Evrim Ağacı

Çalışmanın Bilimi: Nasıl Çalışmalıyız? Çalışırken Beynimizde Neler Oluyor?

Çalışmanın Bilimi: Nasıl Çalışmalıyız? Çalışırken Beynimizde Neler Oluyor? Career Launcher
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Nöronlardan oluşan karmaşık bir ağ yumağı... İşte beynimiz budur! 145.000 kilometre uzunluktaki lifçikleriyle beynimiz, saliseler içinde bilgi işlemesinin yanı sıra, vücudumuzun canlı kalmasını sağlayan süreçleri de yönetir. Beynimiz neredeyse sınırsız öğrenme kapasitesine sahiptir (sınırlarıyla ilgili bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz).

Peki bilgiyi öğrenirken beynimizin içinde neler oluyor dersiniz? Kullandığımız öğrenme yöntemi fark yaratır mı? Bir bakalım:

Çalışırken Beyninizde Neler Oluyor?

Öğrenme dediğimiz olay, beynimizdeki nöronlar arasındaki birleşme noktalarında (kavşaklarda), yani sinapslarda meydana gelmektedir.

Yeni bir şey öğrenirken, ilgili sinapsların performansı (işleyişi, rolü, fonksiyonu, bağlantıları, vb.) değişir. Örneğin yeni birisiyle tanıştığımızda beynimiz, bir isim ile bir görüntüyü ilişkilendirir. Bunu sağlayan, sinapslarda meydana gelen değişimdir. Bu bilgi, beynimizin değişik bölümlerinde saklanır ve o kişiyi her gördüğümüzde, görüntüyle ilgili sinapslar aynı anda çalışmaya başlar. Bu eşzamanlı çalışma sayesinde bilgiyi tam olarak öğrenmiş ve hatırlamış oluruz. Konuyla ilgili bir yazımızı buradan okuyabilir, videomuzu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Öğrenme işleminin tek biyolojik etkisi eş zamanlı çalışan sinapslar değildir. Yeni ve zor bir beceri edinmeye ya da tümüyle yeni bir konu öğrenmeye çalıştığımızda, beynimizdeki bağlantılar adeta "fiziksel olarak büyür". Bu değişimleri gündelik olarak fark edemeyiz; ancak zamanla öğrenmenin etkisi beyinde fiziksel olarak gözlenebilir.

Çalışma Yönteminizi İyi Seçin!

Birçokları daha fazla çalışabilmek için geceleri geç saatlere kadar uyanık kalmayı seçmektedir. Ancak yapılan birçok deney, geç saatlere kadar uyanık kalmanın çoğu zaman ters etki yarattığını göstermiştir. Hatta Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, beyinde bilginin saklandığı korteks üzerinde yorgunluğun olumsuz etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla kendinizi geç saatlere kadar zorlamak yerine, uyuyun. Böylece daha sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Benzer şekilde, Hendrix Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, 1. sınıf üniversite öğrencileri üç gruba ayrılmıştır: gece kuşları, erkenciler ve düzenli yaşayanlar. Bu öğrenciler 1 yıl boyunca çalışma ve uyku alışkanlıkları bakımından izlenmiştir. Bunun sonucunda, yıl sonundaki not ortalamaları şöyle ölçülmüştür:

 • Gece Kuşları: 2.84
 • Erkenciler: 3.18
 • Düzenli Yaşayanlar: 3.18

Yani gececi olmanın size doğrudan bir fayda sağlamadığını söyleyebiliriz.

Bu harika görselde, kısaca beynimizin nasıl çalıştığını ve nasıl öğrendiğini görüyoruz.
Bu harika görselde, kısaca beynimizin nasıl çalıştığını ve nasıl öğrendiğini görüyoruz.
Science Dump

Sınav öncesi deliler gibi çalışmak ("ineklemek"), kısa vadede etkili bir yöntem olabilir; ancak size kalıcı öğrenme sağlayamaz. Bir sınava bir seferde çok çalışmaktansa, çalışma seanslarını zamana yayarsanız daha başarılı olursunuz. Bunu çok seferler duyduğunuzu biliyoruz; ancak gerçek bu.

Ayrıca bir sınava yönelik benzer sorular çözmenin de öğrenmeye katkı sağladığı bilinmektedir. Örneğin Louisville Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, bir profesör sınıflardan birini her dersin sonunda o derste işlenen konulara yönelik anlık bir sınava tabi tutmuştur. Aynı ders programını uyguladığı diğer sınıfa ise bu sınavları yapmamıştır. Bunun sonucunda, anlık sınavların uygulandığı sınıftaki öğrenciler, ara sınavlarda diğer sınıfa göre çok daha yüksek notlar almışlardır.

Ağır Çalışma; Akıllı Çalış?!

Çoğu zaman çalışma yöntemleriyle ilgili tuhaf tavsiyeler veren görseller paylaşılmaktadır. Bunlardan birini eğlenceli bir şekilde inceleyelim:

Bu görsel eğlencelik olarak hazırlanmıştır. Lütfen fazla ciddiye almayınız. Ancak verilen bir mesaja, ileri sürülen bir iddiaya nasıl bambaşka açılardan bakabileceğimizi ve bunu yaparken bilimin ne kadar önemli bir araç olduğunu anlamamızı sağlayan hoş bir örnek olduğu kanaatindeyiz. Farklı bir perspektiften bakabilmek her zaman çok kıymetlidir ve bu nedenle bu tür minik pratiklerin faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Bu görsel eğlencelik olarak hazırlanmıştır. Lütfen fazla ciddiye almayınız. Ancak verilen bir mesaja, ileri sürülen bir iddiaya nasıl bambaşka açılardan bakabileceğimizi ve bunu yaparken bilimin ne kadar önemli bir araç olduğunu anlamamızı sağlayan hoş bir örnek olduğu kanaatindeyiz. Farklı bir perspektiften bakabilmek her zaman çok kıymetlidir ve bu nedenle bu tür minik pratiklerin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 

Kaynak: 9GAG

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/06/2020 12:53:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3756

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Skeptisizm
Köpekgil
Türleşme
Mit
Epigenetik
Nasa
Ay Ve Dünya
Cinsiyet Araştırmaları
İletişim
Doğal
Kafatası
Biyokimya
Samanyolu Galaksisi
Salgın
Hematoloji
Ahlak
Hastalıkların Tedavisi
Protein
Kozmoloji
Seçilim
Korku
Normal Doğum
Evrimsel Süreç
Hidrotermal Baca
Hayvan
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz bilim insanları kumsalda çakıl taşları arayan çocuklar gibiyizdir. Eğer ben, arkadaşlarımdan biraz daha fazla, biraz daha renkli çakıl taşları toplayabildiysem bunun nedeni dizlerime kadar suya girmeye cesaret edebilmiş olmamdır.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder