Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek!

Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek! Tree Hugger
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, The Mind Unleashed isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bios Urn, biyobozunur (geri dönüşebilir) materyalden üretilen, kişileri ölümden sonra bir ağaca dönüştürecek cenaze vazosunu üreten bir firma. Vazonun içinde, kremate edilmiş (yakılmış) bir bedenden geri kalanların yanı sıra, bir miktar çam tohumu bulunmakta. Amaç, bu tohum büyüdükçe size sevdiğinizi hatırlatacak bir ağaç üretmek. İsterseniz çam tohumunu bir diğer bitkinin tohumuyla da değiştirebilmektesiniz.

Geleneksel Yöntemlere Yeşil ve Ekonomik Bir Alternatif

Cenaze evleri, krematoryumlar ve mezarlıkları kapsayan cenaze servisleri endüstrisi milyonlarca dolarlık bir pazar. Bu endüstrideki pek çok şirket, tüketiciyi istismar etme konusunda kötü şöhrete sahip. Aşırı yüksek fiyatlar, ön ödemeli cenaze planlarında dolandırıcılık, yüksek basınçlı tabut satışı, gereksiz ürünlerin satışı ve mezarlıklardaki olası çevre kirliliği karşılaşılan problemlerden sadece birkaçı... Ne var ki bu hizmetler hemen hemen tüm aileler için bir zorunluluk.

Çevreye duyarlı kişiler, her geçen gün daha da "yeşil (çevre dostu) mezarları" tercih ediyorlar. Çünkü özellikle batıda düzenlenen cenaze törenlerinde kullanılan zehirli mumyalama sıvısı, mühürlü tabutlar ve çimentodan mezar tonozları çevreye zarar vermektedir. Yeşil mezarlarda genellikle mumyalama sıvısı kullanımından kaçınılır ve geleneksel mezarlara göre çok daha ucuzdurlar.

Bios Urn tarafından üretilen bu kül vazosunun kullanımı da çok basit: Ağacınızın büyümesini istediğiniz yeri seçtikten sonra, buradan alacağınız bir miktar toprağı vazo içeriğine karıştırıp, vazoyu yere veya istediğiniz bir yere gömebilirsiniz. İçerik, toprakla karıştırıldığında tohumun çimlenmesini doğal yollardan kolaylaştıracak özellikte olacak şekilde geliştirildi.

Agora Bilim Pazarı
₺150.00

Vazonun gövdesinin de bir amacı bulunuyor. Özel tasarımı sayesinde bu vazo, bitki tohumunu ölen kişinin küllerden ayrı tutabilmekte. Vazonun kendisi zaman içinde bozunup doğaya karışacak şekilde tasarlandı; ancak ağaç, üst bölümde normal şekilde büyümeye devam edebiliyor. Vazonun geri kalanı, zaman geçtikçe ağacın altındaki toprağın bir parçası haline geliyor ve bitki için gübre görevi görüyor. 

Kutuda Ne Var?

Bios Urn vazoları iki kapsül halinde geliyor: Üst kapsül, çimlenmeye başlamadan önce tohumun kalitesini koruyabilmesi için kapalı olarak üretiliyor. Alt kapsül ise ağaç olmasını istediğiniz kişinin küllerini koyacağınız bölüm. Bu iki bölme, ta ki vazo tamamen biyolojik olarak bozunana kadar ayrı kalacak şekilde tasarlanmış vaziyette. 

Vazonun çalışma prensibi...
Vazonun çalışma prensibi...
Dezeen

Nasıl Çalışır?

Süreci şu şekilde özetlemek mümkün:

 1. Vazo, sevdiğiniz kişiyi ağaca dönüştürmeye hazır şekilde gelir.
 2. Vazonun dış ambalajını ve kapağı çıkartılır.
 3. Üst bölme çıkartılır, alt bölmeye küller yerleştirilir, içine tohum ve yerel toprak konulmuş üst bölüm yerine takılır.
 4. Vazonun en üst noktası toprağın hemen altında olacak şekilde gömülür ve sulama yapılır.
 5. Birkaç gün içinde tohum çimlenecek ve ağacınız büyümeye başlayacaktır.
 6. Ağaç yıldan yıla büyümeye devam eder.

Ürün, fonksiyonunu kaybetmeden birkaç yıl boyunca saklanabilir. Dilerseniz, ürünü buradan edinebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 13
 • Umut Verici! 10
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: The Mind Unleashed | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 15:23:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2593

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Uzay Görevleri
Şempanzeler
Uçma
Paleontoloji
Yağ
Sosyal Mesafelendirme
Kalıtım
Taksonomi
Evrimleşme
Biyoloji
Elektrokimya
Köpekgil
Fotoğraf
Onkoloji
Kütleçekimi
Bilgi
Nükleotit
Evrimsel
Bilimkurgu
Santigrat Derece
Yumurta
Kan Hastalıkları
Tehlike
Aşı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir şempanzenin gözlerinin derinliklerine doğrudan bakacak olursanız, zeki, kendine güvenen bir kişiliğin size geri baktığını fark edeceksinizdir. Eğer onlar hayvansa, biz neyiz?”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder