşamın yenilikçiliğinin veya ilerlemesinin hızlanmasına sebep olan, ayrıca tesadüfi olmayan bir evrim kuvveti önerir. Bu yeni çalışma, Darwin'in evrim teorisini tamamlayarak, bu teoride cevapsız kalan soruların cevaplanmasını sağlar.

Gilbert bu teorinin, hayatın zamanla nasıl bu kadar yenilikçi hale geldiği gizemini çözebileceğini vurguluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Gilbert, doğal seçilimin türler veya soylar gibi uzun süre korunmuş birimler için geçerli olduğunu veya doğal seçilimin uzun vadeli "uyumluluğu azamileştirme" hedefi için çalıştığını varsaymak yerine, evrim teorisinin temelleri üzerine yeniden çalışarak, evrimde, "doğal ödül" adını verdiği, rastgele olmayan bir kuvvete daha yer olduğunu göstermeye çalıştı.

Gilbert, makroevrimde genetik birimler ile zaman dilimleri arasında bir fark yaratıyor. Bu bakış açısına göre Gilbert, doğal seçilimi türler içindeki gen frekanslarını değiştiren bir kuvvet olarak tanımlarken; doğal ödül türler ve daha yüksek taksonlar tarafından paylaşılan genetik kodlar, gen ağlar, genetik düzenleyici modüller dahil olmak üzere genetik sistemlerin bütününün toplam bolluğunu değiştirdiğini savunuyor. Gilbert, doğal ödülün aynı zamanda, binlerce ila milyonlarca nesil arasında gerçekleşen ve tekrarlandığında evrimin eski zamanlarına uzanan; ortaya çıkma, yayılma ve yok olma döngüleri için de geçerli olduğunu savunuyor. Şöyle anlatıyor:

Önceki makroevrim teorilerinin hepsi, doğal seçilimin rastgele olmayan tek kuvvet olduğunu varsayıyordu. Bu, araştırmacıları mikroevrimden makroevrime bir çıkarsama yapmaya ya da doğal seçilime bir öngörü atamaya mecbur ediyordu. Fakat herkes, iki yolun da teoriyi bozduğunu biliyordu.

Doğal ödülün ayrı bir güç olarak kullanılmasının temel avantajlarından biri, doğal seçilime 'her şeyi bilme' gücü vermeksizin, doğal seçilimi karmaşık özelliklerinin aşamalı olarak ortaya çıkan kökenini açıklamak için kullanılmasına izin vermesidir.

Tüm Reklamları Kapat

Gilbert bu iş birliğini ekonomiye benzeterek, doğal seçilimin doğanın kör mucidi rolünü oynadığını ve piyasaya bakmadan karmaşık "icatlar" yarattığını; doğal ödülün ise doğanın kör girişimcisi olarak hareket ettiğini ve bu karmaşık icatların, acil talep olan pazarlara veya çevrelere dağıtımını yaptığını savunuyor.

Bu çalışmayla, uzun süredir birbirine karışmış olan kökeni net bir şekilde ayırıp başarı elde etmek mümkün hale geliyor. Sonuç, biyolojinin temel sorunları hakkında yeni kavrayışlar kazandırıyor.

Gilbert Doğal Ödül Teorisi'nin ışığında; evrimleşebilirliğin evrimini, eşeyli üremenin yaygınlığı, tek bir genetik kodun sabitlenmesi ve görünüşte ani olan evrimsel değişimlere yol açan faktörler gibi soruları yeniden gözden geçiriyor. Gilbert, memelilerin dinozorların yerini almasının hayatın bir ilerlemesi olarak görülüp görülemeyeceğini de inceliyor ve insan ekonomik sistemlerinin başarısının nedenleri hakkında kısa bir incelemeyle sonlandırıyor.

Doğal Ödül Teorisi'nin doğru olup olmadığını sadece zaman söyleyebilir. Bununla birlikte mevcut veriler, teorinin ana hatlarının doğru olduğunu ve teorinin büyük biyolojik sorunlara yeni bakış açıları sağlayacağı konusunda umut vadettiğini gösteriyor.

Makalesinin sonuç kısmında Doğal Ödül Teorisi'ni şöyle izah ediyor:

(...) ilerleme, iki deterministik evrimsel kuvvet olan doğal seçilim ve doğal ödülün, geleceğe dair hiçbir öngörüleri olmadan etki etmelerinin beklenen çıktısı olarak açıklanabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • İnanılmaz 7
 • Bilim Budur! 6
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2024 02:45:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9938

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uçma
Halk Sağlığı
Fotosentez
Şehir Hastanesi
Genel Görelilik Teorisi
Nükleotit
Evrimleşme
Taklit
Sağlık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Vaka
Arı
Hematoloji
Çalışma
Dinozor
İnsan Türü
Güneş Sistemi
Biyoloji
Oksijen
Cinsel Yönelim
Sağlık Bilimleri
Fare
Mantık Hatası
Biliş
Dinozorlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Publishers, et al. Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?. (14 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 19 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9938
Publishers, P., Morkan, B., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 14). Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved May 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9938
P. Publishers, et al. “Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Berkay Morkan, Evrim Ağacı, 14 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/9938.
Publishers, Pensoft. Morkan, Berkay. Bakırcı, Çağrı Mert. “Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Berkay Morkan. Evrim Ağacı, January 14, 2021. https://evrimagaci.org/s/9938.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close