Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Diken kelebeğini (Vanessa cardui), haziran sonlarında, Yunanistan'ın Thassos Adasında gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Diken kelebeği, kökeni Kuzey Afrika'ya dayanan göçmen bir kelebek türüdür. Erişkin bir erkek diken kelebeği, 58-70 mm arasında kanat açıklığı sahip olabilirken, dişi diken kelebeğinin kanat açıklığı 62-74 mm'yi bulabilir.

Diken kelebeği (Vanessa cardui).
Diken kelebeği (Vanessa cardui).
Sinan Ceylan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Diken kelebeği, dünya çapında 6000'den fazla türü kapsayan, aynı zamanda en büyük kelebek ailesi olan fırçaayaklılar (Nymphalidae) ailesinin, Vanessa cinsine ait bir türdür.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kuzey yarımkürenin tamamı, Afrika, Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren göçmen kelebek türlerindendir. Türkiye'nin tüm illerinde görülebilir. Kışları sıcak olan güney illerinde tüm mevsimlerde uçtukları görülebilmektedir. Mart ve Kasım ayları arasında 3 veya 4 kuşak üreyebilirler. Hemen her habitatta barınabilir fakat ne yazık ki, göç etmezse kışı atlatamazlar.

Diken kelebeği (Vanessa cardui).
Diken kelebeği (Vanessa cardui).
Sinan Ceylan

Davranış ve Etoloji

Kitleler halinde göç ederler ve bazen aynı yöne doğru 20-30 dakika hiç durmadan uçtukları gözlemlenmiştir. Yumurtalarını tek tek ve farklı yerlere bırakırlar.

Diyet ve Metabolizma

Haziran ayında Hayıt çiçeklerini adeta istila ederler. Devedikeni, hatmi çiçeği, ebegümeci, ısırgan ve boğa dikeni gibi yabani bitkiler ile beslenirler. Bu kelebek türünün mevcut tarımsal yapımıza herhangi bir zararı yoktur.

Etimoloji

Halk arasında "boyalı güzel" olarak da bilinmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 23:16:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7917

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beş duyuyla donanmış olan insanlık, kendisi etrafındaki evreni keşfetme yolculuğuna çıkmıştır. Bu yolculuğun adı, bilimdir.”
Edwin Hubble
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder