Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir!

Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir! Science Alert
2 dakika
387
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Baykuşlar avlarına doğru fark ettirmeden süzülebilmek için sessiz uçma sanatında ustalaşmıştır. Bilim insanları bu hayvanların kanatlarının ön tarafındaki tırtıklı köşeleri inceleyerek rüzgâr türbinlerinin ve uçakların çıkardığı sesi azaltabileceğimizi düşünüyorlar.

Söz konusu tırtıklar bize havada paslanan metalin sesini azaltma konusunda yardımcı olabilir. Bilim insanları bunu kanıtlamak için bilgisayar modellemeleri ve rüzgâr tüneli deneyleri yapıyorlar.

Japonya'daki Chiba Üniversitesinden bir ekip, baykuş kanadının önündeki tırtıkların türbülanslı ve laminer hava arasındaki geçişi kontrol ettiğini ve buradaki prensibin kendi yaptığımız makineler üzerinde de kullanılabileceğini buldu. Baş araştırmacı Hao Liu, araştırma hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Baykuşlar sessiz uçmalarıyla bilinir. Kanatlarının eşsiz özellikleri vardır. Ön taraftaki tırtıklar, arka taraftaki püsküller ve kadifemsi yüzey bu özellikleri mümkün kılar. Bu özelliklerin aerodinamik (hava hareketiyle alakalı) kuvvet üretimini ve gürültüyü azaltmayı nasıl etkilediğini ve başka alanlara uygulanıp uygulanamayacağını bilmek istedik.

Araştırmacılar baykuş kanadından esinlenilmiş kanat modellerini ön taraflarında tırtıklar bulunurken ve bulunmazken test ettiler. Tarak benzeri tırtıklarla ilgili daha önce de araştırmalar yapılmıştı. Ancak hâlâ bunların etkilerini tam olarak bilmiyoruz.

Bu modeller, hava akışını uygulamak için geliştirilmiş Büyük Girdap Simülasyonu'nda (İng: "Large Eddy Simulation") test edildi. Ayrıca parçacık görüntülemeli hız ölçümü ve diğer kuvvet ölçümleri kullanılarak testler yapıldı.

Ön taraftaki tırtıkların, kanadın üzerinden akan laminer ve türbülanslı hava akımları arasındaki geçişi 0 ve 20 derece arasındaki hücum açılarında (kanat açısı ve hava akımının yönü arasındaki ilişki) pasif olarak kontrol edebildiği ortaya çıktı. Bir başka deyişle bu tırtıklar, aerodinamik kuvvetin idaresi ve ses üretimi konularında çok mühim. Tırtıklar kanada çarpan türbülanslı, yüksek frekanslı girdapları daha küçük ve daha sessiz girdaplara parçalıyor.

Bilim insanlarının bulgularına göre kuvvet üretimi ve gürültünün bastırılması arasında bir değiş tokuş ilişkisi bulunmaktadır. 15'ten küçük bir hücum açısında tırtıklı ön uçlar tırtıksızlara göre aerodinamik performansı azaltır. Baykuşun uçuşunda sıklıkla olduğu gibi 15'ten büyük açılarda ise hem aerodinamik performans gelişme gösterir hem de gürültü daha az olur.

Bu bulguları türbinlere, uçaklara ve hava akımını kullanan başka teknolojilere uygulayabilmek için uzun bir yolumuz var. Ancak üzerine her geçen gün yeni bir şeyler koyabileceğimiz bir araştırma temeli atılmış durumda. Liu, son olarak şöyle söylüyor:

Baykuşlardan esinlenen bu yapılar rüzgâr türbinlerinin ve uçakların kanadına ya da drone pervanelerine uygulanabilirse akış kontrolü ve gürültü azaltma için kullanışlı, doğayı yansıtan (biyomimetik) tasarımlar sağlayabilir. Rüzgâr türbinlerinin üretiminde kısıtlayıcı faktörlerden en önemlilerinden birinin gürültü olduğu bir zamanda böyle bir gürültü azaltma mekanizması üretilmesi çok güzel olur.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 21:14:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12715

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Küresel Salgın
Yas
Argüman
Test
Küçük
Örümcek
Kadın Doğum
Böcek Bilimi
Bakteriler
Nüfus
Karbonhidrat
Bitki
Komplo
Travma
Tıp
Zehir
Sars Mers
Astrofizik
Organizma
Moleküler Biyoloji
Okyanus
Dilbilim
Viral
Büyük Patlama
Filogenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Can, et al. Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir!. (9 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12715
Can, M., Kayalı, Ö. (2020, June 09). Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12715
M. Can, et al. “Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 09 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/12715.
Can, Mümin. Kayalı, Ögetay. “Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, June 09, 2020. https://evrimagaci.org/s/12715.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close