Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2014'ün başlarında ilan edilen bir araştırmaya göre yünlü mamutlar, dev tembelhayvanlar, mastodonlar ve mağara aslanları gibi 130.000 yıl kadar öncesinde gezegene hükmeden dev memeli hayvanların yok oluşu, iklim değişimlerinden ziyade insan avcılığı nedeniyle oldu. Aarhus Üniversitesi araştırmacılarından Chris Sandom şöyle söylüyor:

"Eldeki deliller çok güçlü bir şekilde insanların belirleyici faktör olduğunu gösteriyor."

Sahra Altı Afrika'da insanların aletler üretip kullanmayı öğrendikleri devirde onlarla aynı dönemde başka bölgelerde evrimleşen büyük hayvanların o zamanlarda yok olma şansı yok denecek kadar azdı. İnsanlar Asya ve Avrupa'ya göç etmesiyle birlikte bu hayvanlar hiç de alışık olmadıkları yeni bir avcı türü olan insanlarla karşılaştılar. Bu da, yok oluş hızlarını arttırdı.

Elbette Avrasya'ya varan insanlarla birlikte iklimin de etkisi olmuş olabilir, çünkü insanların iklime bağlı olarak göç yönlerini ve yerleşecekleri coğrafyaları belirlediklerini biliyoruz. Örneğin Sandom, Avusturalya ve Amerika kıtalarındaki yok oluş hızının en yüksek olduğunu tespit etti. Bu kıtalar, türümüzün en geç yerleştiği kıtalardır. Bu yeni ve güçlü avcıların ortama birden dahil olması, hayvanların yeni çevre koşullarına adapte olmalarına yeterli süre tanımamış olabilir. Saldom, basitçe şöyle söylüyor:

"Birdenbire evinize giren son derece gelişmiş bir avcıyla mücadele etmek zorunda kaldığınızı düşünün. Orada olan da buydu."

Kaynak: Archaeology

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 20:20:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2496

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir başka gezegeni Dünya'ya dönüştürecek gücümüz varsa; o zaman Dünya'yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder