Bazı Üniversiteler, Bazı Uygarlıklar Kadar Yaşlı!

Bazı Üniversiteler, Bazı Uygarlıklar Kadar Yaşlı!
1 dakika
1,889 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Örneğin Oxford Üniversitesi... İnsanlığın en eski üniversitelerinden biri. Tabii Antik Yunan'a ait ve "üniversite"nin atası olan "akademi" göz ardı edilirse. Bildiğimiz anlamıyla üniversitelerden söz ediyoruz. Ve eğer ki üniversite tarihinde derinlere gitmek istiyorsanız, Oxford Üniversitesi başlamanız gereken yerlerden birisi!

Resmi kuruluşu 1249 yılı olsa da, Oxford Üniversitesinde eğitim 1096 yılında başladı! Bu, İngilizce konuşulan Dünya'nın en eski üniversitesi olduğu anlamına geliyor. Peki tüm sıralamaları düşünecek olursak, en eski üniversite hangisi? İtalya'da bulunan Bologna Üniversitesi, insanlığın bilinen gerçek anlamdaki ilk üniversitesidir. Kuruluşu, 1088 yılına kadar gider. Dolayısıyla Oxford ile birlikte, en yaşlı üniversitedir.

Oxford Üniversitesinin tarihini buraya sığdırmak bile zor. Özeti bile sayfalarca sürebilir! Ancak burada ilginç bir bilgi vermek istiyoruz: Oxford Üniversitesi, Aztek Uygarlığı'ndan yaşlıdır!

Çoğumuzun "antik uygarlık" olarak düşündüğü ve arkalarında harika yapıtlar ve tapınaklar bırakan Aztekler, 14. yüzyılda, yani 1300'lü yıllarda kurulmuş bir uygarlıktır. Elbette, Aztekleri oluşturacak insanların tarihi çok daha eskiye gidiyor olsa da, bir üniversitenin yaşının, yok olmuş bir uygarlıkla kıyaslanabilir miktarda olması şaşırtıcıdır.

Reklamı Kapat

Ancak Oxford'un resmi kayıtlardaki en eski üniversite olmadığını unutmayınız! Guinness Rekorlar Kitabı'nda bulunan ve UNESCO tarafından da kabul edilen, en uzun süre boyunca aralıksız olarak eğitim ve diploma veren üniversite, Fas'ta bulunan El Karuni Üniversitesi'dir. El Karuni Üniversitesi, Antik Yunan ile Modern Batı Bilimi arasındaki köprü görevi görmüş olan İslam Bilimi'nin asırlar önce kalbinin atmış olduğu üniversitelerden birisidir. 859 yılında, kadın bir hayırsever olan Fatma el-Fıhri tarafından kurulmuştur! el-Fıhri, "çocukların annesi" lakabıyla bilinmektedir ve cami-medrese olarak kurulan üniversite, doğa bilimlerine odaklanmıştır. Ancak sonradan "İslam araştırmaları ve İslam hukuku" üzerine eğilerek bilimden uzaklaşmıştır. Üniversite, 1957 yılına kadar matematik, fizik, kimya ve dilbilim ile ilgilenmemiştir. Günümüzde üniversiteye sadece Müslümanlar ve erkekler kabul edilmekte ve Kuran'ı, bazı İslami metinleri ve Maliki yasalarını ezbere bilme ve klasik Arapçaya ortalama üstü düzeyde hakim olma zorunluluğu bulunmaktadır. Hala bilim eğitimi veriliyor olsa da, bu konuların ikincil planda tutuluyor olmasından ve bilimden uzak yapısından ötürü kurumun "üniversite" unvanına çok miktarda eleştiri gelmiştir; ancak pek de üzerinde durulmamıştır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CollegeStats. Top10 Oldest Universities In The World Ancient Colleges. (04 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: CollegeStats | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. University Of Al-Qarawiyyin. (04 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 05:05:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2102

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Hidrojen
Kromozom
Dinozorlar
Nörobiyoloji
Mitler Ve Gerçekler
Psikoloji
Hayvanlar Alemi
Dişler
Evrim Teorisi
Korku
Kemik
Bağışıklık
Basınç
Uzay
Sars
Hidrotermal Baca
Teyit
Avrupa
Modern
Müfredat
Nöron
Fare
Yılan
Yeme
Beslenme Biçimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku