Charles Darwin ve Steve Irwin'in Kaplumbağası Harriet!

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Büyük maceracı ve doğa korumacısı Steve Irwin tarafından sahiplenilen bu kaplumbağa, 2006 yılında hayatını kaybetmiş olan Harriet isimli Galapagos Kaplumbağası'dır.

Kaplumbağa, aslen Charles Darwin tarafından Galapagos Adaları'nda bulunmuştur. Darwin, bu kaplumbağayı alıp beslemiştir. Öldüğü sıralarda Harriet'in 176 yaşında olduğu tahmin ediliyordu.

Steve Irwin ve Charles Darwin'in Kaplumbağası Harriet
Steve Irwin ve Charles Darwin'in Kaplumbağası Harriet
NBC News

Ancak Harriet bildiğimiz en yaşlı kaplumbağa değil! Bu unvan, 1965 yılında 188 yaşında ölen Tu'i Malila'dır. Harriet, yaşı bilinen kaplumbağalar arasında en yaşlı ölen 3. kaplumbağadır.

Steve Irwin, 4 Eylül 2006'da bir belgesel çekimi sırasında yaşanan bir vatoz saldırısı sırasında hayatını kaybetmişti.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Vücudunuzda Su Bulunmadığında Olanlar

Türkiye'de Neden Oturmuş Bir Bilim-Kurgu Dergisi Olmasın?

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim