Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Çiğdeci (Acridotheres tristis)

Çiğdeci (Acridotheres tristis) Pedram Türkoğlu
Çiğdeci (Acridotheres tristis), Gülhane Parkı, İstanbul.
3 dakika
1,822
Tüm Reklamları Kapat
Çiğdeci
 • Bilimsel Adı Acridotheres tristis
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı ÇiğdeciAlternatif: Hint maynası
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Common mynaAlternatif: Indian myna
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Asya'ya özgü bir kuş olan Çiğdeci, güçlü bir bölgesel içgüdüye sahip, omnivor bir ormanlık kuştur; ancak kentsel ortamlara da son derece iyi adapte olmuştur. Çiğdecilerin yaşam alanı o kadar hızlı artmaktadır ki, IUCN Türlerin Hayatta Kalması Komisyonu, 2000 yılında bu kuşu dünyanın en istilacı türlerinden biri ve "Dünyanın En Kötü İstilacı 100 Türü" arasında listelenen yalnızca üç kuştan biri olarak ilan etmiştir ve biyolojik çeşitlilik, tarım ve insan çıkarları için bir tehdit olarak görmüştür. Tür, 2008 yılında Avustralya'da "En Önemli Zararlı" olarak adlandırılmıştır ve bölgenin ekosistemleri için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Morfolojik (dış görünüş) olarak kafa, üst gövde ve kanat tüyleri siyahtır. Ayrıca alt gövde tüyleri kahverengi, bacakları, gagası ve göz çevresi sarı renklidir. Bu karakteristik özellikleri ile kolayca tanımlanabilir. Kuyruğun (restrices) dibinde beyaz bir halka bulunur. Ortalama 23-24 cm uzunluğuna, ~45 cm kanat açıklığına erişebilen bir kuştur. Bunlara ek olarak yüksek ötüşleri vardır ve insan sesi dahil bir çok sesi taklit edebilirler. Bu özellikleri sebebiyle özellikle Asya ülkelerinde kafeslerde esir tutulmaktadırlar.

Gloger kuralının uyduğu türlerden biridir. Bu kurala endotermik türlerin yoğun pigment içeren varyasyonlarının kurak iklimlere göre nemli iklimlerde daha baskın olduğu belirtilmektedir.

Çiğdeci (Acridotheres tristis), yetişkin birey.
Çiğdeci (Acridotheres tristis), yetişkin birey.
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Sığırcıkgiller (Sturnidae) familyasında, Acridotheres tristis türü olarak sınıflandırılmaktadır. Acridotheres cinsinde 11 tür tanımlanmıştır. Çiğdeci (Acridotheres tristis) türünün en yakın akrabası dere çiğdecisi (Acridotheres ginginianus) türüdür.

Tüm Reklamları Kapat

Bu familyanın Erken Miyosen döneminde, yaklaşık 20-25 milyon yıl önce Doğu Asya’da evrimleştiği düşünülmektedir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çiğdeci Asya'ya özgü bir türdür, ancak iyi uyum becerisi sayesinde Avustralya, Avrupa ve Afrika da dahil olmak üzere dünyanın birçok başka yerine dağılmıştır.[1]

Davranış ve Etoloji

Genellikle sürü halinde yaşarlar ve bu sürüler yiyecek arama, tüneme ve bölge savunması gibi koordineli davranışlarda bulunurlar. Bu gruplar içinde, tıpkı birçok hayvan sürüsünde görüldüğü gibi, baskın bireylerin yiyecek ve çiftleşme fırsatlarına öncelikli erişime sahip olduğu, ikincil durumdaki bireylerin ise bu kaynaklar için rekabet etmesi gereken karmaşık bir sosyal hiyerarşi vardır. Buna ek olarak çiğdeci çok çeşitli ortamlarda yaşayabilen, uyum başarısı yüksek ve fırsatçı bir türdür. Bu adaptasyon yeteneği, yerel kuş türleri ile rekabete girdiğinden ötürü ekolojik sapmalara neden olur. Bu yüzden istilaci (invaziv) tür olarak nitelendirilmektedirler.

Çiğdeci (Acridotheres tristis), yetişkin birey.
Çiğdeci (Acridotheres tristis), yetişkin birey.
Pedram Türkoğlu

Çiğdeci, tipik olarak tek eşli ve bölgesel bir kuştur. Hawaii'de, çiğdeci çiftleri yıl boyunca bir arada kalırken, diğer bölgelerde, ilkbaharın başlarında çiftler oluştururlar. Genellikle Ekim'den Mart'a kadar süren üreme mevsimi boyunca, yuvalama yerleri için önemli bir rekabet vardır. Bazı durumlarda, tek bir yuvalama alanı için çiftler kıyasıya mücadele edebilir. Erkek çiğdeci, ötüş ile birlikte baş eğme ve sallama, gibi davranışlar göstererek dişisine kur yapar. Genel olarak, çiğdecinin tek eşli ve bölgesel davranışı, üreme stratejisinin önemli bir yönüdür.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çiğdeci ortalama 1 yaş civarında cinsel olgunluğa ulaşır. Dişiler kuluçkada dört ila beş yumurta bırakabilir. Her iki ebeveyn de kuluçkaya yatar ve kuluçka süresi 13 ila 18 gündür. Civcivler yuvayı yaklaşık yirmi iki gün veya daha uzun süre terk edebilir. Coğrafi konumlarına bağlı olarak, çiğdecilerin her mevsimde 1 ila 3 kez ürediği bildirilmiştir. Yavrular yuvadan ayrıldıktan sonra bile, ebeveynler bu yavruları yumurtadan çıktıktan sonraki 1,5 aya kadar beslemeye ve korumaya devam edebilir.[4]

Diyet ve Metabolizma

Hepçil bir kuştur. Diyetleri esas olarak böcekler, meyveler ve tohumlardan oluşur; ancak insan yemek artıkları ve çeşitli tarımsal ürünlerle beslendiği de bilinmektedir.

Etimoloji

Tür epitetindeki tristis, Latince “üzgün” veya “kasvetli” anlamına gelmektedir. Cins ismindeki Acridotheres ise Yunanca “akridos” (çekirge) ve “theras” (avcı) kelimelerinin birleşmesinden türetilmiştir.[5]

Gözlem Bilgileri

İstanbul Gülhane Parkın'nda görüntülenmiştir, o bölgede oldukça yaygın gözlenebilen bir türdür.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
62
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2024 20:25:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13860

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Nadir
Hızlı
Sıcaklık
Newton
Şehir Hastanesi
Üreme
Kas
Bilinç
Kimya Tarihi
Astronot
Renk
Teşhis
Araştırma
Nörobilim
Diş Hastalıkları
Hayvan Davranışları
Meyve
Hücre
Cansız
Evrimsel Tarih
Çevre
Hindistan
Primatlar
Gaz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. K. Selçukoğlu, et al. Çiğdeci (Acridotheres tristis). (26 Şubat 2023). Alındığı Tarih: 4 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13860
Selçukoğlu, A. K., Türkoğlu, P. (2023, February 26). Çiğdeci (Acridotheres tristis). Evrim Ağacı. Retrieved March 04, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13860
A. K. Selçukoğlu, et al. “Çiğdeci (Acridotheres tristis).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 26 Feb. 2023, https://evrimagaci.org/s/13860.
Selçukoğlu, Alper Kaan. Türkoğlu, Pedram. “Çiğdeci (Acridotheres tristis).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, February 26, 2023. https://evrimagaci.org/s/13860.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close