COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?

COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir? CNN
Yazar Reuters Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
1,610 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Güney Kore, Şubat’ın yalnıza son birkaç gününde binlerce korona virüs vakası duyurdu. Vakalardaki kabarıklığın odak noktası büyük oranla Daegu şehrindeki bir grup kilise mensubu. Salgın başlangıçta, Güney Kore’nin vaka sayısını Çin haricindeki her yerden daha yükseğe çıkardı ve o andan beri vakalar artışta.

Ülkedeki ilk vaka, 20 Ocak’ta 35 yaşındaki Çinli bir kadının Çin, Wuhan’dan Seul’daki Incheon Uluslararası Havaalanı’na girişi sırasında karantinaya alınmasıyla doğrulandı. Beraberindeki dört haftada sadece 30 kişinin virüsü kapmasıyla salgının kritik bir şekilde patlak vermesi önlenebildi, daha sonra tanı konulmuş kişilerin temas içinde olması ve bu hastaların temas içinde olduğu daha yüzlerce kişi olmasına rağmen.

Bütün bunlar “31. Hasta”nın ortaya çıkışıyla değişti.

Reklamı Kapat

Reuters

31. Hasta’nın virüsü nereden kaptığı tam olarak belli değil, ancak tanı koyulmasından önceki günlerde, Daegu’daki kalabalık yerlerde ve başkent Seul’da gezdiği biliniyor. 6 Şubat’ta Daegu’da küçük bir trafik kazası geçirdi ve Oriental Hastane’sine giriş yaptı. 9 ve 16 Şubat tarihlerinde, hala o hastane’de yatarken, Shincheonji İsa Kilisesi’nin Daegu şubesindeki ayinlere katıldı.

Bu ziyaretlerinin arasında, 15 Şubat’ta, hastanedeki doktorlar ateşi yüksek olduğu için önce korona virüs testi yaptırmasını önerdi. Bunun yerine kadın bir arkadaşıyla bir otelin büfesinde öğlen yemeğine gitti. Hasta, yerel gazete JoongAng Ilbo'yla yaptığı röportajda doktorların test yaptırmasını önerdiğini reddetti. Ancak doktorlar, kadının semptomları daha da kötüleşince test yaptırmasını önerdiklerini söylüyor. Sonunda 17 Şubat’ta test yaptırmak için başka bir hastaneye gitti. Ertesi gün sağlık yetkilileri, ülkenin 31. Vakası olduğunu açıkladılar. Sadece birkaç günde Shincheonji kilisesi ve yakın bölgelerdeki yüzlerce insanın pozitif test sonuçları almasıyla, vaka sayıları uçuşa geçti.

Reuters

Kore Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi’nin başlangıçta edindiği listede, bu iki Shincheonji kilise ayinlerine katılan kişi sayısı 9,300’dü ve bunlardan yaklaşık 1,200’ü grip benzeri belirtilerden şikâyetçi olmuşlardı. Şimdi ise binlerce vaka doğrulanmış durumda.

Başka küçük bir enfeksiyon öbeği ise Daegu’ya yakın bir ilçe olan Cheongda’daki bir hastanede ortaya çıktı. Yetkililer Daegu’daki kilisede ortaya çıkan salgın öbeği ve kilise mensuplarının 31 Ocak- 2 Temmuz arası katıldıkları Cheongda’daki hastanede düzenlenen cenaze merasimi arasında bağlantı arıyorlar. Eğer doğrulanırsa 31. Hasta iki öbeğe de bağlanmış olacak.

18 Mart’tan beri, Shincheonji Kilisesi enfeksiyon öbekleri Güney Kore’deki vakaların en az %60’ını oluşturuyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yetkililer hala virüsün, yakın zamanda yurt dışına çıkmamış ve diğer doğrulanmış vakalarla temasa geçmemiş olan 31. Hasta’ya nasıl bulaştığını araştırıyor.

Reuters

Güney Kore’de daha küçük birçok enfeksiyon öbeği oluştu. Kiliseler, hastaneler ve bakım evleri öbeklerin çoğunluğunu oluştursa da sosyal mekânlar ve işyerlerinde de salgın görüldü.

Reuters

Neredeyse bütün büyük şehirler ve illerden vaka haberleri geliyor. Ancak kilisenin bulunduğu Daegu şehri büyük farkla en fazla vakaya sahip. 25 milyondan fazla nüfuslu başkent Seul’daki vakalar sadece küçük bir kısmı oluşturuyor.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in güneydoğu şehri Daegu ve Kuzey Gyeongsang ilinin bazı bölgelerini “özel afet bölgesi” ilan etti.

Reklamı Kapat

Güney Kore’de ilk defa bulaşıcı bir hastalık yüzünden özel afet bölgesi ilan ediliyor. Bu durumda devlet yeniden yapılanma masraflarını %50’ye kadar karşılayabiliyor ve bölge sakinleri vergi ve kamu hizmeti ödemelerinden muaf tutulabiliyor.

Reuters

Ülkedeki yeni vakalar düşüşte. Bu düşüşün nedeni kilise mensuplarına bağlı toplu bulaştırma olaylarındaki kimliklerin belirlenmesi. HKÖM Müdür Yardımcısı Kwon Jun-wook Pazar günü yaptığı açıklama da şunları belirtiyor:

Şu anda daha önemli bir şey var, o da sessizce ilerleyen kalan öbekler.

Güney Kore yüz binlerce insanı test ediyor, telefon ve uydu teknolojilerini kullanarak adeta detektif gibi potansiyel taşıyıcıları izliyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Reuters | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/10/2021 07:08:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9547

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Manyetik
Abd
Saç
Teyit
Yapay
Hastalık Kataloğu
Kelebek
Sinir Hücresi
Vücut
Taksonomi
Antropoloji
Güneş
Değişim
Mantık
Avrupa
Uyku
Evrim
Türlerin Kökeni
Şempanze
Gazetecilik
Konuşma
Veri
Film
Transkripsiyon
Yeme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın