Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Barbara York Main: Gerçek "Örümcek Kadın"!

Barbara York Main: Gerçek "Örümcek Kadın"!
1 dakika
13,856
Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki gerçek hayatta bir "örümcek kadın" arıyorsanız, Avustralya'da bulabilirsiniz. Barbara York Main, insanlık tarihinde tek bir örümcek popülasyonu üzerinde yapılmış en uzun soluklu gözlem ve deney sürecinin başında yer alan bilim insanıdır. 26 yaşındayken çocukluk evinin bahçesinde bulduğu bir tuzakkapısı örümceği (Mygalomorphae alttakımı) popülasyonunu, 40 yıldır aralıksız olarak gözledi, inceledi, analiz etti! 

14 Mayıs 2019 yılı itibariyle kaybettiğimiz bu tutkulu bilim insanıyla ilgili ilginç konu, kendisinin asla bir üniversiteden doktora almamış olmasıdır. Güney Avusturalya Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra, doğrudan kendini bilimsel araştırmalara verdi.

Normalde günümüzde, akademik bir makale yayınlayabilmek için genellikle doktorluk unvanına sahip en azından 1 akademisyenle birlikte çalışmak gerekiyor. Ancak çok nadiren sıra dışı becerileri olan ve kendisini bilim camiasında kabul ettirmeyi başarmış, doktoraya sahip olmayan kişiler de akademik çalışmalara kabul edilebiliyor. Barbara Main, bunlara en güzel örneklerden birisi.

Tüm Reklamları Kapat

Ömrünün sonuna kadar Güney Avusturalya Üniversitesi Zooloji Bölümü'nde misafir profesör olarak görev yapan Main, ömrü boyunca örümcekler üzerine 4 kitap ve 70 makale yayınladı. Main, Dünya çapında kabul gören bir örümcek bilimcilerden (araknolog) biri olarak görülüyordu. Ayrıca bugüne kadar, sayısını hatırlayamadığı kadar fazla örümcek türü keşfetti! Uzmanlar, kendisinin 34 ayrı örümcek türünü ve 7 ayrı örümcek cinsini tanımladığını belirtiyor.

Tuzakkapısı örümcekleri, oldukça ilginç bir hayvan grubu. Bu canlılar, isimlerini yuvalarının ağzına yaptıkları açılır-kapanır kapı benzeri yapıdan alıyorlar. Ayrıca bu örümcekler, tüm Örümcekler Sınıfı içerisinde ömürleri boyunca tek bir yuvada kaldığı bilinen tek örümcek türü. Erkekleri belli bir yaştan sonra seks ve sonrasında da ölmek üzere yuvayı terk ediyor olsa da, dişiler her zaman tek bir yuvada kalıyorlar ve yuvanın bakımını yapmayı sürdürüyorlar. Tüm bunlar ve çok daha fazla detay, Barbara York Main'in çalışmaları sayesinde ortaya çıkarıldı.

Her ne kadar ömrünün son dönemlerinde yaşı nedeniyle işleri yavaşlatmak zorunda kaldıysa da, son anlarına kadar her gün en az birkaç saatini örümcekleri üzerinde çalışmaya ayırdı. Gerekçesi ise oldukça net:

Kendimi alamıyorum.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 25
 • Muhteşem! 11
 • Bilim Budur! 7
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/07/2024 19:58:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3310

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Viral
Makina
Hayatta Kalma
Argüman
Beyin
Odontoloji
Aile
Gıda
Sinir
Dilbilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Manyetik
Maymun
İmmünoloji
Uterus
Albert Einstein
Zehirli Mantar
Korku
Anksiyete
Arı
Çeviri
Canlı
Psikoloji
Ses Kaydı
Antropoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Barbara York Main: Gerçek "Örümcek Kadın"!. (26 Şubat 2015). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3310
Bakırcı, Ç. M. (2015, February 26). Barbara York Main: Gerçek "Örümcek Kadın"!. Evrim Ağacı. Retrieved July 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3310
Ç. M. Bakırcı. “Barbara York Main: Gerçek "Örümcek Kadın"!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 Feb. 2015, https://evrimagaci.org/s/3310.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Barbara York Main: Gerçek "Örümcek Kadın"!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 26, 2015. https://evrimagaci.org/s/3310.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close