Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Montana'da Loki'nin Boynuzlarına Sahip Yeni Bir Dinozor Keşfedildi!

Montana'da Loki'nin Boynuzlarına Sahip Yeni Bir Dinozor Keşfedildi! NBC News
3 dakika
380
Tüm Reklamları Kapat

İskandinav mitolojisi ile Triceratops'un 78 milyon yıl önceki atasını birleştirdiğinizde ne elde edersiniz? Cevap: Çok şık boynuzlara sahip otobur bir dinozor.

Lokiceratops rangiformis adındaki yeni dinozor, Colorado Eyalet Üniversitesi öğretim üyesi Joseph Sertich ve Utah Üniversitesi profesörü Mark Loewen tarafından tanımlandı ve adlandırıldı.[1] Bugün PeerJ dergisinde duyurulan dinozorun adını kabaca "Loki'nin rengeyiğine benzeyen boynuzlu yüzü" olarak çevirebiliriz.

Aynı zamanda Danimarka Evrim Müzesi'nin de bilim danışmanları olan çalışmanın başyazarları Loewen ve Sertich, yeni türe Lokiceratops rangiformis adını vermelerinin nedeninin fosilde kafatasının arkasındaki kemikten kalkan görevi gören "yaka" benzeri yapıda alışılmadık, kıvrımlı ve bıçak benzeri boynuzlar olması ve "yaka"nın tepesinde de rengeyiklerine benzer asimetrik boynuzlar bulunması olduğunu belirtiyor. Utah Doğa Tarihi Müzesi'nde paleontolog olan Loewen, fesatlık tanrısının tercih ettiği silaha atıfta bulunarak şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Dinozorun artık Danimarka'da kalıcı bir evi var. Bu yüzden bir İskandinav tanrısını seçtik. Sonuçta kıvrımlı bıçaklarıyla gerçekten de Loki'ye benzemiyor mu?

Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü'nde paleontolog olan Sertich şöyle yorumluyor:

Bu, mutlu sonla biten hikayelerden biri. Yolculuğu birinin malikanesinde bitmek yerine herkesin inceleyebileceği, ziyaret ederken keyif alacağı ve fosilin sonsuza kadar korunacağı bir müzede son buldu.

Lokiceratops, 2019 yılında ABD-Kanada sınırının 3,2 kilometre güneyinde, kuzey Montana'nın çorak arazilerinde keşfedildi. Sertich ve Loewen, yemek tabağı büyüklüğünde hatta daha küçük parçalardan dinozorun yeniden inşa edilmesine yardım etti. Kafatasını bir araya getirdiklerinde fosilin yeni bir dinozor türü olduğunu fark ettiler.

6,7 metre uzunluğunda ve 5 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen Lokiceratops, Kuzey Amerika'da şimdiye kadar bulunan sentrosaurin adı verilen boynuzlu dinozor grubunun en büyük üyesi. Boynuzlu dinozorlarda şimdiye kadar görülen en büyük yaka boynuzlara sahip olan yeni tür, akrabaları arasında karakteristik bir özellik olan burun boynuzlarına sahip değildir. Sertich, dinozorun bir replikasının sergilendiği Utah Doğa Tarihi Müzesi'ndeki tanıtım bülteninde şöyle anlatıyor:

Bu yeni dinozor, gerçekten tuhaf. Sentrosaurin başlıklarının sınırlarını zorluyor, bir sentrosaurinde şimdiye kadar görülen en büyük yaka boynuzlarına sahip. Bu kafatası süsleri, boynuzlu dinozor çeşitliliğinin kilit noktalarından biridir ve evrimsel seçilimin gösterişçi davranışlar yapabilmek adına Kretase ekosistemlerinin baş döndürücü zenginliğine katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Sertich, dinozor boynuzlarını kuşların tüylerine benzetiyor. Kuşlar, kendi türlerini diğer kuş türlerinden ayırt etmek için tüy renklerini ve desenlerini kullanır:

Tüm Reklamları Kapat

Bu dinozorların boynuzlarının, kuşların gösteriş için yaptıklarına benzer bir işlevde olduğunu düşünüyoruz. Bunları ya eş seçimi ya da türlerini tanımak için kullanıyorlar.

Loki'nin Boynuzları Bize Dinozorlar Hakkında Ne Söylüyor?

Lokiceratops'un diğer dört dinozor türüyle aynı kaya katmanından çıkarılması, 78 milyon yıl önce Kuzey Amerika'nın batı kara parçası olan Laramidia'nın doğu kıyısı boyunca uzanan bataklıklarda ve kıyı ovalarında beş farklı dinozorun yan yana yaşadığını gösteriyor. Bu türlerden üçü yakın akrabaydı ancak bu bölge dışında bu türlere rastlanmadı. Sertich, şöyle anlatıyor:

Beş türün bir arada yaşaması, duyulmamış bir çeşitlilik. Tıpkı bugün Doğu Afrika ovalarında birçok boynuzlu toynaklılarla göreceğiniz gibi.

Sertich, bugün ABD'nin batısında dolaşan Kanada geyiği gibi geniş yelpazedeki büyük yabani memelilerin aksine, bu kadim hayvanların coğrafi olarak sınırlı olduğunu da ekliyor. Loki'nin keşfi, bu türlerin küçük bir alanda hızlı bir şekilde evrimleştiğine dair kanıt da sağlıyor. Bu süreç bazen kuşlarda görülür.

12 milyon yıl sonra Triceratops sahneye çıktığında, bölgesel farklılıklar Kanada'dan Meksika'ya kadar sadece iki boynuzlu dinozor türünde homojen hâle gelmişti. Sertich, bunun da muhtemelen daha homojen bir iklime yanıt olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

Çalışma, dinozor çeşitliliğinin hafife alındığını gösteriyor ve boynuzlu dinozorların bugüne kadarki en eksiksiz soy ağacını sunuyor. Loewen şöyle bitiriyor:

Lokiceratops, boynuzlu dinozorların soy ağacındaki çeşitlilik ve ilişkiler söz konusu olduğunda sadece yolun başında olduğumuzu anlamamıza yardımcı oluyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ M. A. Loewen, et al. (2024). Lokiceratops Rangiformis Gen. Et Sp. Nov. (Ceratopsidae: Centrosaurinae) From The Campanian Judith River Formation Of Montana Reveals Rapid Regional Radiations And Extreme Endemism Within Centrosaurine Dinosaurs. PeerJ, sf: e17224. doi: 10.7717/peerj.17224. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/07/2024 14:50:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17948

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Montana'da Loki'nin Boynuzlarına Sahip Yeni Bir Dinozor Keşfedildi!. (23 Haziran 2024). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17948
Derin, U. (2024, June 23). Montana'da Loki'nin Boynuzlarına Sahip Yeni Bir Dinozor Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved July 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17948
U. Derin. “Montana'da Loki'nin Boynuzlarına Sahip Yeni Bir Dinozor Keşfedildi!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 23 Jun. 2024, https://evrimagaci.org/s/17948.
Derin, Ufuk. “Montana'da Loki'nin Boynuzlarına Sahip Yeni Bir Dinozor Keşfedildi!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, June 23, 2024. https://evrimagaci.org/s/17948.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close