Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, UPMC isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Vücudunun sol tarafı titremeye başlayınca, 47 yaşındaki David Smith, "Amaaan gelip geçer herhalde..." diye düşündü. Fakat titremelerin sıklığı artmaya başlayınca bir şeylerin ters gittiğini anlayarak bir nörologa başvurdu. David haklıydı, bir şeyler tersti; fakat kendisine Parkinson Hastalığı tanısı konacağını hiç düşünmemişti.

Parkinson Hastalığı, beyindeki Dopaminerjik nöronların aşırı aktivitesiyle karakterize, ilerleyici ve aynı zamanda tamamen tedavisi olmayan bir hastalıktır. Küçük titremeler ve tik-benzeri kas kasılmaları (tremorlar) ile başlayıp, sonraki dönemde hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesini önemli derecede azaltan bir hareket bozukluğu olarak tanımlanır.

David, tedavisine bazı ilaçlar alarak başladı, hareketlerini kontrol edebilmesini sağlayan bu ilaçların etki göstermesi için onları düzenli bir şekilde alıp beklemeliydi. Vücudu bu ilaçlara tolerans gösterene kadar gayet mutluydu: İlaçları alınca düzeliyor ve bu iniş çıkışların, ilaçları almaya devam ettiği müddetçe böyle gideceğini düşünüyordu. 

Beyindeki nöron aktivitesi ilerledikçe, ilaçlara alabildiği yanıt azaldı; tremorlarının sıklığı ve şiddeti artıyordu. Bu şekilde yaşaması imkansızdı. Sadece acı çekmesi yetmiyormuş gibi, bir de ailesinin onu böyle görmesini daha da canını yakıyordu. Birkaç ay sonra kızı evlenecekti ve tek istediği onun yanında sağlıklı bir şekilde yürüyebilmekti. David kararını vermişti, kızı için tamamen iyileşecek ve eski haline dönecekti.

Hemşire olan kız kardeşi, DBS (Deep Brain Stimulation/Derin Beyin Uyarılması) isimli kanıtlanmış bir tedavi metodu duymuştu, belki abisinin kurtuluşu bundaydı...

DBS, beyindeki nöronları, sinir ağlarını elektriksel olarak uyarıp bloke ederek, onların aşırı hareketlerini baskılayabilen bu sayede de hastaya istediğini yapabilme özgürlüğü tanıyan bir "beyin pili" yerleştirme prosedürüdür. Cerrahi olarak yerleştirilen bu pil, anot ve katot ucu ile elektriksel akımı sağlayıp hastaya hareket kabiliyetini geri verir. Hasta lokal anestezi altında, uyanıkken yapılan bu prosedür ile beyin bölgesinin aktivasyonu/deaktivasyonuna bağlı olarak hastadan anlık yanıtlar alınabilir. 

David, geçirdiği ameliyattan sonra şöyle diyor:

Muayene günü geldiğinde, neredeyse ameliyatı iptal edecektim. Ne çoraplarımı ne de ayakkabılarımı giyebiliyordum. Şu an, iyi ki vazgeçmemişim diyorum.

Dr. Mark Richardson ise şöyle diyor:

David, Parkinson hastaları arasında gördüğüm en kötü tremora sahipti. Bize geldiğinde vücudunun ve zihninin yarattığı stres ile kan ter içerisindeydi. O an, ona kesinlikle yardım etmemiz gerektiğini biliyordum.

David, semptomlarının ağırlığından dolayı “uykuda DBS” metodu ile cerrahi uygulamaya gidecekti. Onun için en iyisinin bu olduğuna karar verilmişti. 

Uykuda DBS, hasta genel anestezi altındayken MRI görüntüleme yöntemi ile canlı olarak hastanın beyin aktivitesi izlenebildiği ve hareket kabiliyetini beyin fotoğrafları ile değerlendirebildiği alternatif bir prosedürdür.

2 günlük periyotta Dr. Richardson ve ekibi uykuda DBS prosedürünü uyguladı. İlk günkü işlem, David’in kafatasının hemen altına elektrotları yerleştirmekti, ikinci gün ise onları bir jeneratöre bağlayıp kontrol etmekti. Birkaç günlük istirahat ile anestezinin çekilmesi beklenecek ve sonrasında uyarıcı açılacaktı.

“Hazırım!” dedi David, “Beklediğim gün bugün; bu tremorları vücudumdan atacağım!"

Uyarıcının açılmasıyla birlikte tremorlar aniden durdu. David gözlerine inanamıyordu! 13 yıldır ilk defa hareketsiz durabiliyordu artık istediği gibi hareket etme özgürlüğü vardı. Hiç zorlanmadan çorabını ve ayakkabılarını giyebilecek, her gün terlemeyecekti. Bu bir mucizeydi!

Fakat asıl mucize, bir buçuk ay sonra gerçekleşti.

David, sağlıklı bir şekilde kızına eşlik edebildi ve onun yanında tremorları olmadan durmayı başardı. İkisinin de ağzı kulaklarındaydı, hayalleri gerçek olmuştu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 03:18:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/542

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“60 yıl önce her şeyi biliyordum. Şimdi hiçbir şey bilmiyorum. Eğitim, cehaletini yavaş yavaş keşfetmektir.”
Will Durant
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder