Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş!

David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş! Arizona State University
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, UPMC isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Vücudunun sol tarafı titremeye başlayınca, 47 yaşındaki David Smith, "Amaaan gelip geçer herhalde..." diye düşündü. Fakat titremelerin sıklığı artmaya başlayınca bir şeylerin ters gittiğini anlayarak bir nörologa başvurdu. David haklıydı, bir şeyler tersti; fakat kendisine Parkinson Hastalığı tanısı konacağını hiç düşünmemişti.

Parkinson Hastalığı, beyindeki Dopaminerjik nöronların aşırı aktivitesiyle karakterize, ilerleyici ve aynı zamanda tamamen tedavisi olmayan bir hastalıktır. Küçük titremeler ve tik-benzeri kas kasılmaları (tremorlar) ile başlayıp, sonraki dönemde hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesini önemli derecede azaltan bir hareket bozukluğu olarak tanımlanır.

David, tedavisine bazı ilaçlar alarak başladı, hareketlerini kontrol edebilmesini sağlayan bu ilaçların etki göstermesi için onları düzenli bir şekilde alıp beklemeliydi. Vücudu bu ilaçlara tolerans gösterene kadar gayet mutluydu: İlaçları alınca düzeliyor ve bu iniş çıkışların, ilaçları almaya devam ettiği müddetçe böyle gideceğini düşünüyordu. 

Beyindeki nöron aktivitesi ilerledikçe, ilaçlara alabildiği yanıt azaldı; tremorlarının sıklığı ve şiddeti artıyordu. Bu şekilde yaşaması imkansızdı. Sadece acı çekmesi yetmiyormuş gibi, bir de ailesinin onu böyle görmesini daha da canını yakıyordu. Birkaç ay sonra kızı evlenecekti ve tek istediği onun yanında sağlıklı bir şekilde yürüyebilmekti. David kararını vermişti, kızı için tamamen iyileşecek ve eski haline dönecekti.

Hemşire olan kız kardeşi, DBS (Deep Brain Stimulation/Derin Beyin Uyarılması) isimli kanıtlanmış bir tedavi metodu duymuştu, belki abisinin kurtuluşu bundaydı...

DBS, beyindeki nöronları, sinir ağlarını elektriksel olarak uyarıp bloke ederek, onların aşırı hareketlerini baskılayabilen bu sayede de hastaya istediğini yapabilme özgürlüğü tanıyan bir "beyin pili" yerleştirme prosedürüdür. Cerrahi olarak yerleştirilen bu pil, anot ve katot ucu ile elektriksel akımı sağlayıp hastaya hareket kabiliyetini geri verir. Hasta lokal anestezi altında, uyanıkken yapılan bu prosedür ile beyin bölgesinin aktivasyonu/deaktivasyonuna bağlı olarak hastadan anlık yanıtlar alınabilir. 

David, geçirdiği ameliyattan sonra şöyle diyor:

Muayene günü geldiğinde, neredeyse ameliyatı iptal edecektim. Ne çoraplarımı ne de ayakkabılarımı giyebiliyordum. Şu an, iyi ki vazgeçmemişim diyorum.

Dr. Mark Richardson ise şöyle diyor:

David, Parkinson hastaları arasında gördüğüm en kötü tremora sahipti. Bize geldiğinde vücudunun ve zihninin yarattığı stres ile kan ter içerisindeydi. O an, ona kesinlikle yardım etmemiz gerektiğini biliyordum.

David, semptomlarının ağırlığından dolayı “uykuda DBS” metodu ile cerrahi uygulamaya gidecekti. Onun için en iyisinin bu olduğuna karar verilmişti. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Uykuda DBS, hasta genel anestezi altındayken MRI görüntüleme yöntemi ile canlı olarak hastanın beyin aktivitesi izlenebildiği ve hareket kabiliyetini beyin fotoğrafları ile değerlendirebildiği alternatif bir prosedürdür.

2 günlük periyotta Dr. Richardson ve ekibi uykuda DBS prosedürünü uyguladı. İlk günkü işlem, David’in kafatasının hemen altına elektrotları yerleştirmekti, ikinci gün ise onları bir jeneratöre bağlayıp kontrol etmekti. Birkaç günlük istirahat ile anestezinin çekilmesi beklenecek ve sonrasında uyarıcı açılacaktı.

“Hazırım!” dedi David, “Beklediğim gün bugün; bu tremorları vücudumdan atacağım!"

Uyarıcının açılmasıyla birlikte tremorlar aniden durdu. David gözlerine inanamıyordu! 13 yıldır ilk defa hareketsiz durabiliyordu artık istediği gibi hareket etme özgürlüğü vardı. Hiç zorlanmadan çorabını ve ayakkabılarını giyebilecek, her gün terlemeyecekti. Bu bir mucizeydi!

Fakat asıl mucize, bir buçuk ay sonra gerçekleşti.

David, sağlıklı bir şekilde kızına eşlik edebildi ve onun yanında tremorları olmadan durmayı başardı. İkisinin de ağzı kulaklarındaydı, hayalleri gerçek olmuştu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: UPMC | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/09/2020 18:01:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/542

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kan
Diş Hekimliği
Sars Mers
Zaman
Kas
Epidemik
Astronot
Astrofotoğrafçılık
Uzaylı
Pandemik
Zeka
Hominidae
Canlı Cansız
Tarih
Renk
Viral
Haber
Süpernova
Carl Sagan
Işık
Ses
İnsan Evrimi
Atmosfer
Transkripsiyon
Kimya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“...yine de dönüyor.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder