Dişlerimiz hakkında 5 ilginç gerçek

Bu yazı, Daily Anatomy isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Gördükleriniz sadece buz dağının görünen kısmı! İşte dişlerle ilgili ilginç gerçekler:

  1. İnsanlar hayatları boyunca iki set dişe sahip olurlar, köpek balıkları ise 40 set dişe sahip oluyorlar.
  2. Ağızımız hayatımız boyunca 23,659 litre tükürük salgılar, ve bu iki yüzme havuzunu doldurmaya yeterlidir. Tükürüğümüz, dişlerimizi bakterilerden korur ve şekerlerin sindirimine başlayan ilk enzimleri sağlar.
  3. Ortalama bir insan hayatı boyunca diş fırçalamak için 38 gün harcar.
  4. Dişlerinizin 3'te 2'si diş etinizin altında konumlanır.
  5. Modern diş macunları sadece son bir kaç yüzyıldır kullanılıyor. Daha öncesinde insanlar dişlerini temizlemek için kömür veya toprak tebeşir, kül, limon suyu ve bal-tütün karışımı gibi maddeler kullanmışlardır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: Daily Anatomy
  • -. What you see is only the tip of the iceberg! . (2016, Nisan 08). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Daily Anatomy

Modern İnsanlar ve Neandertaller Düşünülenden Çok Daha Önce Çiftleştiler.

Tarihöncesi İnsan Dişleri ve Gerçek 'Paleo Diyeti'

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim