Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Çin'de Kadim Yaşamı Saklayan "Cennet Çukurları" Bulundu!

Çin'de Kadim Yaşamı Saklayan "Cennet Çukurları" Bulundu! Shi Xiaojie/Wiebo
3 dakika
1,498
Tüm Reklamları Kapat

Çin'deki karstik manzaralarının kalbinde, kadim ormanları barındıran devasa obrukların keşfi, biyoçeşitliliğin korunmasında hayati bir rol oynuyor ve yaşamla dolup taşıyor gibi görünüyor. Karstik tiankengler, genetik çeşitlilik için özellikle Manglietia aromatica gibi nesli tehlikede olan türler için bir sığınak görevi görüyor. Forest dergisinde yayınlanan bir çalışma, bu obrukların kayıp DNA'nın korunmasındaki önemi hakkında ikna edici kanıtlar sunuyor.[1]

Karstik tiankengler, Çin'in Guangxi kenti gibi bölgelerde yaygın olan kireçtaşı gibi çözünebilir kayaların çözünmesiyle oluşan devasa obruklardır. Bu jeolojik oluşumlar sadece muhteşem doğa harikaları değil, aynı zamanda ekolojik sıcak noktalardır.

Bu devasa çukurlara baktığınızda, ıssız bir kayalık mağara değil, saklı ve yeşil bir ormanla karşılaşırsınız. Guangxi Botanik Enstitüsü'nde araştırmacı olarak çalışan Tang Jianmin şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Manzara nefes kesiciydi. 40 metre yüksekliğinde kadim ağaçlar ve dinozorlar döneminden kalma bir grup nesli tükenmekte olan yabani bitkilerle dolu, insan faaliyetlerinin izi olmayan balta girmemiş bir yeraltı ormanı...

Süreç, karbondioksit tarafından asitlendirilen suyun toprağa sızarak alttaki kireçtaşını yavaşça çözmesiyle başlıyor. Zamanla bu durum, sonunda çökerek Mandarin dilinde "cennet çukurları" anlamına gelen tiankengleri oluşturan yeraltı boşluklarının oluşmasına yol açıyor. Dünya üzerinde bilinen 300 tiankeng'in 200'ü Çin'de bulunuyor. Bilim insanları buralarda yaşayan çeşitli bitki ve hayvanları inceliyor.

Guangxi Botanik Enstitüsü'nden Tang Jianmin'in de aralarında bulunduğu bir araştırmacı ekibi tarafından yürütülen çalışmada, nadir bir ağaç türü olan Manglietia aromatica'nın genetik çeşitliliğini analiz etmek için gelişmiş Hyper-seq gen dizileme teknolojisi kullanıldı. Binlerce yıldır korunan bu ağaçlar, derin çöküntülerde gelişerek yüzeyde yaşayan akraba türlerinin neslinin tükenme tehlikesinden kurtuldu.

Çalışmaya göre, tiankenglerdeki Manglietia aromatica popülasyonlarının genetik çeşitliliği, obruk dışındaki popülasyonlara göre önemli ölçüde daha yüksek. Tiankenglerdeki popülasyonların genetik çeşitlilik indeksi (π) 0.2044 iken, diğerleri için bu değer 0.1671’dir. Çinli bilim insanları, tiankenglerin türlerin dayanıklılığını ve uyum yeteneğini artıran ve zengin genetik havuzu koruyan doğal koruyucular görülebileceğini belirtiyor.

Ayrıca çalışma, tiankenglerin içindeki ve dışındaki popülasyonlar arasında orta düzeyde genetik farklılaşma olduğunu da ortaya çıkardı. Bu farklılaşma, tiankenglerin sağladığı kısmi genetik izolasyonun bu popülasyonlarda gözlemlenen benzersiz genetik özelliklere katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Daha basitçe anlatmak gerekirse bu yeraltı ormanlarındaki yaşam diğer türlerde farklı şekilde evrimleşmiştir, Maglietia aromatica için durum böyleyse, orada yaşayan diğer bitki ve hayvan türleri için bu farklılıktan payını almış olabilir. Jianmin şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmamız, bitkinin çiftleşme sistemi modellerini ve mekânsal varyasyon kurallarını, evrimsel geçmişini ve iklim ve jeolojik ortam değişikliklerine yanıt olarak coğrafi dağılımındaki değişiklikleri ortaya koyarak, etkili koruma için bilimsel bir temel sağlıyor.

