Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Deri İzleri Korunmuş Dinozor Ayak İzi Keşfedildi!

Deri İzleri Korunmuş Dinozor Ayak İzi Keşfedildi!
1 dakika
4,561 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat

Bulunan fosillerde nadiren de olsa yumuşak doku korunabilir. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bu makaleye göre, Kore'deki Jinju Formasyonu'nda Erken Dönemi'ne (125 - 100 Myö) ait çok iyi korunmuş bir iknofosil (ichnofosil) keşfedildi. 3

Fosilleşme bilimi tafonomi, fosil bilimi paleontoloji ve filogenetik birleşince ayak izinden, söz konusu canlı hakkında birçok bilgi edinilebiliyor. Sadece izlerden tanımlanan taksonların başına ichno- getirilir. Örneğin iknocins (ichnogenus) veya iknotür (ichnospecies) gibi...

Bulunan bu iknocinsin adı Minisauripus. Daha önceden 1995 yılında Minisauripus chuanzhuensis ve 2008 yılında Minisauripus zhenshuonani türleri tanımlanmıştı.

Bulunan iknofosilin yakından görünümü.
Bulunan iknofosilin yakından görünümü.
Science Alert

Fakat bu yeni tür, diğerlerinden çok daha küçük ve 28 cm'lik uzunluğu ile neredeyse karatavuk boyutunda bilinen en küçük non-avian theropodlardan bir tanesi. O kadar küçük ki, Sapeornis ve Confuciusornis gibi Erken Kretase'de yaşayan avian theropodların (kuşların) olabileceği düşünüldü. Çünkü bilinen en küçük dinozor olan Compsognathus longipes bile 60 cm boyunda.

Reklamı Kapat

Fakat ileri analizler, türün avian theropodlara (kuşlara) ait olmadığını ve aynı şekilde jüvenil (yavru) olmadığını gösteriyor. İknoloji (izbilim) dahilinde, bu cinsin muhtemelen bir troodontid dromaeosaurid olduğunu söyleniyor. Doku yapısı yakından incelendiğinde izlerin parmak izi gibi özgün olduğu görülüyor. Büyük kuzenleri olan yırtıcılar gibi bir dokuya sahip, ancak ayak yapısı ve boyutu bir karatavuk kadar. Bu da non-avian dinozorların avian dinozorlar (kuşlar) ile akrabalıklarını tekrar gözler önüne seriyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2021 14:51:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7751

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Çin
Gazetecilik
Oksijen
Antikor
Lgbt
Hız
Sağlık
Primat
Mers
Beslenme Bilimi
Moleküler Biyoloji
Sivrisinek
Biyolojik Antropoloji
Entropi
Odontoloji
Amerika Birleşik Devletleri
Güneş Sistemi
Hayatta Kalma
Yemek
Darwin
Sinirbilim
Bebek Doğumu
Covıd-19
Kimyasal Element
Makroevrim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güvenlik bir batıl inançtır. Yaşam ya cüretkar bir maceradır, ya hiçbir şey!”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku