Çok Dişlilik (Hiperdontia)

Çok Dişlilik (Hiperdontia)
1 dakika
37,449 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Çok dişlilik, adından da anlaşılabileceği gibi bir insanın normal sayıdan fazla sayıda dişe sahip olması durumudur. İnsanların %0.1'i ila %3.8'i arasında bu hastalığın görüldüğü düşünülmektedir. Bu hastalığın özellikle Kafkasyalı (açık beyaz tenli insanlar, Caucasian, Kafkas "ırkları") toplumlarda görüldüğü bilinmektedir. 

Hiperdontia birçok farklı formda karşımıza çıkar. En yaygın olarak görüneni ise meziyoden olarak bilinen, önde bulunan iki kesici dişimiz arasında ekstra dişlerin bulunmasıdır. Sonrasında ise fazladan öğütücü dişlerin bulunması, paramolar dişlerin bulunması (kesici ve öğütücü dişler arasında ekstra dişlerin gelişmesi), alt çene ön öğütücü dişlerin sayısının fazla olması, köpek dişlerinin sayısının fazla olması, vb. diş sayısı artışları gelir. 

Fotoğrafta da gösterildiği gibi, birçok farklı hiperdonti türü bilinmektedir. Bunlardan sol üst köşede 2. sırada bulunan ve tüm damağın dişlerle kaplandığını gösteren fotoğraf sahtedir ve Photoshop ile üretilmiştir; dikkatli bakıldığında kendini tekrar eden dişlerin olduğu görülecektir. Ancak diğerleri gerçektir ve tıbben görülen hiperdonti vakalarına örnekler teşkil etmektedir.

Bu hastalığın nedeni henüz bilinmemektedir; ancak genetik olduğu düşünülmektedir. Birçok hiperdonti vakasında ekstra dişler bulunur ancak asla gözükür hale gelmez (çıkmaz). Yani belki de bazılarınızın ağzında ekstra dişler var ve şu anda bunu bilmiyorsunuz (doktora gidip X-ışını taramasıyla öğrenebilirsiniz). Hiperdontinin bazı diğer genetik hastalıklarla (Gardner Sendromu gibi) ilişkilendirildiği bilinmektedir; ancak henüz çok güvenilir veriler bulunmamaktadır.

Reklamı Kapat

Hastalığın tedavisi ise ömür boyu sürebilecek olan diş tedavisi uygulanmasıdır.

Bir Vaka Örneği...

Konuyla ilgili en güncel haberlerden biri Buldhana/Hindistan'da yaşayan 17 yaşındaki Ashik Gavai'nin ağzından çıkarılan 232 diş-benzeri yapıdır (dentikül)! Ancak bu fazla diş sayısının nedeni hiperdontiden ziyade kompleks kompozit odontoma adı verilen bir diş tümörü hastalığıdır. Çıkarılan dişlere ait bir fotoğraf aşağıdadır:

image

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İğrenç! 1
 • Tebrikler! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Pokharel. Teen Gets 232 "Teeth" Removed In Mumbai. (25 Temmuz 2014). Alındığı Tarih: 01 Mart 2019. Alındığı Yer: CNN | Arşiv Bağlantısı
 • S. Hazen. 232 Teeth Removed From Indian Boy's Head. (25 Temmuz 2014). Alındığı Tarih: 01 Mart 2019. Alındığı Yer: USA Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/04/2021 13:18:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2158

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Duygu
Algı
Jüpiter
Yakınsak Evrim
Bilim İnsanları
Genel Görelilik
Kemik
Cinsel Yönelim
Element
Makina
Fosil
Hız
Soru
Olasılık
Enerji
Makroevrim
Bilgi Felsefesi
Sağlık Örgütü
Diş Gelişimi
Böcek
Homeostasis
Fotoğraf
Burun
Hayvan Davranışları
Çocuk
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku