Curiosity ve Yalnızlık

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Beterin beteri var, unutma! 

"İyi ama neden?" diye soruyor olabilirsiniz. Neden Curiosity kendi kendine şarkı söylesin ki? Bilim insanlarının eğlenceli tarafının bir ürünü mü? Tamamen öyle değil. Aslında bir amaca hizmet ediyor. Curiosity'nin bünyesindeki "Mars'ta Örnek Analizi" (SAM) isimli aygıt, uzaya gönderilen en kapsamlı kimya laboratuvarlarından birisidir. Bilim insanları, bu cihazın içerisindeki farklı aygıtları titreştirerek, tüm Dünyaca bilinen "İyi ki doğdun!" şarkısını andıran bir melodi üretebilmektedirler. Bu titreşimler, aynı zamanda elde edilen örneklerin cihazın içerisine tam olarak oturabilmesini sağlar. Böylece analiz daha kolay yapılabilir. Olmazsa olmaz bir özellik değildir; ancak analizlere fayda sağlamaktadır. Eh, madem bir şekilde titreştireceğiz, neden eğlenceli bir şekilde yapmayalım ki, değil mi?

Hem Kızıl Gezegen'de yıllardır kendi başına çalışan sevgili Curiosity'nin yalnızlığı belki bir nebze olsun bu şarkıyla diniyordur, kim bilir?

 

Teşekkür: Berat Mutluhan Seferoğlu

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. IFLS
  2. Discovery

Dünya Fotoğraflarının Evrimi...

5 Milyar Kilometre ve 7 Yıl Sonunda NASA, Cüce Gezegen Ceres'e Ulaştı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim