Birçok Antik Türün Yok Oluşunda İnsan Avcılar Suçlu Olabilir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2014'ün başlarında ilan edilen bir araştırmaya göre yünlü mamutlar, dev tembelhayvanlar, mastodonlar ve mağara aslanları gibi 130.000 yıl kadar öncesinde gezegene hükmeden dev memeli hayvanların yok oluşu, iklim değişimlerinden ziyade insan avcılığı nedeniyle oldu. Aarhus Üniversitesi araştırmacılarından Chris Sandom şöyle söylüyor:

"Eldeki deliller çok güçlü bir şekilde insanların belirleyici faktör olduğunu gösteriyor."

Sahra Altı Afrika'da insanların aletler üretip kullanmayı öğrendikleri devirde onlarla aynı dönemde başka bölgelerde evrimleşen büyük hayvanların o zamanlarda yok olma şansı yok denecek kadar azdı. İnsanlar Asya ve Avrupa'ya göç etmesiyle birlikte bu hayvanlar hiç de alışık olmadıkları yeni bir avcı türü olan insanlarla karşılaştılar. Bu da, yok oluş hızlarını arttırdı.

Elbette Avrasya'ya varan insanlarla birlikte iklimin de etkisi olmuş olabilir, çünkü insanların iklime bağlı olarak göç yönlerini ve yerleşecekleri coğrafyaları belirlediklerini biliyoruz. Örneğin Sandom, Avusturalya ve Amerika kıtalarındaki yok oluş hızının en yüksek olduğunu tespit etti. Bu kıtalar, türümüzün en geç yerleştiği kıtalardır. Bu yeni ve güçlü avcıların ortama birden dahil olması, hayvanların yeni çevre koşullarına adapte olmalarına yeterli süre tanımamış olabilir. Saldom, basitçe şöyle söylüyor:

"Birdenbire evinize giren son derece gelişmiş bir avcıyla mücadele etmek zorunda kaldığınızı düşünün. Orada olan da buydu."

Kaynak: Archaeology

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Sarı Kanarya

İnsanlarda Gelişen Beyinlerin Beslenmesi İçin Küçük Kaslar Evrimleşti!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder