Dişiler Erkeklerden Ortalamada Daha Zeki; Ancak Toplumsal Baskı Onları Geriletiyor!

Dişiler Erkeklerden Ortalamada Daha Zeki; Ancak Toplumsal Baskı Onları Geriletiyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Aslında cinsiyetlerin zekasını birbiriyle karşılaştırmak ilk etapta kulağa çok doğru gelmeyebilir. Çünkü IQ testleri sadece tek tip zekayı (analitik zekayı) ölçtüğü gibi, o zekayı ölçmek konusunda da ne kadar başarılı olduğu konusunda yoğun tartışmalar devam ediyor. Fakat dişi ve erkek beyinleri arasındaki çalışma ve nitelik farklılıklarını anlayabilirsek, geleceği daha sağlam temellere dayalı bir şekilde inşa edebiliriz. Ne var ki günümüz toplumları halen ilkel ataerkil yapılanmaya saplanıp kalmış gibi gözüküyor: "Ne olursa olsun erkek üstündür, egemendir." anlayışı sadece Türkiye gibi gelişmemiş 3. dünya ülkelerinde değil, aynı zamanda birçok Avrupa ve Amerika kıta ülkelerinde de egemen olan görüş. Dişileri "sus"turmak, dişileri ezmek, dişileri görmezden gelmek, ikinci sınıf vatandaş saymak ve daha nicesi, halen süregelen ayıplar... 

Peki nasıl oluyor da başlangıçta erkeklerden en azından analitik zeka konusunda üstün olan cinsiyet, ilerleyen çağlarda analitik zekayla birebir ilişkili olan bilim, matematik, teknoloji ve eğitim alanlarında erkeklerden geriye düşüyor? İşte bu görselde, bu konunun zamansal gelişimine kısa bir bakış atacağız.

Son olarak şunu belirtelim: "cinsiyet boşluğu" (gender gap) denen bu konu, eğitim bilimlerinde ve diğer bilimsel araştırma dallarında son derece kapsamlı olarak analiz edilen, arkaplanında yatan nedenler üzerinde araştırmaların sürdüğü, oldukça derin bir konudur. Dolayısıyla dişi-erkek arasındaki fark; psikoloji, sosyoloji, politika, biyoloji ve hatta kimi durumda tarih ve antropoloji gibi geçmişe yönelik bilimlerden gelen veriler analiz edilmeksizin tam olarak anlaşılamaz. İlerleyen dönemlerde bu konuda çok kapsamlı bir makale hazırlayacağız. Ancak erkek-egemen toplumun ve bundan doğan değer yargılarının, söz konusu farkın en önemli nedenlerinden biri olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerekli bilimsel kanıtları sözünü ettiğimiz makalede detaylarıyla vereceğiz.

İyi incelemeler.

 

Görsel Çeviri: Dilek Avşar ve Mehmet Onurcan Kaya

Görsel Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: visual.ly

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder