"Büyük Kuş", Sadece 2 Nesilde Gözümüzün Önünde Yeni Bir Türe Evrimleşti!

"Büyük Kuş", Sadece 2 Nesilde Gözümüzün Önünde Yeni Bir Türe Evrimleşti!
Yazar Chelsea Gohd Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
4,159 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Galapagos takımadalarındaki uzak bir adada bulunan ve araştırmacıların "Büyük Kuş" diye adlandırdığı kuş türü, evrimin olağanüstü olanakları konusunda bilim insanlarını aydınlattı. Science dergisinde yayınlanan bir makalede, Princeton ve Uppsala Üniversitelerinden araştırmacılar, Büyük Kuş'un iki nesilde yeni bir türe evrimleştiğini gösterdiler.[1]

Bu çalışma için, Darwin'in Galapagos Adaları'ndaki ispinozları üzerine yapılan araştırmadan ilham alındı. Bu adanın fazla uzak olması, araştırmacıların doğanın gücüne şahit olmasını sağlayarak, evrimi bir "baloncukta" gözlemlemelerine imkan tanıdı.[2] Princeton Üniversitesi'nden Rosemary Grant ve Peter Grant, 40 yıl boyunca küçük Daphne Major adasında bu evrimi doğrudan gözlemlediler. Onursal ekoloji ve evrimsel biyoloji profesörü ve kıdemli araştırma biyoloğu Rosemary Grant, şöyle diyor:

Bu çalışmanın yeniliği, vahşi doğada yeni türlerin ortaya çıkışını takip edebilmemizdir. Daphne Major üzerine yürütülen çalışmayla farklı türlerden iki kuşun çiftleşmesini gözlemleme ve türleşmenin nasıl gerçekleştiğine şahit olmak için neler olduğunu görme imkanımız oldu.

Bunların hepsi 1981'de, Grant'lerin yüksek lisans öğrencilerinden birinin, Daphne Major'daki üç yerli türden çok daha büyük gövdesi ve gagası olan ve ötüşü diğerlerinden farklı olan bir erkek kuşu fark etmesiyle başladı. Onursal zooloji, ekoloji ve evrimsel biyoloji profesörü Peter Grant şöyle diyor:

Onu denizin üstünden uçarken görmedik, ama geldikten kısa süre sonra fark ettik. Diğer kuşlardan o kadar farklıydı ki, Daphne Major'daki yumurtalardan birinden çıkmadığını anladık.

Farklı Bir Kuş

Kan ve DNA örnekleri, araştırmacıların, bu yeni garip kuşun aslında Daphne Major'ın 100 kilometre uzaklığında olan Española adasındaki Geospiza conirostris türü, büyük bir kaktüs ispinozu olduğunu keşfetmelerini sağladı. Büyük Kuş, yerli bir orta yer ispinozu olan Geospiz fortis ile çiftleşti ve tamamen yeni bir "Büyük Kuşlar" soyunu yarattı. Bu ise, kaktüs ispinozu çok uzun mesafe uçamadığından eve gidemediği için, Daphne Major'daki kuş türlerinden bir eş seçmek zorunda kalmasından dolayı oldu.

Reklamı Kapat

Çalışmaya dahil olan araştırmacılar, böylesine dikkat çekici ve hızlı bir evrimin, iki ayrı türün ırk karışımıyla yeni bir türün oluşmasında kritik bir adım olan üreme izolasyonuyla olası kılındığını belirttiler.

Şimdiye kadar, yeni bir türün evriminin inanılmaz derecede uzun sürdüğü yaygın olarak kabul edilmişti. Fakat, bu izole takımadaların sunduğu benzersiz koşullar ve ortam sayesinde "Büyük Kuş", araştırmacılara yeni bir türün evrimleşmesinin sadece iki nesilde mümkün olduğunu kanıtladı.

Çevre kirliliği ve iklim değişikliği artarken, araştırmacılar evrimin en beklenmedik zaman ve yerde gerçekleşebileceğini görüyor. "Büyük Kuş" gibi doğal anomalilerin yanı sıra, insan eyleminin evrimi büyük ölçüde tetikleyebileceğine giderek daha çok şahit oluyoruz. Atmosfere yaydığımız gazlardan kentsel dönüşümlerimize kadar her şeye, dünyanın her yerindeki hayvanlar uyum sağlıyor ve aslında evrimleşiyorlar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 16
 • Tebrikler! 12
 • İnanılmaz 9
 • Bilim Budur! 8
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: World Economic Forum | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Lamichhaney, et al. (2018). Rapid Hybrid Speciation In Darwin’s Finches. Science, sf: 224-228. doi: 10.1126/science.aao4593. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Princeton University. Galapagos Study Finds That New Species Can Develop In As Little As Two Generations. (23 Kasım 2017). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Phys.org | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/06/2021 14:53:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10517

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Astronot
Hastalık Kataloğu
İletişim
Kelebek
Müfredat
Makroevrim
Hormon
Bilim Tarihi
Wuhan
Eşcinsellik
Sars
Goril
Mit
Video
Balıklar
Yas
Köpekgil
Yaşamın Başlangıcı
Kanat
Yapay Zeka
Astronomi
Kuantum
Hominid
İspat
Tür
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın