Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Çocukotu (Otanthus maritimus)

Çocukotu (Otanthus maritimus) Ali Emir Orhan
3 dakika
1,007
Tüm Reklamları Kapat
Çocukotu
 • Bilimsel Adı Otanthus maritimus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Çocukotu
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Cotton weed plant
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy sahilinde (Türkiye'nin en büyük Longoz Ormanlarından birisine yakın bir alanda) gözlemlenmiştir. Bölge deniz seviyesinde olup sahil kısmı bolca dikenli bitkilere ev sahipliği yapmaktadır.

Çocukotu (Otanthus maritimus), Bursa.
Çocukotu (Otanthus maritimus), Bursa.
Ali Emir Orhan

Tanım ve Genel Bilgileri

Çocukotu, sarı çocukotu, santolina katranı gibi yöresel adlar ile anılan; Papatyagiller (Asteraceae) ailesi, Otanthus cinsinin bilinen tek türü olan ''Otanthus maritimus'' adlı kum bitkisidir. Kuru ve güneşli toprakları özellikle kumsalları sever. Soğuk hava ve donlara dayanıklıdır. Boyu 15-25 cm kadar olabilir. Yapraksı ve yoğun kümeler halinde olup mızrak uçlu keskin dikdörtgen şeklinde yaprakları vardır. Açık sarı renginde çiçekler açar. Mayıs-Kasım ayları arasında çiçek açma mevsimi olsa da kesin bir zaman aralığı söylemek yanlış olur. Odunsu bir gövdeye sahip olabilir. Çok yıllık (yaşam süresi en az üç yıl olan) yabani bir bitkidir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Otanthus cinsinin bilinen tek türüdür. Papatyagiller (Asteraceae) ailesi Achillea cinsinden ''Achillea maritima'' adı ile sinonim (eş anlamlı) dır. Bu durumda ''Otanthus maritimus'' türü hem Archillea cinsine hem de Otanthus cinsine özgü özellikleri vardır. Sinonim (eş anlamlı) olmak canlıların latince isimlerinin birden fazla olması anlamına gelir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Güney İrlanda'dan İspanya'ya Kadar Atlantik Dahili, Akdeniz Kıyıların da sıklıkla görülmektedir. Kuzey Afrika ve Kafkasya ülkelerinde de bulunabilir. Türkiye'de Trakya, Doğu ve Batı Anadolu, Marmara kıyılarında daha sık rastlanmaktadır. Bitkinin bilinen bir hastalığı veya paraziti yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Çocukotu (Otanthus maritimus), Bursa.
Çocukotu (Otanthus maritimus), Bursa.
Ali Emir Orhan

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Sınırlı alanlarda küçük popülasyon olması ve kıyı bölgelerinde turist sayılarının artması, tahrip olmasına ve çoğalmasına engel olmaktadır. Avrupa ülkelerinin birçoğu riskli grup uyarısı yapmakta ve gerekli önlemlerin alınması için çalışmaktadır. Türkiye için ciddi bir risk söz konusu değildir.

Britanya Adaları Soyu Tükenmiş Bitkilerin Listesin'de 1936 sonrası gözlemlenemediği lakin İrlanda da rastlanabileceği belirtilmektedir. İngiltere için son kayıtlar 1933 yılında Cornwall da, 1936'da Scilly Adaları'ndan alınmıştır.[4] Malta'da Flora, Fauna ve Doğal Yaşam Alanlarını Koruma Yönetmeliği LN311/2006 yasal bildiriminin III ve VI. bölümünün ''B-4437'' numaralı sayfasında sıkı korunan türler kapsamında ele alınmıştır.[3] Bulgaristan Cumhuriyeti Kırmızı Veri Kitabın'da bitkinin korunması için acil eylem planının hazırlanması ve mevcut popülasyonların korunması için etkili önlemlerin uygulanması gerektiği uyarısı yapılmaktadır.[2]

IUCN Kırmızı Liste tarafından Kritik Tehlikede, yani Critically endangered (CR) olarak sınıflandırılır. Sınıflandırma tam olarak ''CR B2ab (ii, iii, iv)'' olarak yapılmıştır.[2] -B- bölümünün 2 numaralı bendinin ''a'' şıkkının gerekli yerini detaylandırmak gerekirse ciddi derecede parçalanmış veya sadece tek bir yerde bulunma riski anlamına gelir. -B- bölümünün 2 numaralı bendinin ''b'' şıkkının gerekli yerinde ise habitat alanının, yayılışı veya niteliği, yerlerin veya alt-popülasyon sayısında gözlenen, çıkarsanan veya öngörülen bir süregelen düşüş olduğu anlamına gelmektedir.

Çocukotu (Otanthus maritimus), Bursa.
Çocukotu (Otanthus maritimus), Bursa.
Ali Emir Orhan

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Sinonim ismi olan Achillea adını Yunan mitolojinde en büyük savaşçı olarak geçen Kahraman Aşil'den (Achilles) almıştır. Efsaneye göre, Aşil (Achilles) askerlerin yaralarını tedavi etmek için kendisi de Archillea cinsi olan civanperçemi bitkisini kullanmıştır. Bazı ülkelerde asker otu olarak da bilinmesinin nedeni bu mitolojiye dayanan hikayedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bitkinin esansiyel yağlarının farmakolojik aktivitesi, özellikle antifungal ve antienflamatuar özelliklerine önemli bilgiler fark edilmiştir. Bu nedenle, özellikle mantar ve enfeksiyon iltihaplanmaları ile ilgili olan, hoş koku ile birleştirilen yararlı etkileri ve hastalık önleme kullanımları, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde uygulanması için araştırılması tavsiye edilmiştir.[7] Bitki yağının güçlü antibakteriyel ve antifungal aktiviteler yaptığını kanıtlanmıştır. Candida albicans, Botrytis cinerea, Rhizoctonia solani mantarlarına karşı antifungal etki göstermiştir.[6] Staphylococcus aureus ve Campylobacter jejuni'ye karşı antibakteriyel etki göstermiştir.[8]

Yağ krizantenon, filifolon, artemisil asetat, krizantenil asetat ve a-pinen içerir doğada hoş bir koku taşıyan en önemli doğal krizanten kaynaklarındandır.

Etimoloji

Otanthus cinsi ismi Yunanca otos (kulak) ve anhos (çiçek) kelimelerinden türetilmiştir. Yunanca kulak çiçekli (Korolla’nın küçük bir kulağa benzemesine işaret eder); tür adı ise Latince denize yakın anlamına gelir.[5] Achillea cinsi ismini Yunan mitolojinde en büyük savaşçı olarak geçen Kahraman Aşil'den almıştır.[9]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2023 17:14:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9067

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ağrı
Cinsiyet
Köpekbalığı
Demir
Yangın
Diş
Dalga
Grip
Matematik
İhtiyoloji
Memeli
Beslenme Bilimi
Astronomi
Biyoloji
Avcı
Dna
Nobel Ödülü
Yavru
Göç
Gezegen
Astronot
Kuşlar
Çağ
Küresel
Akıl
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. E. Orhan, et al. Çocukotu (Otanthus maritimus). (3 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 23 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9067
Orhan, A. E., Türkoğlu, P. (2020, August 03). Çocukotu (Otanthus maritimus). Evrim Ağacı. Retrieved September 23, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9067
A. E. Orhan, et al. “Çocukotu (Otanthus maritimus).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 03 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9067.
Orhan, Ali Emir. Türkoğlu, Pedram. “Çocukotu (Otanthus maritimus).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, August 03, 2020. https://evrimagaci.org/s/9067.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close