Derin Okyanus Araştırma Projesi: E/V Nautilus Nedir?

Bilim İnsanları, Uzaktan Kumandalı Araç ile Derin Okyanusta Araştırma Yaparken Çocuklar Gibi Şenler!

Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, E/V Nautilus isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilimin katı ve veri-odaklı doğasına yoğunlaşırken, bilim insanlarının "insan" tarafları gözden kaçabiliyor. Bilim, oldukça çetrefilli ve zor bir iş; ancak kimi zaman (hele ki o zorlukların üstesinden gelinebildiğinde) adeta bir oyun gibi keyifli ve heyecan verici olabiliyor.

Bunu en net olarak görebileceğiniz yer, E/V Nautilus isimli muazzam bir derin deniz projesi. Az sonra bu projenin detaylarını vereceğiz; ancak aşağıdaki videodan, bu aracı kullanan bilim insanlarının 2019 yılındaki gözlemlerini izleyebilirsiniz (video ne yazık ki İngilizce). Fakat videoyu izlerken, özellikle de incelemeyi yapan bilim insanlarının anlık tepkilerini ve heyecanlarını gözden kaçırmayın:

Görebileceğiniz gibi bilim, sırtta ropdöşambr, dudakta puro, elde viski ile yapılan, fil dişi kulelerden sürdürülen bir uğraş değil. Evren'e dürüst bir merak ve heyecan ile bakan, içlerindeki çocuğu öldürmemiş kişilerin, gördükleri yepyeni "şeyleri" akıl, mantık ve veri çerçevesinde değerlendirdikleri bir süreç. Gerçeğe ulaşmak konusunda elimizde olan en başarılı araç...

E/V Nautilus Nedir?

Araştırma Gemisi (E/V) Nautilus, batan Titanik'in ünlü enkazını keşfetmesi ile bilinen Dr. Robert Ballard önderliğindeki Ocean Exploration Trust tarafından yürütülen okyanus araştırma projesidir. Bu proje 64 metrelik bir araştırma gemisi üzerinden yürütülür. Dünya çapında 4000 metreye kadar ulaşabilen zoolojik, jeolojik ve arkeolojik araştırmalar açısından ufuk açıcı gözlemler yapmak hedefleniyor.

Proje kapsamındaki birincil uzaktan kontrollü araç Hercules isimli ROV'dur (Remotely Operated Vehicle). Hercules, genelde Argus isimli 6000 metreye kadar erişebilen bir takip sistemi ile gönderilir. Argus da deniz tabanında Hercules'i gözlemler. Ayrıca Echo ve Diana isimli sonar sistemi ile donatılmıştır. Bu sayede zifiri karanlıktaki derin okyanus tabanının haritasını çıkartarak bilgi edinir.

Araç ve gemi, VSAT (Very Small Aperture Terminal) adlı 46 Mbps hızına erişebilen çift yönlü bir internet sistemi kullanır. Nautilus'tan jeosenkronize uydulara sinyal gönderilir, ardından sinyal Andover'daki merkeze yönlendirilir. Oradan da Rhode Island Üniversitesi Oşinografi Enstitüsü'ne iletilir ve gerçek zamanlı canlı yayın yapılır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 22:12:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8052

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeni bir fikirle genişleyen bir zihin asla eski boyutlarına geri dönmez.”
Oliver Wendell Holmes
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder