Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

10 KASIM

1851 - Modern Embriyoloji'nin kurucusu olarak kabul edilen Francis Maitland Balfour doğdu. Balfour, Michael Foster ile yazdığı "Elements of Embryology" isimli kitabında omurgalılar ile bazı omurgasızlar arasındaki evrimsel ilişkileri ortaya koydu. "Kordalılar" (Chordata) kelimesini ilk defa ortaya atan Balfour, merkezi sinir sistemi ve böbrekler üzerinde yaptığı çalışmalarla geleceğe ışık tuttu. Tifoid ateşi sebebiyle 31 yaşında öldü.

1861 - İskoçyalı ünlü astronom Robert Innes doğdu. Innes, Güneş'e en yakın yıldız olan Proxima Centauri'nin kaşifidir. Aynı zamanda 1910 yılında, ilk defa Daylight Kuyrukluyıldızı'nı keşfetti.

1916 - Kromozomların kalıtım birimleri olduğunu keşfeden ve kromozomların birbirinden bağımsız çiftler halinde bulunduğunu ortaya koyan Amerikalı genetikçi Walter Sutton öldü. Sutton keşifleri sayesinde mayoz sırasında genlerin hareketlerinin rastlantısal olduğu ve kromozomal kalıtımın temelleri keşfedilebildi.

193∞ - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olarak bilinen, ancak Türkiye'deki bilime katkılarıyla bilim camiası için de çok önemli bir şahıs olan Mustafa Kemal Atatürk öldü. Her fırsatta bilimin ve fennin önemini ve değerini vurgulayan Atatürk, yazdığı bilimsel kitaplarla ("Geometri" gibi), Türkçe diline kattığı bilimsel kelimelerle ("üçgen" gibi) ve genel olarak bilimsel devrim konusundaki ardı arkası kesilmez çabalarıyla örnek bir siyasetçi portresi çizmiştir.

1983 - Resmi kayıtlara geçen ilk bilgisayar virüsü Fred Cohen tarafından tespit edildi. Cohen, Kaliforniya Üniversitesi'nde bir doktora öğrencisiyken yarattığı ilk virüsü, "diğer bilgisayar ve programları enfekte edebilen ve kendi versiyonlarını yaratan yapı" olarak tanımladı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 21:54:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/518

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sahtebilim, virüs gibidir. Düşük dozda zararsız olabilir; ancak belli bir seviyeye ulaşınca mide bulandırır.”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder