Diyabet Tedavisinde İğne Yerine İlaç Tedavisi Geliyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ilk olarak insülin’in vücutta parçalanmasını yavaşlatan bir madde keşfedildi. Şimdilik farelerde denenen ve başarılı sonuç veren 6bK adındaki bu madde, diyabetin ilaçlı tedavisi için gelecekte umut vaat ediyor.

 

Metot

6bK adındaki madde, yemek sonrası farelere 2 mg verildi ve ardından 6bK'nin çeşitli dokulara dağılımı ve bu dokularda ne kadar süre ile etkili olduğu incelendi. Aynı zamanda farelerden yemek sonrası düzenli olarak kan örneği alınarak kandaki şeker düzeyi de ölçüldü.

 

Sonuç

6BK nın vücutta yarılanma süresinin yaklaşık iki saat olduğu tespit edildi. Şekerin insülin tarafından hücrelere taşınması için bu süre yeterli.

6BK ile tedavi edildi farelerin, yemek sonrası insülin seviyenin yüksek, kan şekeri düzeyinin düşük çıktığı belirlendi.

Bir Görüş : Bu keşif diyabet tedavisinde yepyeni bir yol açabilir. Bu konuda yeni ilaçların piyasaya çıkabilmesi için klinik deneylere ihtiyaç var. Çıkarılacak olan bu yeni ilaçların insanlarda daha etkili ve daha uzun süreli olabilmesi için yeni katkı maddeleri de kullanılabilir.

 

Diyabet hakkında kısa bilgi

İnsülin, pankreastaki beta-hücreleri tarafından üretilen ve kandaki şekeri dengeli bir düzeyde tutması için hayati derecede önemli bir hormondur.

İnsülin direnci nedir? Pankreas tarafından üretilen insülin’in yetersiz olması durumunda, insülin-reseptörlerinin açılmamasına ve dolayısı ile şekerin kandan hücrelerin içerisine girememesine sebep olur, ki, bu da kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Buna insülin direnci denir.

Başka bir ifade ile insülin-reseptörlerinin insülini yakalayamaması, GLUT kanallarının kapalı kalmasına ve buna bağlı olarak da kandaki şeker miktarının artması anlamına gelmektedir.


Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. Saltuerk
  2. Nature

Sadece Kendi Galaksimizde Yaşamı Barındıracak 100 Milyon Gezegen Olabilir!

Dermoid Kist

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim