Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

ABD Ara Seçimleri Neden Bu Kadar Önemli ve Kritik?

ABD Ara Seçimleri Neden Bu Kadar Önemli ve Kritik? AMERİKA GAZETESİ
AMERİKA GAZETESİ
4 dakika
34
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Kongre üyelerini ve valileri belirleyecek olan ABD ara seçimleri 8 Kasım 2022 tarihinde yapılacak. Başkanlık seçimlerinden iki yıl önce gerçekleşecek olan bu seçim, ülke tarihindeki en önemli ara seçim olarak nitelendiriliyor. 8 Kasım’da yapılacak olan ara seçimlerin ABD’nin ulusal ve uluslararası gidişatı üzerinde büyük etkisi olacağı muhakkak.

2022 ABD ara seçimleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin mevcut küresel atmosferde tek süper güç olarak konumunu koruma uğraşını sürdürdüğü bir dönemde tüm gözleri üzerine çekmektedir. Bilhassa 2024 ABD başkanlık seçimleri öncesinde iki büyük parti arasındaki güç dengesinin yeniden ölçülmesi adına ve ülkenin iç politika dinamiklerini anlamak için önemli bir sınavdır. 2022 ABD ara seçimleri 5 Kasım 2024’te yapılacak olan 60. ABD başkanlık seçimlerini derinden etkileyeceği için bir ön hazırlık işlevi de görmektedir.

Georgia, Pennsylvania, Arizona, Ohio, Nevada ve Kuzey Carolina gibi eyaletler 2022 ara seçimlerinin kaderini belirleyecek olan kilit eyaletler olarak öne çıkmakta ve kamuoyunda sıklıkla gündem olarak tartışılmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Her dört yılda bir yapılan ABD başkanlık seçimleri sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan halkları değil, tüm dünya gündemini yakından ilgilendiren önemli bir olaydır. ABD ara seçimleri iki yılın sonunda ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi için düzenlenmektedir. Senato ve Temsilciler Meclis’i üyelerinin ülkenin politikaları ve gündemi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip kişiler olması bu seçimleri daha da önemli kılıyor. Meclis üyeleri iki yıllık bir süre için seçilirler, bu nedenle Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı ara seçimlerde belirlenir. Senatörler, kademeli olarak altı yıllık dönemler için seçilirler.

İktidarda olan Demokratlara ve özellikle Başkan Joe Biden’a yönelik olarak bu ara seçimi bir güç gösterisi olarak gören Cumhuriyetçiler, başta kürtaj yasası, Afganistan’dan tartışmalı geri çekilme ve Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın Çin ile olan ticari bağları gibi konuları seçimde önemli bir propaganda aracı olarak kullanıyor.

Meclisi Kontrol Etmek İçin Önemli Bir Araç

Bu seçimler aynı zamanda Demokrat Parti’nin ve Cumhuriyetçi Parti’nin Senato ve Temsilciler Meclisi’ni kontrol etmesi ve kendi çoğunluğunu hâkim kılması için önemli bir politik araçtır. İki kanadı da kontrol eden iktidar partisi veya muhalefet ülke ile ilgili alınacak önemli kararlarda siyaseti belirlemek ve yönlendirmek için bu çoğunluğa azami önem vermektedir. Kongre seçimleri olarak da adlandırılan ara seçimler dört yılda bir gerçekleşen ara seçimler kadar dikkat çekmese ve halk tarafından önem verilmese de yukarıda bahsettiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimi için kritik bir değere ve öneme sahiptir.

Ara seçimler ayrıca ilerleyen yıllarda yapılacak olan başkanlık seçimi için de önemli ipuçları sunmaktadır. Özellikle Başkan Joe Biden’ın geçen başkanlık süresi boyunca uyguladığı ve izlediği politikaların iç siyasetteki dönüşümü ve aldığı karşılık bakımından da önemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Ara Seçimlerin Maaliyeti Başkanlık Seçimi Maaliyetine Yaklaşmış Vaziyette

Seçim reklamlarının maliyeti, TV ve radyo gibi geleneksel medya ile Facebook, Twitter, Instagram vb. gibi modern sosyal medya arasında bölünmüş bir şekilde önemli bir maddi güç yarattı. Ara seçimlerin şu ana kadar ulaştığı toplam maliyet 10 milyar doları aşmış durumda.

Bu rakamlar, 2020 ABD başkanlık seçimlerinin maliyetinin de çok üzerine çıktı. 2022 ara seçimlerinde bu derece yüksek bir maliyetin oluşması bu seçimlerin önemini ve ne kadar kritik olduğunu göstermesi bakımından önemli bir ayrıntı olarak gözüküyor. Özellikle de stratejik hedeflerine ulaşmak için milyarlarca dolar bağışlayan bağışçıların ve parti mensuplarının bu seçime Amerika’nın geleceği adına eski seçimlere göre daha fazla önem atfettikleri ve ciddiye aldıkları aşikar.

2022 ara seçimlerinin yarattığı giderlerin çok fazla olmasının bir diğer nedeninin ise ülkede var olan kutuplaşma eğiliminin olduğunu söylemek mümkün. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar için 2024 başkanlık seçimleri adına önemli bir prova olan bu ara seçimlerde daha önceki ara seçimlerin aksine seçmen rekoru kırılabileceği, araştırmacılar ve analistler tarafından da dile getirilmektedir.

Amerika’da Yaşayan Türklerin Kaderini Etkileyen Bir Seçim Olacak

Amerika’nın en önemli eyaletlerinden biri olan Pensilvanya’da Türk asıllı Dr. Mehmet Öz Cumhuriyetçi aday olarak ön plana çıkıyor. Pensilvanya gibi önemli bir bölgeden Dr. Mehmet Öz’ün aday olarak çıkarılması ara seçimlere damgasını vurmuş vaziyette. Çünkü ister ABD başkanlık seçimlerinde, isterse de ara seçimlerde olsun Pensilvanya her zaman yüksek profilli bir eyalet olarak bilinmektedir. Doktor Öz’ün Demokrat rakibi John Fetterman, 20 Ağustos ile 30 Eylül arasında 10 farklı kurumun katıldığı bir ankette ortalama yüzde 48 puan oy alarak özgüven sağladı ve Dr. Mehmet Öz’e ciddi bir mesaj verdi. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aslında maddi destek istememizin nedeni çok basit: Çünkü Evrim Ağacı, bizim tek mesleğimiz, tek gelir kaynağımız. Birçoklarının aksine bizler, sosyal medyada gördüğünüz makale ve videolarımızı hobi olarak, mesleğimizden arta kalan zamanlarda yapmıyoruz. Dolayısıyla bu işi sürdürebilmek için gelir elde etmemiz gerekiyor.

Bunda elbette ki hiçbir sakınca yok; kimin, ne şartlar altında yayın yapmayı seçtiği büyük oranda bir tercih meselesi. Ne var ki biz, eğer ana mesleklerimizi icra edecek olursak (yani kendi mesleğimiz doğrultusunda bir iş sahibi olursak) Evrim Ağacı'na zaman ayıramayacağımızı, ayakta tutamayacağımızı biliyoruz. Çünkü az sonra detaylarını vereceğimiz üzere, Evrim Ağacı sosyal medyada denk geldiğiniz makale ve videolardan çok daha büyük, kapsamlı ve aşırı zaman alan bir bilim platformu projesi. Bu nedenle bizler, meslek olarak Evrim Ağacı'nı seçtik.

Eğer hem Evrim Ağacı'ndan hayatımızı idame ettirecek, mesleklerimizi bırakmayı en azından kısmen meşrulaştıracak ve mantıklı kılacak kadar bir gelir kaynağı elde edemezsek, mecburen Evrim Ağacı'nı bırakıp, kendi mesleklerimize döneceğiz. Ama bunu istemiyoruz ve bu nedenle didiniyoruz.

Ankette 5 puan geride olan Mehmet Öz’e yönelik başta Ermeni ve Yunan lobisi olmak üzere ABD’de ciddi bir muhalefet söz konusu. Türk asıllı olması ve sözde Ermeni soykırımı konusunda herhangi bir açıklama yapmamasının yanı sıra, kampanya sırasında sıklıkla kırdığı potlar, Dr. Mehmet Öz’ü seçimde zaman zaman zor durumlara soktu. Aynı zamanda ABD basınında sıklıkla gündeme gelen ve tartışılan Mehmet Öz’ün 300 köpeği deney olarak kullandığı iddiası, aleyhine bir koz olarak muhalifleri tarafından kullanılıyor. Fakat rakibi John Fetterman’ın sağlık sorunları yaşaması nedeniyle Mehmet Öz şu an için avantajlı bir konuma geçmiş ve arayı kapatmış vaziyette.

Okundu Olarak İşaretle
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/07/2024 22:30:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13239

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Viral
Makina
Hayatta Kalma
Argüman
Beyin
Odontoloji
Aile
Gıda
Sinir
Dilbilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Manyetik
Maymun
İmmünoloji
Uterus
Albert Einstein
Zehirli Mantar
Korku
Anksiyete
Arı
Çeviri
Canlı
Psikoloji
Ses Kaydı
Antropoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close