Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilir ve çevre dostu girişimlerle biz Dünyalılar’ı kirlilik ve atık bağımlısı bir toplum olmaktan uzaklaştıran devrimleri yapacak olan yine bizleriz. Ağaçlar gezegenimizin akciğerleridir. Ne kadar çok ağaç yetiştirirsek, gelecek kuşaklar için o kadar temiz hava sağlayabiliriz. Bios Urn, geçtiğimiz günlerde biyobozunur (geri dönüşebilir) materyalden üretilen, kişileri ölümden sonra bir ağaca dönüştürecek bu yeni cenaze vazosunu piyasaya sundu. Vazonun içinde büyürken sevdiklerinizi hatırlatacak bir çam tohumu bulunur, istenirse herhangi bir ağaç ya da bitki tohumuyla değiştirilebilir. Bios Urn, ölümü doğa aracılığıyla yaşama dönüştürür.

Cenaze evleri, krematoryumlar ve mezarlıkları kapsayan cenaze servisleri endüstrisi milyonlarca dolarlık bir pazar. Bu endüstrideki pek çok şirtet, tüketiciyi istismar etme konusunda kötü şöhrete sahip, ancak sonuçta bu servisler hemen hemen her aile için gerekli. Karşılaşılan problemlerden bazıları aşırı yüksek fiyatlar, ön ödemeli cenaze planlarında dolandırıcılık, yüksek basınçlı tabut satışı, gereksiz ürünlerin satışı ve mezarlıklardaki olası çevre kirliliği. 

Zehir içeren mumyalama sıvısı, mühürlü tabutlar ve çimentodan mezar tonozları çevreye zarar veren şeylerdir. Giderek daha fazla çevreye duyarlı kişi yeşi (çevre dostu) mezarları tercih ediyor. Yeşil mezarlarda genellikle mumyalama sıvısı kullanımından kaçınılır ve geleneksel mezarlara göre daha ucuza mal olurlar.

Bios Urn’ün Kalbi ritüelin başarılı olması için tasarlanmıştır. Bios Urn’ün en üst parçası özellikle tohumun gelişmesine izin verecek şekildedir. Ağacınızın büyümesini istediğiniz yeri seçtikten sonra buradan alacağınız bir miktar toprağı vazo içeriği ile karıştırıp vazoyu gömebilirsiniz. İçerik, toprakla karıştırıldığında tohumun çimlenmesini doğal yollardan kolaylaştıracak özelliktedir.

Vazonun gövdesi fonksiyonunu yerine getirir. Özel yapısı sayesinde Bios Urn, tohumu küllerden ayrı tutar. Vazonun kendisi bozunurken ağaç üst bölümde büyümeye devam eder. Sonrasında setin tamamı ağacın altındaki toprağın bir parçası haline gelir ve gübre görevi görür. 

 

Kutuda ne var?

Olabildiğince basit. Bios Urn’ü sipariş ettiğinizde ağacınızın yetişmesi için ihtiyacınız olan her şey elinizde olacak. Vazo iki kapsül halindedir: Üst kapsül, çimlenmeye başlamadan önce tohumun kalitesini koruyabilmesi için kapalıdır; alt kapsül ise ağaç olmasını istediğiniz kişinin küllerini koyacağınız bölümdür. İki bölme de vazo tamamen biyolojik olarak bozunana kadar ayrı kalacaktır. 

 

Nasıl Çalışır?

1. Vazo, yeniden yaşamı sağlamak için hazır halde gelir.

2. Vazonun dış ambalajını ve kapağı çıkartılır.

3. Üst bölme çıkartılır, alt bölmeye küller yerleştirilir, içine tohum ve yerel toprak konulmuş üst bölüm yerine takılır.

4. Vazonun en üst noktası toprağın hemen altında olacak şekilde gömülür ve sulama yapılır.

5. Birkaç gün içinde tohum çimlenecek ve ağacınız büyümeye başlayacaktır.

6. Ağaç yıldan yıla büyümeye devam eder.

 

Bios Urn 100% biyobozunurdur.

Ürün, fonksiyonunu kaybetmeden birkaç yıl boyunca saklanabilir.


Kaynak: Bu yazı TheMindUnleashed adresinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder