Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek!

Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek! Tree Hugger
2 dakika
18,769
Tüm Reklamları Kapat

Bios Urn, biyobozunur (geri dönüşebilir) materyalden üretilen, kişileri ölümden sonra bir ağaca dönüştürecek cenaze vazosunu üreten bir firma. Vazonun içinde, kremate edilmiş (yakılmış) bir bedenden geri kalanların yanı sıra, bir miktar çam tohumu bulunmakta. Amaç, bu tohum büyüdükçe size sevdiğinizi hatırlatacak bir ağaç üretmek. İsterseniz çam tohumunu bir diğer bitkinin tohumuyla da değiştirebilmektesiniz.

Geleneksel Yöntemlere Yeşil ve Ekonomik Bir Alternatif

Cenaze evleri, krematoryumlar ve mezarlıkları kapsayan cenaze servisleri endüstrisi milyonlarca dolarlık bir pazar. Bu endüstrideki pek çok şirket, tüketiciyi istismar etme konusunda kötü şöhrete sahip. Aşırı yüksek fiyatlar, ön ödemeli cenaze planlarında dolandırıcılık, yüksek basınçlı tabut satışı, gereksiz ürünlerin satışı ve mezarlıklardaki olası çevre kirliliği karşılaşılan problemlerden sadece birkaçı... Ne var ki bu hizmetler hemen hemen tüm aileler için bir zorunluluk.

Tüm Reklamları Kapat

Çevreye duyarlı kişiler, her geçen gün daha da "yeşil (çevre dostu) mezarları" tercih ediyorlar. Çünkü özellikle batıda düzenlenen cenaze törenlerinde kullanılan zehirli mumyalama sıvısı, mühürlü tabutlar ve çimentodan mezar tonozları çevreye zarar vermektedir. Yeşil mezarlarda genellikle mumyalama sıvısı kullanımından kaçınılır ve geleneksel mezarlara göre çok daha ucuzdurlar.

Bios Urn tarafından üretilen bu kül vazosunun kullanımı da çok basit: Ağacınızın büyümesini istediğiniz yeri seçtikten sonra, buradan alacağınız bir miktar toprağı vazo içeriğine karıştırıp, vazoyu yere veya istediğiniz bir yere gömebilirsiniz. İçerik, toprakla karıştırıldığında tohumun çimlenmesini doğal yollardan kolaylaştıracak özellikte olacak şekilde geliştirildi.

Tüm Reklamları Kapat

Vazonun gövdesinin de bir amacı bulunuyor. Özel tasarımı sayesinde bu vazo, bitki tohumunu ölen kişinin küllerden ayrı tutabilmekte. Vazonun kendisi zaman içinde bozunup doğaya karışacak şekilde tasarlandı; ancak ağaç, üst bölümde normal şekilde büyümeye devam edebiliyor. Vazonun geri kalanı, zaman geçtikçe ağacın altındaki toprağın bir parçası haline geliyor ve bitki için gübre görevi görüyor. 

Kutuda Ne Var?

Bios Urn vazoları iki kapsül halinde geliyor: Üst kapsül, çimlenmeye başlamadan önce tohumun kalitesini koruyabilmesi için kapalı olarak üretiliyor. Alt kapsül ise ağaç olmasını istediğiniz kişinin küllerini koyacağınız bölüm. Bu iki bölme, ta ki vazo tamamen biyolojik olarak bozunana kadar ayrı kalacak şekilde tasarlanmış vaziyette. 

Vazonun çalışma prensibi...
Vazonun çalışma prensibi...
Dezeen

Nasıl Çalışır?

Süreci şu şekilde özetlemek mümkün:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1. Vazo, sevdiğiniz kişiyi ağaca dönüştürmeye hazır şekilde gelir.
 2. Vazonun dış ambalajını ve kapağı çıkartılır.
 3. Üst bölme çıkartılır, alt bölmeye küller yerleştirilir, içine tohum ve yerel toprak konulmuş üst bölüm yerine takılır.
 4. Vazonun en üst noktası toprağın hemen altında olacak şekilde gömülür ve sulama yapılır.
 5. Birkaç gün içinde tohum çimlenecek ve ağacınız büyümeye başlayacaktır.
 6. Ağaç yıldan yıla büyümeye devam eder.

Ürün, fonksiyonunu kaybetmeden birkaç yıl boyunca saklanabilir. Dilerseniz, ürünü buradan edinebilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 24
 • Umut Verici! 16
 • Tebrikler! 12
 • İnanılmaz 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: The Mind Unleashed | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/11/2023 19:27:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2593

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Makine
Bilim Tarihi
Mitler
Homo Sapiens
Hücre
Köpekgil
Hız
İntihar
Nötron
Darwin
Psikoloji
Bilim İnsanı
Nobel Ödülü
Makina Mühendisliği
Kadın Doğum
Olumsuz
Botanik
Kanıt
Genler
Bilim Felsefesi
Optik
Modern
Karar Verme
Süt
Asit
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Cep Telefonları Yerinizi Nereden Biliyor da Sizi Arayabiliyor?
Cep Telefonları Yerinizi Nereden Biliyor da Sizi Arayabiliyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Batur, et al. Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek!. (16 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 29 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2593
Batur, G., Bakırcı, Ç. M. (2014, September 16). Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek!. Evrim Ağacı. Retrieved November 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/2593
G. Batur, et al. “Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 16 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2593.
Batur, Gülru. Bakırcı, Çağrı Mert. “Biyobozunur Vazolar, Öldükten Sonra Sizi Ağaca Dönüştürecek!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 16, 2014. https://evrimagaci.org/s/2593.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close