Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Motor Gelişimi

Hareket Çeşitleri, Gelişimi ve Yetenekleri

Motor Gelişimi
4 dakika
46
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

MOTOR GELİŞİM

Motor kelimesi ‘’hareket‟ anlamına gelmektedir. Her birey fiziksel gelişime, henüz annekarnındayken başlar. Doğumdan sonra da bu gelişim artarak devam eder. Doğduğumuz anda var olanbazı refleks hareketler yaşam boyunca sürerken, bazıları da zamanla organlarımızın bilinçli olarak kullanılması ile yerini motor becerilere bırakır.

Tüm Reklamları Kapat

Motor Beceri, öğrenme ve yaşantıların etkisi ile bir grup hareketlerin organizmadan beklenilen şekilde yapılmasıdır. Tanımda da vurgulandığı gibi, bireyin yapmasıgereken ve beklenen davranışlar vardır. Örneğin ilkokul çağında bir çocuğun emeklemesi becerikli bir hareket değilken, aynı hareketi 8 aylık bir bebeğin yapmasıbecerikli bir hareket olarak ifade edilir.

Motor Performans, bir amaca yönelik olarak yapılan hareketler bütününe ulaşılabilme seviyesidir. Motor performans doğrudan gözlemlenebilir, sayısal olarak ölçülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

➢ Bir okçunun numaralandırılmış bir hedef tahtasına atış yapması bunun bir örneği olarak gösterilebilir.

Motor Öğrenme, motor davranışların, yaşantı ve deneyimler sonucunda nispetenkalıcı hale gelmesi olarak tanımlamışlardır. Bir hareketin motor öğrenme olabilmesiiçin, ortaya çıkan performansın öğrenme sonucunda gerçekleşmesi gerekir.

Motor Kontrol, bir hareketin ortaya çıkabilmesi için gerekli olan mekanizmaları ve sistemleri düzenleme ve kontrol etme yeteneği olmaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Temel Motor Beceri, herkesin özellikle de çocukların yapabilmesi beklenen vegünlük hayatta sürekli kullanılan becerilerilerdir.

Yürüme, atma, atlama, dengede durma gibi hareketler temel motor becerilere örnek olarak verilebilir.

Özellikle okul öncesi dönemde üzerinde durulması gereken temel motor becerileri, ilerideki yaşlarda kazanılacak üst düzey becerilerin temelini oluşturmaktadır.

TEMEL MOTOR BECERİLER (TEMEL HAREKET ÇEŞİTLERİ)

Lokomotor Hareketler

Tüm Reklamları Kapat

Vücudun bulunduğu konumu değiştirmek, bir yerden başka bir yere hareket etmektir. Yürüme, koşma, yuvarlanma gibi yer değiştirmeyi gerektiren hareketler örnek olarak verilebilir.

Non-Lokomotor Hareketler (Dengeleme)

Vücudun bulunduğu konumu değiştirmeden yapılan ve vücudun dengesini korumayı gerektiren hareketlerdir. Dönme, eğilme, sallanma gibi hareketler örnek olarak verilebilir.

Manipülatif Hareketler:

Tüm Reklamları Kapat

Küçük kas gruplarının kullanıldığı, el ve/veya ayağı kullanarak bir nesnenin kontrol altına alınmasını gerektiren hareketlerdir. Örneğin; yakalama, top sektirme, topa ayakla vurma, fırlatma gibi hareketler manipülatiftir.

Dikkât

Atay’a (2005) göre, dikkat duygu ve düşüncelerin sabit bir noktaya yönlendirilmesidir. Genel olarak çocuklar doğduğundan itibaren çevresine alışma ve hızlı bir şekilde yeni bilgiler öğrenme gayretinde olur. Etkileşim içerisinde olduğu her şeyi algılar. Etrafındaki hareket eden nesneler, ışıklar ve renkler çok ilgisini çeker. Bebek ilk aşamada gelen seslere tepki verir. Daha sonraki aşamada ise nesneleri elinde tutarak tanımaya çalışır. Bebeğin nesnelere dikkatini yoğunlaştırabilmesi yaklaşık olarak 9. aydan itibaren başlar(Dal, 2015).

Denge

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Our Mutual Friend (Charles Dickens)

Our Mutual Friend, written in 1864–1865, is the last novel completed by Charles Dickens and is one of his most sophisticated works, combining savage satire with social analysis. It centres on, in the words of critic J. Hillis Miller, quoting from the character Bella Wilfer in the book, “money, money, money, and what money can make of life”.

Most reviewers in the 1860s continued to praise Dickens’ skill as a writer in general, but did not review this novel in detail. Some found the plot both too complex and not well laid out. The Times of London found the first few chapters did not draw the reader into the characters. In the 20th century, however, reviewers began to find much to approve in the later novels of Dickens, including Our Mutual Friend. In the late 20th and early 21st centuries, some reviewers suggested that Dickens was, in fact, experimenting with structure, and that the characters considered somewhat flat and not recognized by the contemporary reviewers were meant rather to be true representations of the Victorian working class and the key to understanding the structure of the society depicted by Dickens in the novel.

