Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?

COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir? CNN
3 dakika
1,872
Tüm Reklamları Kapat

Güney Kore, Şubat’ın yalnıza son birkaç gününde binlerce korona virüs vakası duyurdu. Vakalardaki kabarıklığın odak noktası büyük oranla Daegu şehrindeki bir grup kilise mensubu. Salgın başlangıçta, Güney Kore’nin vaka sayısını Çin haricindeki her yerden daha yükseğe çıkardı ve o andan beri vakalar artışta.

Ülkedeki ilk vaka, 20 Ocak’ta 35 yaşındaki Çinli bir kadının Çin, Wuhan’dan Seul’daki Incheon Uluslararası Havaalanı’na girişi sırasında karantinaya alınmasıyla doğrulandı. Beraberindeki dört haftada sadece 30 kişinin virüsü kapmasıyla salgının kritik bir şekilde patlak vermesi önlenebildi, daha sonra tanı konulmuş kişilerin temas içinde olması ve bu hastaların temas içinde olduğu daha yüzlerce kişi olmasına rağmen.

Tüm Reklamları Kapat

Bütün bunlar “31. Hasta”nın ortaya çıkışıyla değişti.

Reuters

31. Hasta’nın virüsü nereden kaptığı tam olarak belli değil, ancak tanı koyulmasından önceki günlerde, Daegu’daki kalabalık yerlerde ve başkent Seul’da gezdiği biliniyor. 6 Şubat’ta Daegu’da küçük bir trafik kazası geçirdi ve Oriental Hastane’sine giriş yaptı. 9 ve 16 Şubat tarihlerinde, hala o hastane’de yatarken, Shincheonji İsa Kilisesi’nin Daegu şubesindeki ayinlere katıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu ziyaretlerinin arasında, 15 Şubat’ta, hastanedeki doktorlar ateşi yüksek olduğu için önce korona virüs testi yaptırmasını önerdi. Bunun yerine kadın bir arkadaşıyla bir otelin büfesinde öğlen yemeğine gitti. Hasta, yerel gazete JoongAng Ilbo'yla yaptığı röportajda doktorların test yaptırmasını önerdiğini reddetti. Ancak doktorlar, kadının semptomları daha da kötüleşince test yaptırmasını önerdiklerini söylüyor. Sonunda 17 Şubat’ta test yaptırmak için başka bir hastaneye gitti. Ertesi gün sağlık yetkilileri, ülkenin 31. Vakası olduğunu açıkladılar. Sadece birkaç günde Shincheonji kilisesi ve yakın bölgelerdeki yüzlerce insanın pozitif test sonuçları almasıyla, vaka sayıları uçuşa geçti.

Reuters

Kore Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi’nin başlangıçta edindiği listede, bu iki Shincheonji kilise ayinlerine katılan kişi sayısı 9,300’dü ve bunlardan yaklaşık 1,200’ü grip benzeri belirtilerden şikâyetçi olmuşlardı. Şimdi ise binlerce vaka doğrulanmış durumda.

Başka küçük bir enfeksiyon öbeği ise Daegu’ya yakın bir ilçe olan Cheongda’daki bir hastanede ortaya çıktı. Yetkililer Daegu’daki kilisede ortaya çıkan salgın öbeği ve kilise mensuplarının 31 Ocak- 2 Temmuz arası katıldıkları Cheongda’daki hastanede düzenlenen cenaze merasimi arasında bağlantı arıyorlar. Eğer doğrulanırsa 31. Hasta iki öbeğe de bağlanmış olacak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

18 Mart’tan beri, Shincheonji Kilisesi enfeksiyon öbekleri Güney Kore’deki vakaların en az %60’ını oluşturuyor.

Yetkililer hala virüsün, yakın zamanda yurt dışına çıkmamış ve diğer doğrulanmış vakalarla temasa geçmemiş olan 31. Hasta’ya nasıl bulaştığını araştırıyor.

Reuters

Güney Kore’de daha küçük birçok enfeksiyon öbeği oluştu. Kiliseler, hastaneler ve bakım evleri öbeklerin çoğunluğunu oluştursa da sosyal mekânlar ve işyerlerinde de salgın görüldü.

Reuters

Neredeyse bütün büyük şehirler ve illerden vaka haberleri geliyor. Ancak kilisenin bulunduğu Daegu şehri büyük farkla en fazla vakaya sahip. 25 milyondan fazla nüfuslu başkent Seul’daki vakalar sadece küçük bir kısmı oluşturuyor.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in güneydoğu şehri Daegu ve Kuzey Gyeongsang ilinin bazı bölgelerini “özel afet bölgesi” ilan etti.

Tüm Reklamları Kapat

Güney Kore’de ilk defa bulaşıcı bir hastalık yüzünden özel afet bölgesi ilan ediliyor. Bu durumda devlet yeniden yapılanma masraflarını %50’ye kadar karşılayabiliyor ve bölge sakinleri vergi ve kamu hizmeti ödemelerinden muaf tutulabiliyor.

Reuters

Ülkedeki yeni vakalar düşüşte. Bu düşüşün nedeni kilise mensuplarına bağlı toplu bulaştırma olaylarındaki kimliklerin belirlenmesi. HKÖM Müdür Yardımcısı Kwon Jun-wook Pazar günü yaptığı açıklama da şunları belirtiyor:

Şu anda daha önemli bir şey var, o da sessizce ilerleyen kalan öbekler.

Güney Kore yüz binlerce insanı test ediyor, telefon ve uydu teknolojilerini kullanarak adeta detektif gibi potansiyel taşıyıcıları izliyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • İnanılmaz 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Reuters | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2024 11:41:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9547

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entropi
Karbondioksit
Sars
Yas
Doğa
Karbon
Diş Hekimliği
Tarım
Dalga
Epistemik
Mitler
Hormon
Hominidae
İyi
Eğitim
Astrofizik
Işık
Evrimsel Biyoloji
Dişler
Uydu
Küresel Isınma
Su
Gebelik
Teyit
Müfredat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. Reuters, et al. COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?. (18 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 18 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9547
Reuters, -., Telli, A. S. T., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 18). COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?. Evrim Ağacı. Retrieved April 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9547
-. Reuters, et al. “COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ada Su Tezel Telli, Evrim Ağacı, 18 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9547.
Reuters, ---. Telli, Ada Su Tezel. Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Öbekleri: Güney Kore’deki Hastane ve Kiliselerde Koronavirüs Vakalarının Patlak Verişi Bize Neler Öğretir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ada Su Tezel Telli. Evrim Ağacı, November 18, 2020. https://evrimagaci.org/s/9547.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close