Baron Tırtılı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Kamuflajın en düzey ustalarından biri de Baron Tırtılı'dır (Euthalia aconthea). Eğer ki Malezyada tırtıl yiyen bir kuş olsaydınız, bu tırtıllarla beslenmeniz gerçekten de çok zor olacaktı. Aslında birçok tırtıl, evrimsel süreçte yaşadığı ortamda en az görünecek şekilde evrim geçirmiştir; ancak Baron Tırtılı'nın bunu bir adım öteye götürdüğü, görselden de görülebilir (mi?).

Baron tırtıllarının bu ayrıntılı şekil ve renkleri, özellikle yapraklar üzerinde kamufle olabilmek için evrimleşmiştir. Yapraklar haricinde bu kadar başarılı bir kamuflaj gösteremezler. Bu üstün kamuflaj yetenekleri sayesinde avcılara yem olmadan beslenebilir ve üreyebilirler. Sadece Hindistan ve Güneydoğu Asya'da bulunan bu tür, genellikle Kuala Lumpur'un mango ağaçları üzerinde görülür. Mango çiftçileri tarafından da çok sevildikleri söylenemez; dolayısıyla kamuflaj, dolaylı yoldan insan türünden saklanma konusunda da avantaj sağlamıştır.

Tabii bu kamuflajda bir de şu faktör var: Her zaman bu kadar net kamufle olamıyorlar; duruş açıları, o anın şartları, yaprağın tipi, yapmakta oldukları işler, vs. bunu ciddi miktarda etkiliyor. Bu fotoğraflarda görülen, bir türün en müthiş şekilde kamufle olduğu anlar aslında. Bu da etkileyicilik katsayısını ciddi miktarda arttırıyor. Normalde bu tırtıl şöyle gözükür:

 

 

Euthalia aconthea

Tırtılı halen göremeyenler buraya tıklayabilirler.

 

Kaynak: Mother Nature Network

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Albino Tavuskuşu

Çıplak Kuyruksuz Maymun: İnsan

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder