Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?

Beyaz Kaplan Kenny, Down Sendromlu Olabilir Mi?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Kenny, yapay seçilim ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir hayvanat bahçesinde üretilmiş bir beyaz kaplandır. Beyaz kaplan, çok nadir olarak bulunan bir kaplan türüdür ve hem araştırmacılar, hem hayvanat bahçeleri, hem de özel bakıcılar açısından her zaman ilgi konusu olmuştur. Bu sebeple hayvanat bahçelerinde, yapay seçilim kullanılarak vahşi yaşamda bulunan beyaz kaplanlara en yakın bireyler, evrimsel yöntemlerle yaratılmaya çalışılmaktadır.

Ancak ne yazık ki bu kombinasyonun elde edilmesi için çok küçük bir gen havuzundan bireylerin seçilmesi gerekmektedir. Bu da, çeşitli genetik sorunların ortaya çıkması ihtimalini katlayarak arttırmaktadır. Tıpkı akraba evliliklerinde olduğu gibi...

İşte bu çaprazlama denemelerinin bir sonucu, fotoğrafta gördüğünüz Kenny. Kenny'nin yüzüne baktığınızda fark edeceğiniz ilk şey, tıpkı Down Sendromlu insanlarda görülen fiziksel karakterleri taşıyor olduğudur. Gerçekten de, Kenny'nin de zihinsel gelişim sorunları var ve bazı fiziksel hareketleri kısıtlı. Ancak bu farklılıkları haricinde, tamamen hayat dolu ve oyuncu bir kaplan. Bu özellikleri dolayısıyla Kenny'nin, şimdiye kadar var olan ilk Down sendromlu kaplan olduğu iddia edilmektedir.

Ancak bu pek doğru değil; çünkü kaplanlarda, insanlarda bulunan 23 çift kromozomun aksine sadece 19 çift kromozom bulunuyor. Down Sendromu ise, insandaki 21. kromozomun fazladan kopyasının oluşarak 2 adet olmak yerine, 3 adet olmasından (trizomi) kaynaklanıyor. Kaplanlarda 19 kromozom olduğu için, 21. kromozomlarının üçlenmesi mümkün değil. Fakat bir diğer kromozomda meydana gelen genetik bir mutasyon, kedigillerdeki "Down Sendromu-benzeri" bir hastalığa neden oluyor olabilir mi?

Belki de... Buna kesin bir cevap vermek zor; çünkü henüz kedilerin genetik hastalıklarını bu kadar yakından tanımıyoruz. Ancak Kenny, Down Sendromu benzeri belirtiler gösteren ilk kedigil değil, son da olmayacak. İnternette kısa bir aramayla, sayısız insanın kendi kedilerinde de Down Sendromu olduğunu iddia ettiklerini görebilirsiniz.

Ne var ki Down Sendromu'nda görülen ve özellikle yüz özelliklerini etkileyen değişimlere neden olan başka hastalıklar da bulunuyor. Dahası, internetteki iddiaların büyük bir kısmı, kedilerinin "tuhaf davranışlarını" Down Sendromu ile ilişkilendiren insanlardan geldiğini görüyoruz - profesyonel görüş bildiren uzmanlardan değil. Dolayısıyla, kedilerde teknik olarak yeterince kromozom olmadığı için "Down Sendromu" olduğu söylenemeyecek olsa da, ilerleyen dönemde yapılacak araştırmalar, hangi genetik mutasyonların kedilerde bu yüz karakteristiklerini oluşturduğunu ve neden insanlardaki Down Sendromu ile bu kadar benzeştiğini açığa çıkaracaktır.

Genel olarak, Down Sendromu'nu "insana özgü bir hastalık" olarak tanımlamakta fayda var. Bu durumda, diğer hayvanlarda spesifik olarak Down Sendromu'nun gözüktüğünü söyleyemiyoruz. Ancak diğer hayvan türlerinde de, Down Sendromu benzeri belirtiler görülmesine neden olan hastalıklar bulunuyor.

Ne yazık ki Kenny ile ilgili çok detaylı bilgiler bulunmuyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Kenny 4 Nisan 1998 senesinde ABD'nin Arkansas eyaletindeki Eureka Springs'de doğdu ve maalesef 28 Haziran 2008 günü, kanser dolayısıyla yaşamını yitirdi (ilginç bir şekilde, Down Sendromu olduğuna inanılan kedilerde de, tıpkı insanlarda olduğu gibi, kalp rahatsızlıkları gibi sorunlar da daha sık görülüyor). Hayvanat bahçesi yetkililerinden Patricia Quinn, kaplanın Down Sendromu'na veya bu hastalığın kaplanlardaki karşılığı olabilecek bir hastalığa sahip olduğundan tam olarak emin olmadıklarını, ancak akrabalar arası çiftleşmenin bir ürünü olduğunu net bir şekilde ifade ediyor.

Teşekkür: Bu yazımıza katkı sağlayan Büke Sevindi ve Aybars Akar'a teşekkür ederiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Anadolu Kedisi. Kedilerde Down Sendromu Görülür Mü?. (30 Haziran 2017). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Anadolu Kedisi | Arşiv Bağlantısı
 • S. Lakshmi. Can Cats Have Down Syndrome? The Lowdown On Feline Ds. (12 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Pet Helpful | Arşiv Bağlantısı
 • H. Steinman. Can A Kitten Have Down Syndrome?. (05 Mart 2017). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Kitten Toob | Arşiv Bağlantısı
 • PBH2. Meet Kenny, The Down Syndrome Tiger. (07 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: PBH2 | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2020 14:44:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1720

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Diş Gelişimi
Tekillik
Astronot
Jinekoloji
Doğa Gözlemleri
Homo Sapiens
Habercilik
Arı
Yas
Mikrop
Sağlık Personeli
Fotoğraf
Gazetecilik
Sağlık Bilimleri
Bilgi
Epidemik
Normal Doğum
Teori
Biliş
Gelişim
Canlılık Cansızlık
İstatistik
Sosyal Mesafelendirme
Göğüs Hastalığı
Diş Hekimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin nasıl başladığı sorusu çözülmüş değildir. Dolayısıyla, şahsım adına konuşmam gerekirse, bu konuda agnostik olduğumu söylemek durumundayım.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol