Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Bilgi, daima cehaleti yönetecektir. Kendi kendini yönetmek isteyen bir ulus, bilginin verdiği güç ile donanmalıdır."

James Madison (ABD'nin 4. Başkanı)

 

İçinde bulunduğumuz koşullardan ötürü düşünüyor olabilirsiniz: Bilgi, gerçekten de daima cehaleti yönetiyor mu? Genel gidişata bakıldığında, sanki cehalet bariz bir şekilde bilginin iplerini elinde tutuyormuş gibi gözükebilir. Ancak eğer ki dikkatli düşünecek olursanız, şu anda gücü elinde bulunduran cehalet, bir toplumu yönlendirebilmek için gereken yolların bilgisini elinde tuttuğu için insanlara hükmedebilmektedir. Dolayısıyla gücü elinde bulunduranların yaptıkları, insanların zaaflarını bilmek ve bunları kullanmaktır. Yani bir yerde bilgi, cehalete gerçekten de hükmektedir. 

Bu nedenle Başkan Madison'ın sözlerinin ilk kısmına belki de bir ekleme yapmak gerekmektedir: Ahlaki olgunluğa erişmiş toplumlarda bilgi, daima cehaleti yönetecektir. Bilginin verdiği güç ile donanan bir ulus, her adımda doğru kararları alabilecek, duygusal tercihler yerine mantıklı kararlar alabilecek ve huzur ile refah içerisinde yaşayabilecektir. Bu yapılmadığı sürece, cehaletin zaaflarına oynamayı bilenler, gücü elinde tutmayı sürdürecektir. İşte felaketler, bu tür ulusların başına gelmektedir.

 

Görsel: Serdar Ölez

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder