Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Henüz dinozorlar Dünya'ya hükmetmeye başlamadan önce timsah benzeri dev sürüngenler besin zincirinin tepelerindeydi (apeks predator). Triyasik Dönem'in yırtıcılar genelde 3-4 metrelik Phytosaur ve Postosuchus gibi timsah-benzeri sürüngenlerdi. Bunlara ek olarak Kuzey Amerika'da 3 metrelik Carnufex carolinensis adında yeni bir tür keşfedildi. İsminin anlamı "Karolina Kasabı"dır. Bu ismin verilmesinin sebebi Kuzey Karolina'da keşfedilmesi ve kafatası morfolojisinin bıçak benzeri olmasından geliyor. Diğer timsah-benzeri sürüngen ataların aksine Carnuferix arka bacakları üzerinde yürüyebiliyordu. Kafatasının anatomisine bakıldığında çoğunlukla zırhlı kertenkeleleri, erken theropodları ve küçük memelileri avladığı görülüyor. Keşfedilen türün daha gelişimini tamamlamadığı düşünülüyor, bu yüzden tahmin edildiğinden daha da büyük olabileceği düşünülüyor.

Kuzey Karolina Üniversitesi'ndeki ve Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesi'ndeki paleontologlar Chatham kentiden bulunan fosil parçalarını (kafatası, omurga ve ön uzuv) birleştirmeyi başardılar. Çünkü fosil parçalar halindeydi ve nasıl göründüğünü anlamak oldukça güçtü. Bilgisayar taramasındaki son teknolojileri kullanarak sanal ortamda üç boyutlu bir görüntüsünü elde ettiler. Analizler sonucu fosilin Geç Triyasik (Karnian) dönemine ait olduğu ve yaklaşık 231 milyon yaşında olduğunu anladılar. O dönemde Kuzey Karolina nemli ve sıcak bir iklime sahipti. Aynı zamanda Karolina, Pangea süper-kıtasından daha yeni yeni ayrılmaya başlıyordu. Paleontoloji ve Jeoloji Müzesi Ana Bilim Dalı Başkanı Lindsay Zanno şu sözleri söyledi:

''Bu dönemdeki fosiller inanılmaz derecede önemlidir. Çünkü bu dönemde günümüz timsahlar ve kuşların ataları olan Crocodylomorphlar ve Theropodlar adlı iki büyük alt takımın yeni yeni türleşmeye başladığı dönemdir.''

Ayrıca Lindsay Zanno, Carnufex'in sadece en yaşlı ve en büyük crocodylomorphlardan (timsah benzerlerinden) olduğunu anlamamızda değil aynı zamanda günümüz timsahların en yakın atalarından olduğunu ve Triyasik dönemindeki yırtıcı çeşitliliğini anlamamızda büyük önem sahibi olduğunu açıkladı. Çünkü o dönemdeki yırtıcıların çeşitliliği hakkında fazla bilgimiz yok. Theropodların vücut büyüklükleri artmaya başladıkça crocodylomorphlar bir nevi tilki veya çakal rolünü üstlenmeye başlayacak. Kuzey Karolina Üniversitesi'nden lisansüstü araştırmacı ve yardımcı yazar olan Susan Drymala şunları belirtti:

''Theropod dinozorlar irileşmeye başlayınca, modern timsahların ataları ufak ve hızlı bedenleri, uzun bacaklarıyla günümüz tilki veya çakallarının üstlendiği rolleri üstlendi. Eğer bu canlıları hayal etmek istiyorsanız sadece günümüz tilkilerini, kıl yerine timsah derileri ile hayal edin.'' 

Erken crocodylomorphlar, yırtıcı dinozorların yükselmesindeki çeşitlilikte büyük rol sahibiler. Triyasik döneminin sonlarına doğru sadece küçük hacimli crocodylomorphlar ve theropodlar uyum sağlamayı başaracak. Ardından gelen 135 milyon yıl boyunca yırtıcı dinozorlar besin zincirinin tepesinde hüküm sürdürecek.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder