Dişi Yusufçuk Böcekleri, Erkek Yusufçuk Böceklerinden Kaçmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!
Dişi Yusufçuk Böcekleri, Erkek Yusufçuk Böceklerinden Kaçmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkçe’de helikopter böceği de denilen yusufçuk böcekleri göz alıcı renkleri ile bizleri şaşkınlığa uğratır. Güçlü saydam kanatları, uzun vücutları ve vücuduna oranla devasa gözleri vardır. Bu büyük gözlerle çok iyi bir görüşe sahiptirler. Bilinen 500 civarında alt türü bulunmaktadır. Bazı dişi yusufçuk türleri çiftleştikten sonra erkek yusufçuğun kafasını yer bu yüzden bu türlerin erkekleri hayatları boyunca (yusufçukların yaşam süresi 6 ay ile 7 yıl arasında değişir) sadece 1 defa çiftleşebilirler. Başka bir yusufçuk türünün ise başka ilginç bir özelliği var; aeshna juncea türünün dişileri daha fazla çiftleşmemek için takipte olan ısrarcı erkek yusufçukları kandırarak ölü taklidi yapıyorlar.

Orthetrum luzonicum türünün çiftleşmesi. Görsel: Wikipedia

İsviçre’deki Zürih Üniversitesi'nde yıllardır yusufçuklar hakkında araştırma yapan Rassim Khelifa, Alp Dağları’nda larva toplarken aeshna juncea türünün ölü taklidi yapma davranışına tanık oldu. Khelifa, dişilerin sık sık saklanmak üzere göletlerin yakınlarındaki yoğun bitki örtüsüne çekildiklerini keşfetti. Gözlemlediği 31 dişiden 27’si ölü taklidi yapmış ve bu dişilerden 21’i başarılı olmuştu. İspanya'daki Vigo Üniversitesi'nden Adolfo Cordero-Rivera'ya göre, bu sadece çok sayıda yusufçuğın bulunduğu alanlarda kullanılan bir strateji olabilir. Cordero-Rivera şöyle diyor:

‘’Dişiler, sadece erkek tacizinin yoğun olması durumunda böyle davranırlar.”

 

İngilizce’de common hawker ya da moorland hawker denilen aeshna juncea türü. Görsel: Wikipedia.

Tüm yusufçuklar gibi Aeshna juncea türünün de larvaları suda yaşadığı için, dişiler yumurtalarını göletlere bırakmak zorundadır. Bu bölgeler erkeklerin dişileri beklediği ve taciz ettiği yerlerdir. Bir kez çiftleşme ile dişinin tüm yumurtaları döllenir dolayısıyla ikinci bir çiftleşme dişinin üreme sistemine zarar verebilir. Bu yüzden de bu türün dişileri ölü taklidi yaparak zarar görmekten kurtulur. Bu arada, diğer hayvanlarda da görülen avcılardan kaçmak için ölü taklidi yapmak yusufçuklarda da gözlemlenmiştir. Khelifa dişi yusufçuğun çiftleşmekten kaçmak için ölü taklidi yapmaları hakkında şöyle diyor:

“Dişilerin bu özelliği erkeklerin zorlamalarının üstesinden gelmek için kullanarak geliştirmiş olması olasıdır.”

Ana görsel: Wikipedia (sympetrum flaveolum türü)

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. New Scientist
  2. Forbes
  3. Wikipedia (Common Hawker)
  4. Wikipedia (Dragonfly)

Gökdoğan (Falco peregrinus)

Alakarga (Garrulus glandarius)

Yazar

Meltem Çetin Sever

Meltem Çetin Sever

Yazar

Evrim Ağacı yazarı ve çevirmenidir. Alanı Kimya’dır ama beşeri bilimlerle yakından ilgilenir. Gerçeğe ulaşmak için bilimsel şüphecilik ve bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunan doğa aşığı bir hümanisttir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim