Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?

Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?
2 dakika
29,404
Tüm Reklamları Kapat

Kenny, yapay seçilim ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir hayvanat bahçesinde üretilmiş bir beyaz kaplandır. Beyaz kaplan, çok nadir olarak bulunan bir kaplan türüdür ve hem araştırmacılar, hem hayvanat bahçeleri, hem de özel bakıcılar açısından her zaman ilgi konusu olmuştur. Bu sebeple hayvanat bahçelerinde, yapay seçilim kullanılarak vahşi yaşamda bulunan beyaz kaplanlara en yakın bireyler, evrimsel yöntemlerle yaratılmaya çalışılmaktadır.

Ancak ne yazık ki bu kombinasyonun elde edilmesi için çok küçük bir gen havuzundan bireylerin seçilmesi gerekmektedir. Bu da, çeşitli genetik sorunların ortaya çıkması ihtimalini katlayarak arttırmaktadır. Tıpkı akraba evliliklerinde olduğu gibi...

Tüm Reklamları Kapat

İşte bu çaprazlama denemelerinin bir sonucu, fotoğrafta gördüğünüz Kenny. Kenny'nin yüzüne baktığınızda fark edeceğiniz ilk şey, tıpkı Down Sendromlu insanlarda görülen fiziksel karakterleri taşıyor olduğudur. Gerçekten de, Kenny'nin de zihinsel gelişim sorunları var ve bazı fiziksel hareketleri kısıtlı. Ancak bu farklılıkları haricinde, tamamen hayat dolu ve oyuncu bir kaplan. Bu özellikleri dolayısıyla Kenny'nin, şimdiye kadar var olan ilk Down sendromlu kaplan olduğu iddia edilmektedir.

Ancak bu pek doğru değil; çünkü kaplanlarda, insanlarda bulunan 23 çift kromozomun aksine sadece 19 çift kromozom bulunuyor. Down Sendromu ise, insandaki 21. kromozomun fazladan kopyasının oluşarak 2 adet olmak yerine, 3 adet olmasından (trizomi) kaynaklanıyor. Kaplanlarda 19 kromozom olduğu için, 21. kromozomlarının üçlenmesi mümkün değil. Fakat bir diğer kromozomda meydana gelen genetik bir mutasyon, kedigillerdeki "Down Sendromu-benzeri" bir hastalığa neden oluyor olabilir mi?

Tüm Reklamları Kapat

Belki de... Buna kesin bir cevap vermek zor; çünkü henüz kedilerin genetik hastalıklarını bu kadar yakından tanımıyoruz. Ancak Kenny, Down Sendromu benzeri belirtiler gösteren ilk kedigil değil, son da olmayacak. İnternette kısa bir aramayla, sayısız insanın kendi kedilerinde de Down Sendromu olduğunu iddia ettiklerini görebilirsiniz.

Ne var ki Down Sendromu'nda görülen ve özellikle yüz özelliklerini etkileyen değişimlere neden olan başka hastalıklar da bulunuyor. Dahası, internetteki iddiaların büyük bir kısmı, kedilerinin "tuhaf davranışlarını" Down Sendromu ile ilişkilendiren insanlardan geldiğini görüyoruz - profesyonel görüş bildiren uzmanlardan değil. Dolayısıyla, kedilerde teknik olarak yeterince kromozom olmadığı için "Down Sendromu" olduğu söylenemeyecek olsa da, ilerleyen dönemde yapılacak araştırmalar, hangi genetik mutasyonların kedilerde bu yüz karakteristiklerini oluşturduğunu ve neden insanlardaki Down Sendromu ile bu kadar benzeştiğini açığa çıkaracaktır.

Genel olarak, Down Sendromu'nu "insana özgü bir hastalık" olarak tanımlamakta fayda var. Bu durumda, diğer hayvanlarda spesifik olarak Down Sendromu'nun gözüktüğünü söyleyemiyoruz. Ancak diğer hayvan türlerinde de, Down Sendromu benzeri belirtiler görülmesine neden olan hastalıklar bulunuyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ne yazık ki Kenny ile ilgili çok detaylı bilgiler bulunmuyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Kenny 4 Nisan 1998 senesinde ABD'nin Arkansas eyaletindeki Eureka Springs'de doğdu ve maalesef 28 Haziran 2008 günü, kanser dolayısıyla yaşamını yitirdi (ilginç bir şekilde, Down Sendromu olduğuna inanılan kedilerde de, tıpkı insanlarda olduğu gibi, kalp rahatsızlıkları gibi sorunlar da daha sık görülüyor). Hayvanat bahçesi yetkililerinden Patricia Quinn, kaplanın Down Sendromu'na veya bu hastalığın kaplanlardaki karşılığı olabilecek bir hastalığa sahip olduğundan tam olarak emin olmadıklarını, ancak akrabalar arası çiftleşmenin bir ürünü olduğunu net bir şekilde ifade ediyor.

Teşekkür: Bu yazımıza katkı sağlayan Büke Sevindi ve Aybars Akar'a teşekkür ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Anadolu Kedisi. Kedilerde Down Sendromu Görülür Mü?. (30 Haziran 2017). Alındığı Tarih: 5 Mart 2020. Alındığı Yer: Anadolu Kedisi | Arşiv Bağlantısı
 • S. Lakshmi. Can Cats Have Down Syndrome? The Lowdown On Feline Ds. (12 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 5 Mart 2020. Alındığı Yer: Pet Helpful | Arşiv Bağlantısı
 • H. Steinman. Can A Kitten Have Down Syndrome?. (5 Mart 2017). Alındığı Tarih: 5 Mart 2020. Alındığı Yer: Kitten Toob | Arşiv Bağlantısı
 • PBH2. Meet Kenny, The Down Syndrome Tiger. (7 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 5 Mart 2020. Alındığı Yer: PBH2 | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2023 13:03:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1720

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karadelik
Astrofizik
Sağlık Bakanlığı
Yaşamın Başlangıcı
Canlılık Cansızlık
Müfredat
Evrimsel Psikoloji
Nötron
Amerika Birleşik Devletleri
Genel Halk
İnsan Evrimi
Spor
Periyodik Cetvel
Element
Obstetrik
Mistik
Cinsiyet Araştırmaları
İngiltere
Regülasyon
Neandertal
Küresel Isınma
Primatlar
Karanlık Madde
Aminoasit
Maskeler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?. (30 Kasım 2013). Alındığı Tarih: 25 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1720
Bakırcı, Ç. M. (2013, November 30). Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?. Evrim Ağacı. Retrieved September 25, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1720
Ç. M. Bakırcı. “Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 30 Nov. 2013, https://evrimagaci.org/s/1720.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 30, 2013. https://evrimagaci.org/s/1720.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close