Warning: Unlike most of the books in our store, this book is in English.
Uyarı: Agora Bilim Pazarı’ndaki diğer birçok kitabın aksine, bu kitap İngilizcedir.

Devamını Göster
₺300.00
Our Mutual Friend (Charles Dickens)
 • Dış Sitelerde Paylaş

Denge, net bir noktada net bir davranışı ya da hareketini devam ettirme vaziyetidir. İlk gerçekleşen önemli denge şekilleri, oturmak ve ayakta durabilmekdir (Dursun, 2003). Beken’in (2009) bildirdiği üzere, çocuklar yapılan araştırmalara göre 24 aydan önce denge becerisine sahip değilken, yaklaşık olarak 36. aydan itibaren tek ayak üzerinde 3-4 saniye durabilmektedir. 48 aydan itibaren ise dairesel bir çizgi üzerinde yürüme becerisini kazanabilmektedirler.

Kuvvet

İki nesne veya sistem arasındaki etkileşimdir. Nesnelerin birbirini çekmesi ya da itmesi söz konusudur. Bütün psiko motor davranışların kazanılmasında önemli rol oynar.

Yürüme, atlama gibi temel hareketlerin gerçekleştirilmesi için kuvvet gereklidir. Çocuğun hızlı büyüdüğü dönemlerdeki kuvveti, o dönemdeki beden büyüklüğüne oranla daha azdır. Özellikle ergenlik dönemindeki hızlı büyüme, kuvvetin daha az olmasına sebep olur. Ayrıca boyunun uzaması kas gelişimini etkileyerek ergenin çabuk yorulmasına yol açar. Ergenlik döneminin sonlarında kuvvet en üst seviyeye ulaşır. Bütün bunlara karşın kuvvette bireysel farklılıklar vardır. Bu bireysel farklılıklar beslenme ve kalıtımsal özelliklerden kaynaklanır.

Esneklik (Hareket Genişliği)

Esneklik, eklemlerin her yönde en geniş açıda hareket edebilme yeteneği olarak ifade edilir.

Esneklik oranı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Harekete katkı sağlayan eklemlerin, ligamentlerin ve kasların yapısına göre farklılıklar gösterir (Ataçocuğu, 2018). Bulut Pedük, vd.’nin (2000) de altını çizdiği üzere, küçük yaşlarda beden esnekliği daha fazlayken yaş ilerledikçe kemiklerin ve kasların gelişmesi ile birlikte esneklik azalmaya başlar.

Tepki Hızı (Reaksiyon)

Yapılacak olan bir harekete hazır olma durumudur. Uyarının fark edildiği andan itibaren tepkinin ortaya konulması arasındaki geçen süre şeklinde de tanımlanabilir (Dal, 2015). Buna göre, tepki hızı bir etki-tepki sürecini içerir. Yine, Dal’a (2015) göre, psikomotor öğrenmenin daha hızlı gerçekleşmesi için reaksiyon süresinin minimalseviyede olması gerekir.

MOTOR GELİŞİM DÖNEMLERİ

Tüm Reklamları Kapat

• Psikomotor gelişim kademeli bir şekilde gelişir.

• Motor becerilerden oturma, emekleme, yürüme ve koşma gibi büyük kas gruplarının kullanıldığı motor hareketler ile tutma, fırlatma, yakalama gibi küçük kas gruplarının kullanıldığı motor hareketler de kademeli ve sıralı olarak gelişir.

• Gallahue (1982),motor gelişimi incelerken kuramını piramit modeli ile açıklamıştır.

• Piramit modeline göre, her motor gelişim dönemi bir diğer motor gelişim dönemi üzerine kurulur Motor gelişimin temelini 0-1 yaş arasını içeren refleksif hareketler dönemi oluşturur. Bu dönemin devamında, 0-2 yaş aralığını kapsayan ilkel hareketler dönemi ve 2-7 yaş dilimini içeren temel hareketler dönemi gelir. Motor gelişimin son aşamasını ise piramidin en üstünde yer alan spor hareketleri dönemi oluşturur. Sporla ilişkili hareketler dönemi insan yaşamının 7 ve sonrası yaşlarını kapsar.

[1]

Okundu Olarak İşaretle
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 05:59:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16774

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dalga Boyu
Fare
Saç
Diş Hastalıkları
Erkek
Astrobiyoloji
İhtiyoloji
Kemik
Sanat
Fotoğraf
Karbonhidrat
Dünya
Duygu
Aşı
Hayatta Kalma
Kadın
Taksonomik Sınıflandırma
Radyasyon
Olumsuz
Kuantum Fiziği
Şehir
Işık Hızı
Dilbilim
Kilo
Jüpiter
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Astral Seyahat Mümkün mü?
Astral Seyahat Mümkün mü?
Uçakta Cep Telefonu Neden Yasak?
Uçakta Cep Telefonu Neden Yasak?
Dünya Boş mu?
Dünya Boş mu?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close