Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Eğer ki gerçek hayatta bir "örümcek kadın" arıyorsanız, Avustralya'da bulabilirsiniz. Barbara York Main, insanlık tarihinde tek bir örümcek popülasyonu üzerinde yapılmış en uzun soluklu gözlem ve deney sürecinin başında yer alan bilim insanıdır. 26 yaşındayken çocukluk evinin bahçesinde bulduğu bir tuzakkapısı örümceği (Mygalomorphae alttakımı) popülasyonunu, 40 yıldır aralıksız olarak gözledi, inceledi, analiz etti! 

14 Mayıs 2019 yılı itibariyle kaybettiğimiz bu tutkulu bilim insanıyla ilgili ilginç konu, kendisinin asla bir üniversiteden doktora almamış olmasıdır. Güney Avusturalya Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra, doğrudan kendini bilimsel araştırmalara verdi.

Normalde günümüzde, akademik bir makale yayınlayabilmek için genellikle doktorluk unvanına sahip en azından 1 akademisyenle birlikte çalışmak gerekiyor. Ancak çok nadiren sıra dışı becerileri olan ve kendisini bilim camiasında kabul ettirmeyi başarmış, doktoraya sahip olmayan kişiler de akademik çalışmalara kabul edilebiliyor. Barbara Main, bunlara en güzel örneklerden birisi.

Ömrünün sonuna kadar Güney Avusturalya Üniversitesi Zooloji Bölümü'nde misafir profesör olarak görev yapan Main, ömrü boyunca örümcekler üzerine 4 kitap ve 70 makale yayınladı. Main, Dünya çapında kabul gören bir örümcek bilimcilerden (araknolog) biri olarak görülüyordu. Ayrıca bugüne kadar, sayısını hatırlayamadığı kadar fazla örümcek türü keşfetti! Uzmanlar, kendisinin 34 ayrı örümcek türünü ve 7 ayrı örümcek cinsini tanımladığını belirtiyor.

Tuzakkapısı örümcekleri, oldukça ilginç bir hayvan grubu. Bu canlılar, isimlerini yuvalarının ağzına yaptıkları açılır-kapanır kapı benzeri yapıdan alıyorlar. Ayrıca bu örümcekler, tüm Örümcekler Sınıfı içerisinde ömürleri boyunca tek bir yuvada kaldığı bilinen tek örümcek türü. Erkekleri belli bir yaştan sonra seks ve sonrasında da ölmek üzere yuvayı terk ediyor olsa da, dişiler her zaman tek bir yuvada kalıyorlar ve yuvanın bakımını yapmayı sürdürüyorlar. Tüm bunlar ve çok daha fazla detay, Barbara York Main'in çalışmaları sayesinde ortaya çıkarıldı.

Her ne kadar ömrünün son dönemlerinde yaşı nedeniyle işleri yavaşlatmak zorunda kaldıysa da, son anlarına kadar her gün en az birkaç saatini örümcekleri üzerinde çalışmaya ayırdı. Gerekçesi ise oldukça net:

Kendimi alamıyorum.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 14:04:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3310

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarının hatalarından ders alın; çünkü hepsini kendiniz yapacak kadar uzun yaşayamazsınız.”
Martin Vanbee
Geri Bildirim Gönder