Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir!

University College London araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre SARS-CoV-2 virüsü sadece insanlar için değil, 26 farklı memeli türü için tehlike yaratabiliyor.

COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir! Tully's Training
2 dakika
1,421
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Scientific Reports bilimsel dergisinde yayımlanan rapora göre, insanlarla sürekli temas halinde bulunan 26 hayvan türü de COVID-19 enfeksiyonundan zarar görebilir.

SARS-CoV-2 virüsü insanlarda ACE2 proteinlerine bağlanarak insanları enfekte etmektedir. Virüsün ACE2 proteinlerine nasıl bağlandığını ve nasıl koku kaybına yol açtığını daha detaylı incelemek şu içeriğimize göz atabilirsiniz. Çalışmanın odak noktası, 215 farklı hayvan türündeki ACE2 proteininde bulunan mutasyonlar olmuştur. Çünkü hayvanlarda virüsün enfekte etme yolakları, insanlardakilerden farklıdır.

İnsanların enfekte olabilmesi için virüs proteinin ana hücrenin ACE2 proteinine düzgünce bağlanması ve böylece hücre içine girebilmesi gereklidir. Yapılan bu çalışmada virüsün hayvan hücrelerinde bulunan ACE2 proteinine doğru biçimde bağlanmasa da hücre içine girebildiğini ve hayvanları enfekte edebileceği gösterildi. Yine de araştırmacılar koyun ve şempanze, goril, orangutan, bonobo gibi büyük maymunlarda virüsün ACE2 proteini ile insanları enfekte ettiği kadar güçlü ve düzgün biçimde bağlanabildiğini buldu. Ancak koyunlar üzerinde enfeksiyon testleri henüz gerçekleştirilmediği için bu hayvanların gerçekten enfekte olabildiği doğrulanmamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Goril gibi büyük maymunlar da enfekte olabilmektedir
Goril gibi büyük maymunlar da enfekte olabilmektedir
Live Science

Çalışmanın baş yazarı Londra Üniversitesi Akademisi Yapısal ve Moleküler Biyoloji Bölümü'nden Prof. Chiristine Orengo:

Biz hangi hayvanların enfeksiyon riski altında olabileceğini görmek ve ilerde yapılacak araştırmaları garanti altına almak için deneysel olarak çalıştığımız hayvanların ötesine bakmak istiyoruz. Bizim salgında risk altında tanımladığımız hayvanlar başka türleri enfekte edebilir ya da çiftçilerin geçim kaynaklarına zarar verebilir. Aynı zamanda bu hayvanlar insanları daha sonra tekrar enfekte edebilecek birer virüs rezervuarı olarak da davranabilir.

Araştırma takımı ayrıca enfeksiyon riskinin hayvan türleri arasındaki farklılıklarını daha iyi anlamak için bazı hayvan türlerinin hücrelerinin detaylı yapısal analizini de yaptı. Bu sayede buluşlarını önceki deneysel verilerle karşılaştırarak hangi türlerin enfeksiyon riski altında olduğunu hangilerinin ise risk altında olmadığını belirlediler. Araştırmacılar çoğu kuş türünün, balıkların ve kertenkelelerin risk altında görünmediğini; ancak inceledikleri memeli türlerinin çoğunluğunun potansiyel olarak enfekte olabileceğini belirtti. Araştırmacıların risk altında öngördüğü hayvan türleri arasında ev kedileri, köpekler, vizon, aslanlar ve kaplanlar, makak maymunları ve dağ gelincikleri bulunmaktadır. Tüm bu raporlanmış vakalar laboratuvar çalışmalarında enfekte edilmiştir.

Vizon hayvanı
Vizon hayvanı
Euronews

Son olarak çalışmanın yazarlarından Londra Üniversitesi Akademisi Yapısal ve Moleküler Biyoloji Bölümü'nden Prof. Joanne Santini şöyle konuştu:

Bir gün bir hayvandan bizim de COVID-19 enfeksiyonu kapmamamız ve hayvanları bu enfeksiyondan korumamız için özellikle ev hayvanları ve çiftlik hayvanları üzerinde geniş kapsamlı bir denetleme yapmalıyız. Ancak bu şekilde enfeksiyonu kontrol edebiliriz. Tabii ki kendi hijyenimize ve ev hayvanlarımızın hijyenine dikkat etmek ve eğer enfekte olmuşsanız diğer insanlardan kendinizi izole ettiğiniz gibi hayvanlardan da izole olmak çok önemlidir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 4
 • Üzücü! 4
 • Korkutucu! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/07/2024 12:30:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9444

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Viral
Makina
Hayatta Kalma
Argüman
Beyin
Odontoloji
Aile
Gıda
Sinir
Dilbilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Manyetik
Maymun
İmmünoloji
Uterus
Albert Einstein
Zehirli Mantar
Korku
Anksiyete
Arı
Çeviri
Canlı
Psikoloji
Ses Kaydı
Antropoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. C. London, et al. COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir!. (15 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9444
London, U. C., Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2020, October 15). COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved July 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9444
U. C. London, et al. “COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Oct. 2020, https://evrimagaci.org/s/9444.
London, University College. Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19, İnsan-Harici Memeli Hayvanlar İçin de Tehlikeli Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 15, 2020. https://evrimagaci.org/s/9444.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close