Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş!

David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş! Arizona State University
2 dakika
3,700
Tüm Reklamları Kapat

Vücudunun sol tarafı titremeye başlayınca, 47 yaşındaki David Smith, "Amaaan gelip geçer herhalde..." diye düşündü. Fakat titremelerin sıklığı artmaya başlayınca bir şeylerin ters gittiğini anlayarak bir nörologa başvurdu. David haklıydı, bir şeyler tersti; fakat kendisine Parkinson Hastalığı tanısı konacağını hiç düşünmemişti.

Parkinson Hastalığı, beyindeki Dopaminerjik nöronların aşırı aktivitesiyle karakterize, ilerleyici ve aynı zamanda tamamen tedavisi olmayan bir hastalıktır. Küçük titremeler ve tik-benzeri kas kasılmaları (tremorlar) ile başlayıp, sonraki dönemde hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesini önemli derecede azaltan bir hareket bozukluğu olarak tanımlanır.

David, tedavisine bazı ilaçlar alarak başladı, hareketlerini kontrol edebilmesini sağlayan bu ilaçların etki göstermesi için onları düzenli bir şekilde alıp beklemeliydi. Vücudu bu ilaçlara tolerans gösterene kadar gayet mutluydu: İlaçları alınca düzeliyor ve bu iniş çıkışların, ilaçları almaya devam ettiği müddetçe böyle gideceğini düşünüyordu. 

Tüm Reklamları Kapat

Beyindeki nöron aktivitesi ilerledikçe, ilaçlara alabildiği yanıt azaldı; tremorlarının sıklığı ve şiddeti artıyordu. Bu şekilde yaşaması imkansızdı. Sadece acı çekmesi yetmiyormuş gibi, bir de ailesinin onu böyle görmesini daha da canını yakıyordu. Birkaç ay sonra kızı evlenecekti ve tek istediği onun yanında sağlıklı bir şekilde yürüyebilmekti. David kararını vermişti, kızı için tamamen iyileşecek ve eski haline dönecekti.

Hemşire olan kız kardeşi, DBS (Deep Brain Stimulation/Derin Beyin Uyarılması) isimli kanıtlanmış bir tedavi metodu duymuştu, belki abisinin kurtuluşu bundaydı...

DBS, beyindeki nöronları, sinir ağlarını elektriksel olarak uyarıp bloke ederek, onların aşırı hareketlerini baskılayabilen bu sayede de hastaya istediğini yapabilme özgürlüğü tanıyan bir "beyin pili" yerleştirme prosedürüdür. Cerrahi olarak yerleştirilen bu pil, anot ve katot ucu ile elektriksel akımı sağlayıp hastaya hareket kabiliyetini geri verir. Hasta lokal anestezi altında, uyanıkken yapılan bu prosedür ile beyin bölgesinin aktivasyonu/deaktivasyonuna bağlı olarak hastadan anlık yanıtlar alınabilir. 

David, geçirdiği ameliyattan sonra şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Muayene günü geldiğinde, neredeyse ameliyatı iptal edecektim. Ne çoraplarımı ne de ayakkabılarımı giyebiliyordum. Şu an, iyi ki vazgeçmemişim diyorum.

Dr. Mark Richardson ise şöyle diyor:

David, Parkinson hastaları arasında gördüğüm en kötü tremora sahipti. Bize geldiğinde vücudunun ve zihninin yarattığı stres ile kan ter içerisindeydi. O an, ona kesinlikle yardım etmemiz gerektiğini biliyordum.

David, semptomlarının ağırlığından dolayı “uykuda DBS” metodu ile cerrahi uygulamaya gidecekti. Onun için en iyisinin bu olduğuna karar verilmişti. 

Uykuda DBS, hasta genel anestezi altındayken MRI görüntüleme yöntemi ile canlı olarak hastanın beyin aktivitesi izlenebildiği ve hareket kabiliyetini beyin fotoğrafları ile değerlendirebildiği alternatif bir prosedürdür.

2 günlük periyotta Dr. Richardson ve ekibi uykuda DBS prosedürünü uyguladı. İlk günkü işlem, David’in kafatasının hemen altına elektrotları yerleştirmekti, ikinci gün ise onları bir jeneratöre bağlayıp kontrol etmekti. Birkaç günlük istirahat ile anestezinin çekilmesi beklenecek ve sonrasında uyarıcı açılacaktı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

“Hazırım!” dedi David, “Beklediğim gün bugün; bu tremorları vücudumdan atacağım!"

Uyarıcının açılmasıyla birlikte tremorlar aniden durdu. David gözlerine inanamıyordu! 13 yıldır ilk defa hareketsiz durabiliyordu artık istediği gibi hareket etme özgürlüğü vardı. Hiç zorlanmadan çorabını ve ayakkabılarını giyebilecek, her gün terlemeyecekti. Bu bir mucizeydi!

Fakat asıl mucize, bir buçuk ay sonra gerçekleşti.

David, sağlıklı bir şekilde kızına eşlik edebildi ve onun yanında tremorları olmadan durmayı başardı. İkisinin de ağzı kulaklarındaydı, hayalleri gerçek olmuştu.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
34
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: UPMC | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/05/2024 01:36:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/542

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Neandertaller
Ornitoloji
Atmosfer
Meyve
Temel
Entropi
Kas
Yumurta
Enfeksiyon
Doğal Seçilim
Maskeler
Filogenetik
Çağ
Konuşma
Köpekbalığı
Eğilim
Toplumsal Cinsiyet
Hayvanlar Alemi
Sars Mers
Kilometre
Metabolizma
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karbonhidrat
Fizyoloji
Sağlık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Timurçin, et al. David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş!. (4 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/542
Timurçin, U., Bakırcı, Ç. M. (2019, June 04). David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş!. Evrim Ağacı. Retrieved May 31, 2024. from https://evrimagaci.org/s/542
U. Timurçin, et al. “David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 Jun. 2019, https://evrimagaci.org/s/542.
Timurçin, Utku. Bakırcı, Çağrı Mert. “David'in Hikayesi ve Derin Beyin Uyarımı: Parkinson Hastalığı ve Tremorlar ile Savaş!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 04, 2019. https://evrimagaci.org/s/542.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close