Çok Dişlilik (Hiperdontia)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çok dişlilik, adından da anlaşılabileceği gibi bir insanın normal sayıdan fazla sayıda dişe sahip olması durumudur. İnsanların %0.1'i ila %3.8'i arasında bu hastalığın görüldüğü düşünülmektedir. Bu hastalığın özellikle Kafkasyalı (açık beyaz tenli insanlar, Caucasian, Kafkas "ırkları") toplumlarda görüldüğü bilinmektedir. 

Hiperdontia birçok farklı formda karşımıza çıkar. En yaygın olarak görüneni ise meziyoden olarak bilinen, önde bulunan iki kesici dişimiz arasında ekstra dişlerin bulunmasıdır. Sonrasında ise fazladan öğütücü dişlerin bulunması, paramolar dişlerin bulunması (kesici ve öğütücü dişler arasında ekstra dişlerin gelişmesi), alt çene ön öğütücü dişlerin sayısının fazla olması, köpek dişlerinin sayısının fazla olması, vb. diş sayısı artışları gelir. 

Fotoğrafta birçok farklı hiperdonti türü bilinmektedir. Bunlardan sol üst köşede 2. sırada bulunan ve tüm damağın dişlerle kaplandığını gösteren fotoğraf sahtedir ve Photoshop ile üretilmiştir; dikkatli bakıldığında kendini tekrar eden dişlerin olduğu görülecektir. Ancak diğerlerine dair bir çürütme bugüne kadar yapılamamıştır ve görülebilir hiperdonti vakalarına örnekler teşkil etmektedir.

Bu hastalığın nedeni henüz bilinmemektedir; ancak genetik olduğu düşünülmektedir. Birçok hiperdonti vakasında ekstra dişler bulunur ancak asla gözükür hale gelmez (çıkmaz). Yani belki de bazılarınızın ağzında ekstra dişler var ve şu anda bunu bilmiyorsunuz (doktora gidip X-ışını taramasıyla öğrenebilirsiniz). Hiperdontinin bazı diğer genetik hastalıklarla (Gardner Sendromu gibi) ilişkilendirildiği bilinmektedir; ancak henüz çok güvenilir veriler bulunmamaktadır.

Hastalığın tedavisi ise ömür boyu sürebilecek olan diş tedavisi uygulanmasıdır.

Not: Konuyla ilgili en güncel haberlerden biri ise 25 Temmuz 2014'te yapılan bir habere göre, Buldhana/Hindistan'da yaşayan 17 yaşındaki Ashik Gavai'nin ağzından çıkarılan 232 diş-benzeri yapıdır (dentikül)! Ancak bu fazla diş sayısının nedeni hiperdontiden ziyade kompleks kompozit odontoma adı verilen bir diş tümörü hastalığıdır. Çıkarılan dişlere ait bir fotoğraf aşağıdadır:

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. CNN
  2. USA Today

Yıldırım Düşmesi ve Ölümler: Kerim Ökten, Roy Sullivan, Yaşam ve Ölüm

Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı? Cevap Yakıt Hücrelerinde Olabilir!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim