Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dinozorlardan Önceki Dev

Dinozorlardan Önceki Dev
2 dakika
2,637
Tüm Reklamları Kapat

Henüz dinozorlar dünyaya hükmetmeye başlamadan önce timsah benzeri dev sürüngenler besin zincirinin tepelerindeydi (apeks predator). Triyasik Dönem'in yırtıcılar genelde 3-4 metrelik Phytosaur ve Postosuchus gibi timsah-benzeri sürüngenlerdi. Bunlara ek olarak Kuzey Amerika'da 3 metrelik Carnufex carolinensis adında yeni bir tür keşfedildi. İsminin anlamı "Karolina Kasabı"dır. Bu ismin verilmesinin sebebi Kuzey Karolina'da keşfedilmesi ve kafatası morfolojisinin bıçak benzeri olmasından geliyor. Diğer timsah-benzeri sürüngen ataların aksine Carnuferix arka bacakları üzerinde yürüyebiliyordu. Kafatasının anatomisine bakıldığında çoğunlukla zırhlı kertenkeleleri, erken theropodları ve küçük memelileri avladığı görülüyor. Keşfedilen türün daha gelişimini tamamlamadığı düşünülüyor, bu yüzden tahmin edildiğinden daha da büyük olabileceği düşünülüyor.

Kuzey Karolina Üniversitesindeki ve Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesindeki paleontologlar Chatham kentiden bulunan fosil parçalarını (kafatası, omurga ve ön uzuv) birleştirmeyi başardılar. Çünkü fosil parçalar halindeydi ve nasıl göründüğünü anlamak oldukça güçtü. Bilgisayar taramasındaki son teknolojileri kullanarak sanal ortamda üç boyutlu bir görüntüsünü elde ettiler. Analizler sonucu fosilin Geç Triyasik (Karnian) dönemine ait olduğu ve yaklaşık 231 milyon yaşında olduğunu anladılar. O dönemde Kuzey Karolina nemli ve sıcak bir iklime sahipti. Aynı zamanda Karolina, Pangea süper-kıtasından daha yeni yeni ayrılmaya başlıyordu. Paleontoloji ve Jeoloji Müzesi Ana Bilim Dalı Başkanı Lindsay Zanno şu sözleri söyledi:

Tüm Reklamları Kapat

Bu dönemdeki fosiller inanılmaz derecede önemlidir. Çünkü bu dönemde günümüz timsahlar ve kuşların ataları olan Crocodylomorphlar ve Theropodlar adlı iki büyük alt takımın yeni yeni türleşmeye başladığı dönemdir.

Ayrıca Lindsay Zanno, Carnufex'in sadece en yaşlı ve en büyük crocodylomorphlardan (timsah benzerlerinden) olduğunu anlamamızda değil aynı zamanda günümüz timsahların en yakın atalarından olduğunu ve Triyasik dönemindeki yırtıcı çeşitliliğini anlamamızda büyük önem sahibi olduğunu açıkladı. Çünkü o dönemdeki yırtıcıların çeşitliliği hakkında fazla bilgimiz yok. Theropodların vücut büyüklükleri artmaya başladıkça crocodylomorphlar bir nevi tilki veya çakal rolünü üstlenmeye başlayacak. Kuzey Karolina Üniversitesi'nden lisans üstü araştırmacı ve yardımcı yazar olan Susan Drymala şunları belirtti:

Theropod dinozorlar irileşmeye başlayınca, modern timsahların ataları ufak ve hızlı bedenleri, uzun bacaklarıyla günümüz tilki veya çakallarının üstlendiği rolleri üstlendi. Eğer bu canlıları hayal etmek istiyorsanız sadece günümüz tilkilerini, kıl yerine timsah derileri ile hayal edin.

Erken crocodylomorphlar, yırtıcı dinozorların yükselmesindeki çeşitlilikte büyük rol sahibiler. Triyasik döneminin sonlarına doğru sadece küçük hacimli crocodylomorphlar ve theropodlar uyum sağlamayı başaracak. Ardından gelen 135 milyon yıl boyunca yırtıcı dinozorlar besin zincirinin tepesinde hüküm sürdürecek.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • T. Peake. Crocodile Ancestor Was Top Predator Before Dinosaurs Roamed North America. (10 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2020. Alındığı Yer: NCSU | Arşiv Bağlantısı
 • J. Bryner. 9-Foot 'Butcher Crocodile' Likely Ruled Before Dinosaurs. (10 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2020. Alındığı Yer: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2023 14:18:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3411

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık
Lgbt
Gerçek
Entropi
Atom
Adaptasyon
Bakteriler
Kafatası
Rna
Yeni Koronavirüs
Kan
Eşcinsellik
Eşey
Kas
Kalori
Hafıza
Doktor
Duygu
Ağız
Hominidae
Bilim İnsanları
Uluslararası Uzay İstasyonu
Yiyecek
Gezegen
Stres
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu, et al. Dinozorlardan Önceki Dev. (21 Mart 2015). Alındığı Tarih: 24 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3411
Türkoğlu, P., Bakırcı, Ç. M. (2015, March 21). Dinozorlardan Önceki Dev. Evrim Ağacı. Retrieved September 24, 2023. from https://evrimagaci.org/s/3411
P. Türkoğlu, et al. “Dinozorlardan Önceki Dev.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Mar. 2015, https://evrimagaci.org/s/3411.
Türkoğlu, Pedram. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dinozorlardan Önceki Dev.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 21, 2015. https://evrimagaci.org/s/3411.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close