Evrim Ağacı

Bazı Üniversiteler, Bazı Uygarlıklar Kadar Yaşlı!

Bazı Üniversiteler, Bazı Uygarlıklar Kadar Yaşlı!

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Örneğin Oxford Üniversitesi... İnsanlığın en eski üniversitelerinden biri. Tabii Antik Yunan'a ait ve "üniversite"nin atası olan "akademi" göz ardı edilirse. Bildiğimiz anlamıyla üniversitelerden söz ediyoruz. Ve eğer ki üniversite tarihinde derinlere gitmek istiyorsanız, Oxford Üniversitesi başlamanız gereken yerlerden birisi!

Resmi kuruluşu 1249 yılı olsa da, Oxford Üniversitesinde eğitim 1096 yılında başladı! Bu, İngilizce konuşulan Dünya'nın en eski üniversitesi olduğu anlamına geliyor. Peki tüm sıralamaları düşünecek olursak, en eski üniversite hangisi? İtalya'da bulunan Bologna Üniversitesi, insanlığın bilinen gerçek anlamdaki ilk üniversitesidir. Kuruluşu, 1088 yılına kadar gider. Dolayısıyla Oxford ile birlikte, en yaşlı üniversitedir.

Oxford Üniversitesinin tarihini buraya sığdırmak bile zor. Özeti bile sayfalarca sürebilir! Ancak burada ilginç bir bilgi vermek istiyoruz: Oxford Üniversitesi, Aztek Uygarlığı'ndan yaşlıdır!

Çoğumuzun "antik uygarlık" olarak düşündüğü ve arkalarında harika yapıtlar ve tapınaklar bırakan Aztekler, 14. yüzyılda, yani 1300'lü yıllarda kurulmuş bir uygarlıktır. Elbette, Aztekleri oluşturacak insanların tarihi çok daha eskiye gidiyor olsa da, bir üniversitenin yaşının, yok olmuş bir uygarlıkla kıyaslanabilir miktarda olması şaşırtıcıdır.

Ancak Oxford'un resmi kayıtlardaki en eski üniversite olmadığını unutmayınız! Guinness Rekorlar Kitabı'nda bulunan ve UNESCO tarafından da kabul edilen, en uzun süre boyunca aralıksız olarak eğitim ve diploma veren üniversite, Fas'ta bulunan El Karuni Üniversitesi'dir. El Karuni Üniversitesi, Antik Yunan ile Modern Batı Bilimi arasındaki köprü görevi görmüş olan İslam Bilimi'nin asırlar önce kalbinin atmış olduğu üniversitelerden birisidir. 859 yılında, kadın bir hayırsever olan Fatma el-Fıhri tarafından kurulmuştur! el-Fıhri, "çocukların annesi" lakabıyla bilinmektedir ve cami-medrese olarak kurulan üniversite, doğa bilimlerine odaklanmıştır. Ancak sonradan "İslam araştırmaları ve İslam hukuku" üzerine eğilerek bilimden uzaklaşmıştır. Üniversite, 1957 yılına kadar matematik, fizik, kimya ve dilbilim ile ilgilenmemiştir. Günümüzde üniversiteye sadece Müslümanlar ve erkekler kabul edilmekte ve Kuran'ı, bazı İslami metinleri ve Maliki yasalarını ezbere bilme ve klasik Arapçaya ortalama üstü düzeyde hakim olma zorunluluğu bulunmaktadır. Hala bilim eğitimi veriliyor olsa da, bu konuların ikincil planda tutuluyor olmasından ve bilimden uzak yapısından ötürü kurumun "üniversite" unvanına çok miktarda eleştiri gelmiştir; ancak pek de üzerinde durulmamıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CollegeStats. Top10 Oldest Universities In The World Ancient Colleges. (2020, Haziran 04). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: CollegeStats | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. University Of Al-Qarawiyyin. (2020, Haziran 04). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:42:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2102

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarına sana davranılmasını beklediğin gibi davranma. Zevkleri bambaşka olabilir.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder