Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı)

Çocuklara, Örümceklerden Korkulmaması Gerektiğini Anlatan Kitap!

Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı)
3 dakika
4,310
Tüm Reklamları Kapat

Kitap Hakkında

 • Künye: Nina Dulleck (Çeviri: Necdet Neydim)
 • Kitabevi: Gergedan Yayınları
 • Sayfa Sayısı: 32
 • Yaş: 5+
 • Amaç: Örümceklerden korkulmaması gerektiğini çocuklara aktarmaktır.
 • Satın Almak İçin: Amazon

Tanıtım

''Ayyy Örümcek!'' Ne çok duydun bu çığlığı değil mi? Ve de ne çok örümcek var çevremizde. Her an her yerde farklı renk ve biçimlerde. Birdenbire karşına çıkan bir örümcekle ev arkadaşı olmak istemiyor musun? Peki o halde, süper bir tozemici-sinekkapıcı-örümcekyokedici makineyle bu sorununu çözebilirsin. Böyle bir makinen yok mu? Sakın bunu dert etme! Zaten böyle bir makine de yok. Bu sadece bir şakaydı. Bu kitap, örümceklerin aslında ne muhteşem canlılar olduğunu anlatıyor hepimize. Onların da senin ve benim gibi hikayeleri olduğunu, varlıklarının ne denli yararlı olduğunu. Ve en önemlisi de ara ara unuttuğumuz bir gerçeği hatırlatıyor: Gezegenimizde bizden başka canlılarla birlikte yaşıyoruz ve onların da yaşam hakkını korumalıyız!

Örümcekleri öldürmeden nasıl yakalayabileceğinizi anlatan görsel.
Örümcekleri öldürmeden nasıl yakalayabileceğinizi anlatan görsel.
Ayyy Örümcek!

Evrim Ağacı Analizi

Negatif Eleştiriler

Kitaptaki küçük bir kısımda "tozemici-sinekkapıcı-örümcekyokedici" benzeri bir hayali makineden söz edilmektedir. Bahsi geçen makineye sahip olan kişilerin hiç efor sarf etmeden örümceklerden ve sineklerden kurtulabileceği belirtiliyor. Evet, söz konusu hayali makinenin aslında "hiç var olmadığı" ve "var olmasına gerek olmadığı" vurgulanıyor.

Fakat böyle bir makineye dahi yer verilmesinin anlamsız olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kitabın vermek istediği mesaj ile fazlasıyla ters düşüyor. Zaten hemen ardından onların aslında "incitilmemesi" gerektiği vurgulanıyor. Madem bu vurgu yapılmak isteniyor, o zaman neden böyle fikir ilk başta sunuluyor ki? Belki bazı çocuklar söz konusu makinenin arayışına girebilir, bilemiyoruz. Keşke makinenin bulunduğu bir iki sayfa hiç çizilmeseydi, buna rağmen kitabın akışına genel anlamda etki etmediğini söyleyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Sevimli zıplayan örümcek Lucas.
Sevimli zıplayan örümcek Lucas.
Business Insider

Pozitif Eleştiriler

Kitap gerçekten çok akıcı ve anlaşılabilir bir dil ile yazılmış. Her çocuğun okuması gereken ve benimsemesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyoruz. Örümcek korkusunun Türkiye gibi ülkelerde anlamsız olmasından ötürü çocuklara diğer canlıların yaşam haklarına saygı göstermeleri gerektiği ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.

Çocukların, gördükleri örümceklere isim vermelerini sağlamak, o örümceğe olan korkuyu baskılayacaktır. Örümceklerin aslında insan gibi büyük canlılara karşı zararsız olduklarını göstermek gerekir. Söz konusu kitap, örümceklerin tıpkı biz insanlar gibi üreyip, gelişip, beslendiklerini gösteren muhteşem illüstrasyonlar barındırmaktadır. Hatta bu kitap sayesinde çocukların artık evdeki örümceklerden korkmadığını hatta onları koruduğunu gösteren geri bildirimler gelmektedir. Ne kadar muhteşem değil mi!

Kitabın son sayfasındaki etkileyici paragraf ile bitirelim:

İlk kez karşılaştığın insan sana ürkütücü gelebilir, -ailen de izin verdiğinde- ona adını sorarak o insanı tanımanın ilk adımını atmış olursun. Unutma, çoğunun ismi aynı senin gibi annesi ve babası tarafından verildi. Ve eğer sen onu tanırsan, endişen hemen hafifleyecektir. Tıpkı örümceklerle ilgili korkunda olduğu gibi...

Unutmayın: Türkiye'de, zehri sağlık bir insan için ölümcül olan örümcek türü yoktur. Bazı türlerde sistemik semptomlar veya nekroz görülebilse de; ölüm vakası bugüne kadar hiç bildirilmemiştir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 03:34:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9211

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Teorisi
Zehirli Mantar
2019-Ncov
Doku
Hominidae
Bilişsel
İletişim
Güve
Hastalık Kontrolü
Bilimsel
Canlılık Cansızlık
Nöron Hücresi
Gıda
Uçma
Grip
Uluslararası Uzay İstasyonu
Mikrobiyoloji
Obezite
Öğrenme Alanı
Makina Mühendisliği
Fizyoloji
Küresel Isınma
Epistemoloji
Elektromanyetik
Para
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı). (26 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9211
Türkoğlu, P. (2020, August 26). Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı). Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9211
P. Türkoğlu. “Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 26 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9211.
Türkoğlu, Pedram. “Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, August 26, 2020. https://evrimagaci.org/s/9211.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close