Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?

COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir? CNN
3 dakika
1,656

Güney Kore, Şubat’ın yalnıza son birkaç gününde binlerce korona virüs vakası duyurdu. Vakalardaki kabarıklığın odak noktası büyük oranla Daegu şehrindeki bir grup kilise mensubu. Salgın başlangıçta, Güney Kore’nin vaka sayısını Çin haricindeki her yerden daha yükseğe çıkardı ve o andan beri vakalar artışta.

Ülkedeki ilk vaka, 20 Ocak’ta 35 yaşındaki Çinli bir kadının Çin, Wuhan’dan Seul’daki Incheon Uluslararası Havaalanı’na girişi sırasında karantinaya alınmasıyla doğrulandı. Beraberindeki dört haftada sadece 30 kişinin virüsü kapmasıyla salgının kritik bir şekilde patlak vermesi önlenebildi, daha sonra tanı konulmuş kişilerin temas içinde olması ve bu hastaların temas içinde olduğu daha yüzlerce kişi olmasına rağmen.

Bu Reklamı Kapat

Bütün bunlar “31. Hasta”nın ortaya çıkışıyla değişti.

Reuters

31. Hasta’nın virüsü nereden kaptığı tam olarak belli değil, ancak tanı koyulmasından önceki günlerde, Daegu’daki kalabalık yerlerde ve başkent Seul’da gezdiği biliniyor. 6 Şubat’ta Daegu’da küçük bir trafik kazası geçirdi ve Oriental Hastane’sine giriş yaptı. 9 ve 16 Şubat tarihlerinde, hala o hastane’de yatarken, Shincheonji İsa Kilisesi’nin Daegu şubesindeki ayinlere katıldı.

Bu Reklamı Kapat

Bu ziyaretlerinin arasında, 15 Şubat’ta, hastanedeki doktorlar ateşi yüksek olduğu için önce korona virüs testi yaptırmasını önerdi. Bunun yerine kadın bir arkadaşıyla bir otelin büfesinde öğlen yemeğine gitti. Hasta, yerel gazete JoongAng Ilbo'yla yaptığı röportajda doktorların test yaptırmasını önerdiğini reddetti. Ancak doktorlar, kadının semptomları daha da kötüleşince test yaptırmasını önerdiklerini söylüyor. Sonunda 17 Şubat’ta test yaptırmak için başka bir hastaneye gitti. Ertesi gün sağlık yetkilileri, ülkenin 31. Vakası olduğunu açıkladılar. Sadece birkaç günde Shincheonji kilisesi ve yakın bölgelerdeki yüzlerce insanın pozitif test sonuçları almasıyla, vaka sayıları uçuşa geçti.

Reuters

Kore Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi’nin başlangıçta edindiği listede, bu iki Shincheonji kilise ayinlerine katılan kişi sayısı 9,300’dü ve bunlardan yaklaşık 1,200’ü grip benzeri belirtilerden şikâyetçi olmuşlardı. Şimdi ise binlerce vaka doğrulanmış durumda.

Başka küçük bir enfeksiyon öbeği ise Daegu’ya yakın bir ilçe olan Cheongda’daki bir hastanede ortaya çıktı. Yetkililer Daegu’daki kilisede ortaya çıkan salgın öbeği ve kilise mensuplarının 31 Ocak- 2 Temmuz arası katıldıkları Cheongda’daki hastanede düzenlenen cenaze merasimi arasında bağlantı arıyorlar. Eğer doğrulanırsa 31. Hasta iki öbeğe de bağlanmış olacak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

18 Mart’tan beri, Shincheonji Kilisesi enfeksiyon öbekleri Güney Kore’deki vakaların en az %60’ını oluşturuyor.

Yetkililer hala virüsün, yakın zamanda yurt dışına çıkmamış ve diğer doğrulanmış vakalarla temasa geçmemiş olan 31. Hasta’ya nasıl bulaştığını araştırıyor.

Reuters

Güney Kore’de daha küçük birçok enfeksiyon öbeği oluştu. Kiliseler, hastaneler ve bakım evleri öbeklerin çoğunluğunu oluştursa da sosyal mekânlar ve işyerlerinde de salgın görüldü.

Reuters

Neredeyse bütün büyük şehirler ve illerden vaka haberleri geliyor. Ancak kilisenin bulunduğu Daegu şehri büyük farkla en fazla vakaya sahip. 25 milyondan fazla nüfuslu başkent Seul’daki vakalar sadece küçük bir kısmı oluşturuyor.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in güneydoğu şehri Daegu ve Kuzey Gyeongsang ilinin bazı bölgelerini “özel afet bölgesi” ilan etti.

Bu Reklamı Kapat

Güney Kore’de ilk defa bulaşıcı bir hastalık yüzünden özel afet bölgesi ilan ediliyor. Bu durumda devlet yeniden yapılanma masraflarını %50’ye kadar karşılayabiliyor ve bölge sakinleri vergi ve kamu hizmeti ödemelerinden muaf tutulabiliyor.

Reuters

Ülkedeki yeni vakalar düşüşte. Bu düşüşün nedeni kilise mensuplarına bağlı toplu bulaştırma olaylarındaki kimliklerin belirlenmesi. HKÖM Müdür Yardımcısı Kwon Jun-wook Pazar günü yaptığı açıklama da şunları belirtiyor:

Şu anda daha önemli bir şey var, o da sessizce ilerleyen kalan öbekler.

Güney Kore yüz binlerce insanı test ediyor, telefon ve uydu teknolojilerini kullanarak adeta detektif gibi potansiyel taşıyıcıları izliyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Reuters | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2022 12:52:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9547

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Nasa
Hava
Balık Çeşitliliği
Yağ
Kromozom
Karar Verme
Şempanzeler
Etik
Goril
Kuantum Fiziği
Süpernova
Karanlık Madde
Darwin
Etimoloji
Kafatası
Köpekler
Felsefe
Mikroevrim
Epistemik
İspat Yükü
Tedavi
Mers
Mars
Kadın Doğum
Nükleer Enerji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et