COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir!

University College London araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre SARS-CoV-2 virüsü sadece insanlar için değil, 26 farklı memeli türü için tehlike yaratabiliyor.

COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir! Tully's Training
Yazar University College London Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,316 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Scientific Reports bilimsel dergisinde yayımlanan rapora göre, insanlarla sürekli temas halinde bulunan 26 hayvan türü de COVID-19 enfeksiyonundan zarar görebilir.

SARS-CoV-2 virüsü insanlarda ACE2 proteinlerine bağlanarak insanları enfekte etmektedir. Virüsün ACE2 proteinlerine nasıl bağlandığını ve nasıl koku kaybına yol açtığını daha detaylı incelemek şu içeriğimize göz atabilirsiniz. Çalışmanın odak noktası, 215 farklı hayvan türündeki ACE2 proteininde bulunan mutasyonlar olmuştur. Çünkü hayvanlarda virüsün enfekte etme yolakları, insanlardakilerden farklıdır.

İnsanların enfekte olabilmesi için virüs proteinin ana hücrenin ACE2 proteinine düzgünce bağlanması ve böylece hücre içine girebilmesi gereklidir. Yapılan bu çalışmada virüsün hayvan hücrelerinde bulunan ACE2 proteinine doğru biçimde bağlanmasa da hücre içine girebildiğini ve hayvanları enfekte edebileceği gösterildi. Yine de araştırmacılar koyun ve şempanze, goril, orangutan, bonobo gibi büyük maymunlarda virüsün ACE2 proteini ile insanları enfekte ettiği kadar güçlü ve düzgün biçimde bağlanabildiğini buldu. Ancak koyunlar üzerinde enfeksiyon testleri henüz gerçekleştirilmediği için bu hayvanların gerçekten enfekte olabildiği doğrulanmamıştır.

Reklamı Kapat

Goril gibi büyük maymunlar da enfekte olabilmektedir
Goril gibi büyük maymunlar da enfekte olabilmektedir
Live Science

Çalışmanın baş yazarı Londra Üniversitesi Akademisi Yapısal ve Moleküler Biyoloji Bölümü'nden Prof. Chiristine Orengo:

Biz hangi hayvanların enfeksiyon riski altında olabileceğini görmek ve ilerde yapılacak araştırmaları garanti altına almak için deneysel olarak çalıştığımız hayvanların ötesine bakmak istiyoruz. Bizim salgında risk altında tanımladığımız hayvanlar başka türleri enfekte edebilir ya da çiftçilerin geçim kaynaklarına zarar verebilir. Aynı zamanda bu hayvanlar insanları daha sonra tekrar enfekte edebilecek birer virüs rezervuarı olarak da davranabilir.

Araştırma takımı ayrıca enfeksiyon riskinin hayvan türleri arasındaki farklılıklarını daha iyi anlamak için bazı hayvan türlerinin hücrelerinin detaylı yapısal analizini de yaptı. Bu sayede buluşlarını önceki deneysel verilerle karşılaştırarak hangi türlerin enfeksiyon riski altında olduğunu hangilerinin ise risk altında olmadığını belirlediler. Araştırmacılar çoğu kuş türünün, balıkların ve kertenkelelerin risk altında görünmediğini; ancak inceledikleri memeli türlerinin çoğunluğunun potansiyel olarak enfekte olabileceğini belirtti. Araştırmacıların risk altında öngördüğü hayvan türleri arasında ev kedileri, köpekler, vizon, aslanlar ve kaplanlar, makak maymunları ve dağ gelincikleri bulunmaktadır. Tüm bu raporlanmış vakalar laboratuvar çalışmalarında enfekte edilmiştir.

Vizon hayvanı
Vizon hayvanı
Euronews

Son olarak çalışmanın yazarlarından Londra Üniversitesi Akademisi Yapısal ve Moleküler Biyoloji Bölümü'nden Prof. Joanne Santini şöyle konuştu:

Bir gün bir hayvandan bizim de COVID-19 enfeksiyonu kapmamamız ve hayvanları bu enfeksiyondan korumamız için özellikle ev hayvanları ve çiftlik hayvanları üzerinde geniş kapsamlı bir denetleme yapmalıyız. Ancak bu şekilde enfeksiyonu kontrol edebiliriz. Tabii ki kendi hijyenimize ve ev hayvanlarımızın hijyenine dikkat etmek ve eğer enfekte olmuşsanız diğer insanlardan kendinizi izole ettiğiniz gibi hayvanlardan da izole olmak çok önemlidir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 4
 • Üzücü! 4
 • Korkutucu! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 18:36:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9444

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Renk
Uzay
Modern
Dinozorlar
Dna
Duygu
Kuyrukluyıldız
Ara Geçiş Türleri
Sahtebilim
Bilişsel
Değişim
Doğa Olayları
Felsefe
Allah
Eşcinsellik
Sars
Korku
Böcek
Eşeyli Üreme
Bağışıklık
Olasılık
Meyve
Kuşlar
Eczacılık
Köpekgil
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et