Tiankengler içindeki benzersiz mikro iklimler ve izole ortamlar, insan faaliyetlerinden nispeten etkilenmemiş çeşitli ekosistemlerin gelişimine katkı sağlar. Tiankeng içindeki ormanlar sadece ağaç koleksiyonlarından ibaret değildir, karmaşık gıda ağlarını ve ekolojik etkileşimleri destekleyen dinamik ortamlardır. Bu ormanlarda bulunan genetik çeşitlilik, ekosistemin genel sağlığı ve istikrarına katkıda bulunur, bitki ve hayvanların değişikliklere uyum sağlamasına ve hastalıklara direnmesine olanak tanır. Ayrıca, bu ormanlar atmosferden karbondioksiti emerek iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. New Mexico'daki Ulusal Mağara ve Karst Araştırma Enstitüsü’nden George Veni şöyle anlatıyor:

Bu mağaralarda şimdiye kadar hiç rapor edilmemiş veya tanımlanmamış türlerin bulunduğunu bilmek beni şaşırtmazdı. Sonuçta yaklaşık 5 milyon metreküplük hacmiyle devasa kadim ağaçlarla ve sayısız hayvanla dolu dev bir yeraltı mağarasından bahsediyoruz.

Tek başına Leye tiankengi bile uçan sincaplardan misk kedilerine, çeşitli yılanlar, kurbağalar ve kertenkeleler dahil olmak üzere bir dizi sürüngen ve amfibiye kadar çeşitli türleri barındırır. Bu tiankenglerin içindeki mağaralar, birçok yarasa türü için kritik habitatlar oluşturur, buradan geçen yeraltı nehirleri, birçok bilinmeyen mağara balığına ev sahipliği yapar. Ancak, habitatın özel olması onları yok olma tehlikesine karşı özellikle savunmasız hâle getirmektedir. Birkaç tür şimdiden tehlikede veya savunmasız olarak listelenmiştir.

Çin'deki karstik tiankenglerinin keşfi ve ardından yapılan çalışmalar, koruma biyolojisi ve genetik çeşitliliğin korunmasında doğal sığınakların önemi konusundaki anlayışımızda yeni bir sayfa açtı. Çalışma, bu dev yeraltı ormanlarının yalnızca belirli bitki ve hayvan türlerinin kalan son üyelerini değil, aynı zamanda yüzeyde var olmayan genetik varyasyonları da barındırdığını ortaya koyuyor. Veni, bunu 2022'de şöyle vurgulamıştı:

Her köşede ne bulacağınız belli olmuyor; bazen şaşırıyoruz bazen de bir şeyler beklentilerimizi aşıyor. Mağaralarda yaşarken şimdi onları incelemeye ve keşfetmeye başlamamız çok ilginç.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Y. Yang, et al. (2024). Evidence For The Use Of Karst Tiankengs As Shelters: The Effect Of Karst Tiankengs On Genetic Diversity And Population Differentiation In Manglietia Aromatica. Forests, sf: 576. doi: 10.3390/f15040576. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 22:01:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17628

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Bilişsel
Veri
Protein
Astrobiyoloji
Astronot
Sağlık
Primat
Yok Oluş
Yüksek
Dil
Aşılar
Cinsel Seçilim
Gün
Evcil Kediler
Venüs
Uterus
Cinsel Yönelim
Halk Sağlığı
Cinsellik Araştırmaları
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Nükleik Asit
Kanıt
İnternet
Etik
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Çin'de Kadim Yaşamı Saklayan "Cennet Çukurları" Bulundu!. (17 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17628
Derin, U. (2024, May 17). Çin'de Kadim Yaşamı Saklayan "Cennet Çukurları" Bulundu!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17628
U. Derin. “Çin'de Kadim Yaşamı Saklayan "Cennet Çukurları" Bulundu!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 17 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17628.
Derin, Ufuk. “Çin'de Kadim Yaşamı Saklayan "Cennet Çukurları" Bulundu!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 17, 2024. https://evrimagaci.org/s/17628.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close