Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?

Doğal Ödül Teorisi: Doğal Seçilime Eşlik Eden Bir Diğer Kuvvet Olabilir mi?
Texas Üniversitesi (ABD) Bütünleştirici Biyoloji Bölümü araştırmacısı ve evrimin ödül teorisini öneren son makalenin yazarı Dr. Owen Gilbert.
News Beezer
Yazar Pensoft Publishers Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı GülayKaya 2. Editör Gülay Kaya
2 dakika
1,260 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Kısa zaman diliminde (mikroevrim) ve uzun zaman diliminde (makroevrim) gerçekleşen evrimsel olaylar arasındaki bağlantı; Dr. Owen Gilbert'in açık erişimli ve hakemli dergi olan Rethinking Ecology'de yayınlanan makalesinde gündeme getirdiği biyolojinin en derin sorularına yeni yaklaşımlar sağlayabilir.[1]

Gilbert çalışmasında, doğal seçilim ile sinerjik olarak hareket eden ve zamanla yaşamın yenilikçiliğinin veya ilerlemesinin hızlanmasına sebep olan, ayrıca tesadüfi olmayan bir evrim kuvveti önerir. Bu yeni çalışma, Darwin'in evrim teorisini tamamlayarak, bu teoride cevapsız kalan soruların cevaplanmasını sağlar.

Gilbert bu teorinin, hayatın zamanla nasıl bu kadar yenilikçi hale geldiği gizemini çözebileceğini vurguluyor.

Gilbert, doğal seçilimin türler veya soylar gibi uzun süre korunmuş birimler için geçerli olduğunu veya doğal seçilimin uzun vadeli "uyumluluğu azamileştirme" hedefi için çalıştığını varsaymak yerine, evrim teorisinin temelleri üzerine yeniden çalışarak, evrimde, "doğal ödül" adını verdiği, rastgele olmayan bir kuvvete daha yer olduğunu göstermeye çalıştı.

Reklamı Kapat

Gilbert, makroevrimde genetik birimler ile zaman dilimleri arasında bir fark yaratıyor. Bu bakış açısına göre Gilbert, doğal seçilimi türler içindeki gen frekanslarını değiştiren bir kuvvet olarak tanımlarken; doğal ödül türler ve daha yüksek taksonlar tarafından paylaşılan genetik kodlar, gen ağlar, genetik düzenleyici modüller dahil olmak üzere genetik sistemlerin bütününün toplam bolluğunu değiştirdiğini savunuyor. Gilbert, doğal ödülün aynı zamanda, binlerce ila milyonlarca nesil arasında gerçekleşen ve tekrarlandığında evrimin eski zamanlarına uzanan; ortaya çıkma, yayılma ve yok olma döngüleri için de geçerli olduğunu savunuyor. Şöyle anlatıyor:

Önceki makroevrim teorilerinin hepsi, doğal seçilimin rastgele olmayan tek kuvvet olduğunu varsayıyordu. Bu, araştırmacıları mikroevrimden makroevrime bir çıkarsama yapmaya ya da doğal seçilime bir öngörü atamaya mecbur ediyordu. Fakat herkes, iki yolun da teoriyi bozduğunu biliyordu.

Doğal ödülün ayrı bir güç olarak kullanılmasının temel avantajlarından biri, doğal seçilime 'her şeyi bilme' gücü vermeksizin, doğal seçilimi karmaşık özelliklerinin aşamalı olarak ortaya çıkan kökenini açıklamak için kullanılmasına izin vermesidir.

Gilbert bu iş birliğini ekonomiye benzeterek, doğal seçilimin doğanın kör mucidi rolünü oynadığını ve piyasaya bakmadan karmaşık "icatlar" yarattığını; doğal ödülün ise doğanın kör girişimcisi olarak hareket ettiğini ve bu karmaşık icatların, acil talep olan pazarlara veya çevrelere dağıtımını yaptığını savunuyor.

Bu çalışmayla, uzun süredir birbirine karışmış olan kökeni net bir şekilde ayırıp başarı elde etmek mümkün hale geliyor. Sonuç, biyolojinin temel sorunları hakkında yeni kavrayışlar kazandırıyor.

Gilbert Doğal Ödül Teorisi'nin ışığında; evrimleşebilirliğin evrimini, eşeyli üremenin yaygınlığı, tek bir genetik kodun sabitlenmesi ve görünüşte ani olan evrimsel değişimlere yol açan faktörler gibi soruları yeniden gözden geçiriyor. Gilbert, memelilerin dinozorların yerini almasının hayatın bir ilerlemesi olarak görülüp görülemeyeceğini de inceliyor ve insan ekonomik sistemlerinin başarısının nedenleri hakkında kısa bir incelemeyle sonlandırıyor.

Doğal Ödül Teorisi'nin doğru olup olmadığını sadece zaman söyleyebilir. Bununla birlikte mevcut veriler, teorinin ana hatlarının doğru olduğunu ve teorinin büyük biyolojik sorunlara yeni bakış açıları sağlayacağı konusunda umut vadettiğini gösteriyor.

Makalesinin sonuç kısmında Doğal Ödül Teorisi'ni şöyle izah ediyor:

(...) ilerleme, iki deterministik evrimsel kuvvet olan doğal seçilim ve doğal ödülün, geleceğe dair hiçbir öngörüleri olmadan etki etmelerinin beklenen çıktısı olarak açıklanabilir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/04/2021 18:35:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9938

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Avcı
Atmosfer
Bilgisayar
Adaptasyon
Bilim Tarihi
Enzim
Genel Görelilik
Canlılık Cansızlık
Alzheimer
Tedavi
Mikoloji
Acı
Kontrol
Entropi
Üreme
Çeşitlilik
Kara Delik
Diş Hekimliği
Etoloji
Mühendislik
Bilimsel
Olasılık
Yas
Sinir Sistemi
Türleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku