Evrim Ağacı

Çok Dişlilik (Hiperdontia)

Çok Dişlilik (Hiperdontia)

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Çok dişlilik, adından da anlaşılabileceği gibi bir insanın normal sayıdan fazla sayıda dişe sahip olması durumudur. İnsanların %0.1'i ila %3.8'i arasında bu hastalığın görüldüğü düşünülmektedir. Bu hastalığın özellikle Kafkasyalı (açık beyaz tenli insanlar, Caucasian, Kafkas "ırkları") toplumlarda görüldüğü bilinmektedir. 

Hiperdontia birçok farklı formda karşımıza çıkar. En yaygın olarak görüneni ise meziyoden olarak bilinen, önde bulunan iki kesici dişimiz arasında ekstra dişlerin bulunmasıdır. Sonrasında ise fazladan öğütücü dişlerin bulunması, paramolar dişlerin bulunması (kesici ve öğütücü dişler arasında ekstra dişlerin gelişmesi), alt çene ön öğütücü dişlerin sayısının fazla olması, köpek dişlerinin sayısının fazla olması, vb. diş sayısı artışları gelir. 

Fotoğrafta da gösterildiği gibi, birçok farklı hiperdonti türü bilinmektedir. Bunlardan sol üst köşede 2. sırada bulunan ve tüm damağın dişlerle kaplandığını gösteren fotoğraf sahtedir ve Photoshop ile üretilmiştir; dikkatli bakıldığında kendini tekrar eden dişlerin olduğu görülecektir. Ancak diğerleri gerçektir ve tıbben görülen hiperdonti vakalarına örnekler teşkil etmektedir.

Bu hastalığın nedeni henüz bilinmemektedir; ancak genetik olduğu düşünülmektedir. Birçok hiperdonti vakasında ekstra dişler bulunur ancak asla gözükür hale gelmez (çıkmaz). Yani belki de bazılarınızın ağzında ekstra dişler var ve şu anda bunu bilmiyorsunuz (doktora gidip X-ışını taramasıyla öğrenebilirsiniz). Hiperdontinin bazı diğer genetik hastalıklarla (Gardner Sendromu gibi) ilişkilendirildiği bilinmektedir; ancak henüz çok güvenilir veriler bulunmamaktadır.

Hastalığın tedavisi ise ömür boyu sürebilecek olan diş tedavisi uygulanmasıdır.

Bir Vaka Örneği...

Konuyla ilgili en güncel haberlerden biri Buldhana/Hindistan'da yaşayan 17 yaşındaki Ashik Gavai'nin ağzından çıkarılan 232 diş-benzeri yapıdır (dentikül)! Ancak bu fazla diş sayısının nedeni hiperdontiden ziyade kompleks kompozit odontoma adı verilen bir diş tümörü hastalığıdır. Çıkarılan dişlere ait bir fotoğraf aşağıdadır:

image

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Pokharel. Teen Gets 232 "Teeth" Removed In Mumbai. (2014, Temmuz 25). Alındığı Tarih: 01 Mart 2019. Alındığı Yer: CNN | Arşiv Bağlantısı
 • S. Hazen. 232 Teeth Removed From Indian Boy's Head. (2014, Temmuz 25). Alındığı Tarih: 01 Mart 2019. Alındığı Yer: USA Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/05/2020 11:53:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2158

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Parazit
Kimyasal
Ribozim
Hücre
Evrim
Genom
Astronot
Teyit
Virüsler
Sars Virüsü
Psikoloji
Savunma
Zehir
Ara Geçiş Türleri
Adaptasyon
Haber
Canlı
Sinek
Hayvanlar Alemi
Eşcinsellik
Su
Yayılım
Yapay Seçilim
Cinsiyet
Cinsellik Araştırmaları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece absürt olanı deneyenler imkansızı başarabilirler.”
Robin Morgan
Geri Bildirim Gönder