Evrim Ağacı

Çayır esmeri (Maniola jurtina)

Çayır esmeri (Maniola jurtina)
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kırklareli'nde öğlen saatlerinde bir bahçede gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Erkeği kanat üstü koyu kahverengidir ve ön kanatta siyah bir leke vardır. Dişinin kanat üstü erkeğe göre daha açık renklidir ayrıca dişi ön kanatta geniş bir turuncu orta dış bandının içinde daha büyük bir siyah leke bulundurur. Erkeklerde arka kanadın altında küçük gözler bulunur. Bu gözlerin sayısı genelde iki olsa da değişkenlik gösterir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Fırçayaklılar (Nymphalidae) familyasından Satyrinae alt familyasına ait bir türdür. Nymphalidae familyasına Fırçaayaklılar denmesinin sebebi ön ayaklarının fırça benzeri yapıda olup kıvrık durmasıdır. Bu familyanın üyeleri dinlenirken ve yürürken ön ayaklarını kullanamadığı için 4 ayakları varmış gibi görünür.

Yetişkin birey, Kırklareli.
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Palearktik bölgede yayılım gösterir. Türkiye'nin her bölgesinde bulunmasının yanında sık görülen türlerden biridir.

Çayırlar, bahçeler, parklar, orman açıklıkları ve yol kenarları gibi yerlerde gözlemlenebilirler.

Davranış ve Etoloji

Mayıs ve Ekim ayları arasında, yüksek irtifada Haziran ve Ağustos ayları arasında uçar. Ayrıca ünivoltin (senede tek döl veren) bir türdür.

Diyet ve Metabolizma

Tırtılları Bromus, Festuca, Milium, Lolium, Avena, Brachypodium, Gramineae, Alopecurus ve Poa cinsleri ve çok sayıda başka bitki ile beslenir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 09:12:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8755

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Biyografi
Fosil
Sahtebilim
Nöron Hücresi
Kamuflaj
Hayvanlar Alemi
Yağ
Deri
Carl Sagan
Sıcaklık
Yavru
Tardigrad
Canlı
Matematik
Doğa Yasası
Evrim
Mit
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Uzay
Teyit
Maske
Ay Ve Dünya
Mühendislik
Entropi
Tüyler
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın var oluşu, okyanus yaşamının bolluğuna bağlıdır. Bacaklarımdan birini bir köpekbalığına kaybettim; ancak onlarsız bir okyanus, her türlü saldırıdan korkutucudur.”
Mike Coots
Geri Bildirim Gönder