Bu Reklamı Kapat

Çalışmanın Bilimi: Nasıl Çalışmalıyız? Çalışırken Beynimizde Neler Oluyor?

Çalışmanın Bilimi: Nasıl Çalışmalıyız? Çalışırken Beynimizde Neler Oluyor? Career Launcher
Bu Reklamı Kapat
 NeşeAbbak Görsel Düzenleme Neşe Abbak ŞuleÖlez Görsel Çevirmeni Şule Ölez
3 dakika
20,182 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Nöronlardan oluşan karmaşık bir ağ yumağı... İşte beynimiz budur! 145.000 kilometre uzunluktaki lifçikleriyle beynimiz, saliseler içinde bilgi işlemesinin yanı sıra, vücudumuzun canlı kalmasını sağlayan süreçleri de yönetir. Beynimiz neredeyse sınırsız öğrenme kapasitesine sahiptir (sınırlarıyla ilgili bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz).

Peki bilgiyi öğrenirken beynimizin içinde neler oluyor dersiniz? Kullandığımız öğrenme yöntemi fark yaratır mı? Bir bakalım:

Çalışırken Beyninizde Neler Oluyor?

Öğrenme dediğimiz olay, beynimizdeki nöronlar arasındaki birleşme noktalarında (kavşaklarda), yani sinapslarda meydana gelmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Yeni bir şey öğrenirken, ilgili sinapsların performansı (işleyişi, rolü, fonksiyonu, bağlantıları, vb.) değişir. Örneğin yeni birisiyle tanıştığımızda beynimiz, bir isim ile bir görüntüyü ilişkilendirir. Bunu sağlayan, sinapslarda meydana gelen değişimdir. Bu bilgi, beynimizin değişik bölümlerinde saklanır ve o kişiyi her gördüğümüzde, görüntüyle ilgili sinapslar aynı anda çalışmaya başlar. Bu eşzamanlı çalışma sayesinde bilgiyi tam olarak öğrenmiş ve hatırlamış oluruz. Konuyla ilgili bir yazımızı buradan okuyabilir, videomuzu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Öğrenme işleminin tek biyolojik etkisi eş zamanlı çalışan sinapslar değildir. Yeni ve zor bir beceri edinmeye ya da tümüyle yeni bir konu öğrenmeye çalıştığımızda, beynimizdeki bağlantılar adeta "fiziksel olarak büyür". Bu değişimleri gündelik olarak fark edemeyiz; ancak zamanla öğrenmenin etkisi beyinde fiziksel olarak gözlenebilir.

Çalışma Yönteminizi İyi Seçin!

Birçokları daha fazla çalışabilmek için geceleri geç saatlere kadar uyanık kalmayı seçmektedir. Ancak yapılan birçok deney, geç saatlere kadar uyanık kalmanın çoğu zaman ters etki yarattığını göstermiştir. Hatta Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, beyinde bilginin saklandığı korteks üzerinde yorgunluğun olumsuz etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla kendinizi geç saatlere kadar zorlamak yerine, uyuyun. Böylece daha sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Benzer şekilde, Hendrix Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, 1. sınıf üniversite öğrencileri üç gruba ayrılmıştır: gece kuşları, erkenciler ve düzenli yaşayanlar. Bu öğrenciler 1 yıl boyunca çalışma ve uyku alışkanlıkları bakımından izlenmiştir. Bunun sonucunda, yıl sonundaki not ortalamaları şöyle ölçülmüştür:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Gece Kuşları: 2.84
 • Erkenciler: 3.18
 • Düzenli Yaşayanlar: 3.18

Yani gececi olmanın size doğrudan bir fayda sağlamadığını söyleyebiliriz.

Bu harika görselde, kısaca beynimizin nasıl çalıştığını ve nasıl öğrendiğini görüyoruz.
Bu harika görselde, kısaca beynimizin nasıl çalıştığını ve nasıl öğrendiğini görüyoruz.
Science Dump

Sınav öncesi deliler gibi çalışmak ("ineklemek"), kısa vadede etkili bir yöntem olabilir; ancak size kalıcı öğrenme sağlayamaz. Bir sınava bir seferde çok çalışmaktansa, çalışma seanslarını zamana yayarsanız daha başarılı olursunuz. Bunu çok seferler duyduğunuzu biliyoruz; ancak gerçek bu.

Ayrıca bir sınava yönelik benzer sorular çözmenin de öğrenmeye katkı sağladığı bilinmektedir. Örneğin Louisville Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, bir profesör sınıflardan birini her dersin sonunda o derste işlenen konulara yönelik anlık bir sınava tabi tutmuştur. Aynı ders programını uyguladığı diğer sınıfa ise bu sınavları yapmamıştır. Bunun sonucunda, anlık sınavların uygulandığı sınıftaki öğrenciler, ara sınavlarda diğer sınıfa göre çok daha yüksek notlar almışlardır.

Ağır Çalışma; Akıllı Çalış?!

Çoğu zaman çalışma yöntemleriyle ilgili tuhaf tavsiyeler veren görseller paylaşılmaktadır. Bunlardan birini eğlenceli bir şekilde inceleyelim:

Bu görsel eğlencelik olarak hazırlanmıştır. Lütfen fazla ciddiye almayınız. Ancak verilen bir mesaja, ileri sürülen bir iddiaya nasıl bambaşka açılardan bakabileceğimizi ve bunu yaparken bilimin ne kadar önemli bir araç olduğunu anlamamızı sağlayan hoş bir örnek olduğu kanaatindeyiz. Farklı bir perspektiften bakabilmek her zaman çok kıymetlidir ve bu nedenle bu tür minik pratiklerin faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Bu görsel eğlencelik olarak hazırlanmıştır. Lütfen fazla ciddiye almayınız. Ancak verilen bir mesaja, ileri sürülen bir iddiaya nasıl bambaşka açılardan bakabileceğimizi ve bunu yaparken bilimin ne kadar önemli bir araç olduğunu anlamamızı sağlayan hoş bir örnek olduğu kanaatindeyiz. Farklı bir perspektiften bakabilmek her zaman çok kıymetlidir ve bu nedenle bu tür minik pratiklerin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 

Bu Reklamı Kapat

Kaynak: 9GAG

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2022 03:15:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3756

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Nükleik Asit
Viroloji
Nükleotit
Kitap
Solunum
Yüz
Mikroevrim
Kontrol
Plastik
Gen
Konuşma
Çin
Biyocoğrafya
Balık
Egzersiz
Bakteri
Üreme
Jinekoloji
Ağaç
Bağışıklık
Bilimsel
2019-Ncov
Hasta
Biyoloji
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et