Dinozorlardan Önceki Dev

Dinozorlardan Önceki Dev
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
2,497 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Henüz dinozorlar dünyaya hükmetmeye başlamadan önce timsah benzeri dev sürüngenler besin zincirinin tepelerindeydi (apeks predator). Triyasik Dönem'in yırtıcılar genelde 3-4 metrelik Phytosaur ve Postosuchus gibi timsah-benzeri sürüngenlerdi. Bunlara ek olarak Kuzey Amerika'da 3 metrelik Carnufex carolinensis adında yeni bir tür keşfedildi. İsminin anlamı "Karolina Kasabı"dır. Bu ismin verilmesinin sebebi Kuzey Karolina'da keşfedilmesi ve kafatası morfolojisinin bıçak benzeri olmasından geliyor. Diğer timsah-benzeri sürüngen ataların aksine Carnuferix arka bacakları üzerinde yürüyebiliyordu. Kafatasının anatomisine bakıldığında çoğunlukla zırhlı kertenkeleleri, erken theropodları ve küçük memelileri avladığı görülüyor. Keşfedilen türün daha gelişimini tamamlamadığı düşünülüyor, bu yüzden tahmin edildiğinden daha da büyük olabileceği düşünülüyor.

Kuzey Karolina Üniversitesindeki ve Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesindeki paleontologlar Chatham kentiden bulunan fosil parçalarını (kafatası, omurga ve ön uzuv) birleştirmeyi başardılar. Çünkü fosil parçalar halindeydi ve nasıl göründüğünü anlamak oldukça güçtü. Bilgisayar taramasındaki son teknolojileri kullanarak sanal ortamda üç boyutlu bir görüntüsünü elde ettiler. Analizler sonucu fosilin Geç Triyasik (Karnian) dönemine ait olduğu ve yaklaşık 231 milyon yaşında olduğunu anladılar. O dönemde Kuzey Karolina nemli ve sıcak bir iklime sahipti. Aynı zamanda Karolina, Pangea süper-kıtasından daha yeni yeni ayrılmaya başlıyordu. Paleontoloji ve Jeoloji Müzesi Ana Bilim Dalı Başkanı Lindsay Zanno şu sözleri söyledi:

Bu dönemdeki fosiller inanılmaz derecede önemlidir. Çünkü bu dönemde günümüz timsahlar ve kuşların ataları olan Crocodylomorphlar ve Theropodlar adlı iki büyük alt takımın yeni yeni türleşmeye başladığı dönemdir.

Ayrıca Lindsay Zanno, Carnufex'in sadece en yaşlı ve en büyük crocodylomorphlardan (timsah benzerlerinden) olduğunu anlamamızda değil aynı zamanda günümüz timsahların en yakın atalarından olduğunu ve Triyasik dönemindeki yırtıcı çeşitliliğini anlamamızda büyük önem sahibi olduğunu açıkladı. Çünkü o dönemdeki yırtıcıların çeşitliliği hakkında fazla bilgimiz yok. Theropodların vücut büyüklükleri artmaya başladıkça crocodylomorphlar bir nevi tilki veya çakal rolünü üstlenmeye başlayacak. Kuzey Karolina Üniversitesi'nden lisans üstü araştırmacı ve yardımcı yazar olan Susan Drymala şunları belirtti:

Theropod dinozorlar irileşmeye başlayınca, modern timsahların ataları ufak ve hızlı bedenleri, uzun bacaklarıyla günümüz tilki veya çakallarının üstlendiği rolleri üstlendi. Eğer bu canlıları hayal etmek istiyorsanız sadece günümüz tilkilerini, kıl yerine timsah derileri ile hayal edin.

Erken crocodylomorphlar, yırtıcı dinozorların yükselmesindeki çeşitlilikte büyük rol sahibiler. Triyasik döneminin sonlarına doğru sadece küçük hacimli crocodylomorphlar ve theropodlar uyum sağlamayı başaracak. Ardından gelen 135 milyon yıl boyunca yırtıcı dinozorlar besin zincirinin tepesinde hüküm sürdürecek.

Reklamı Kapat

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • T. Peake. Crocodile Ancestor Was Top Predator Before Dinosaurs Roamed North America. (10 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2020. Alındığı Yer: NCSU | Arşiv Bağlantısı
 • J. Bryner. 9-Foot 'Butcher Crocodile' Likely Ruled Before Dinosaurs. (10 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2020. Alındığı Yer: LiveScience | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/05/2021 21:07:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3411

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Filogenetik
Bilgisayar
Müfredat
Karbonhidrat
Mit
Mitler
Aminoasit
Tarih
Hamilelik
Savunma
Çağ
Manyetik Alan
Veri
Evren
Kuş
Balıklar
Bakteriler
Sperm
Teori
Kadın Doğum
Sosyal Medya
Yüzey
Kromozom
Değişim
Anatomi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın