Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Alert isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bulunan fosillerde nadiren de olsa yumuşak doku korunabilir. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bu makaleye göre, Kore'deki Jinju Formasyonu'nda Erken Dönemi'ne (125 - 100 Myö) ait çok iyi korunmuş bir iknofosil (ichnofosil) keşfedildi. 3

Fosilleşme bilimi tafonomi, fosil bilimi paleontoloji ve filogenetik birleşince ayak izinden, söz konusu canlı hakkında birçok bilgi edinilebiliyor. Sadece izlerden tanımlanan taksonların başına ichno- getirilir. Örneğin iknocins (ichnogenus) veya iknotür (ichnospecies) gibi...

Bulunan bu iknocinsin adı Minisauripus. Daha önceden 1995 yılında Minisauripus chuanzhuensis ve 2008 yılında Minisauripus zhenshuonani türleri tanımlanmıştı.

Bulunan iknofosilin yakından görünümü.
Bulunan iknofosilin yakından görünümü.
Science Alert

Fakat bu yeni tür, diğerlerinden çok daha küçük ve 28 cm'lik uzunluğu ile neredeyse karatavuk boyutunda bilinen en küçük non-avian theropodlardan bir tanesi. O kadar küçük ki, Sapeornis ve Confuciusornis gibi Erken Kretase'de yaşayan avian theropodların (kuşların) olabileceği düşünüldü. Çünkü bilinen en küçük dinozor olan Compsognathus longipes bile 60 cm boyunda.

Fakat ileri analizler, türün avian theropodlara (kuşlara) ait olmadığını ve aynı şekilde jüvenil (yavru) olmadığını gösteriyor. İknoloji (izbilim) dahilinde, bu cinsin muhtemelen bir troodontid dromaeosaurid olduğunu söyleniyor. Doku yapısı yakından incelendiğinde izlerin parmak izi gibi özgün olduğu görülüyor. Büyük kuzenleri olan yırtıcılar gibi bir dokuya sahip, ancak ayak yapısı ve boyutu bir karatavuk kadar. Bu da non-avian dinozorların avian dinozorlar (kuşlar) ile akrabalıklarını tekrar gözler önüne seriyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 08:17:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7751

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir hatayı yok etmek, çoğu zaman, yeni bir doğru ya da gerçek bulmak kadar iyidir; hatta bazen, daha iyidir!”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder