Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı)

Çocuklara, Örümceklerden Korkulmaması Gerektiğini Anlatan Kitap!

Kitap Analizi: Ayyy Örümcek! (Çocuk Kitabı) Pedram Türkoğlu
2 dakika
2,113 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Kitap Hakkında

 • Künye: Nina Dulleck (Çeviri: Necdet Neydim)
 • Kitabevi: Gergedan Yayınları
 • Sayfa Sayısı: 32
 • Yaş: 5+
 • Amaç: Örümceklerden korkulmaması gerektiğini çocuklara aktarmaktır.

Tanıtım

''Ayyy Örümcek!'' Ne çok duydun bu çığlığı değil mi? Ve de ne çok örümcek var çevremizde. Her an her yerde farklı renk ve biçimlerde. Birdenbire karşına çıkan bir örümcekle ev arkadaşı olmak istemiyor musun? Peki o halde, süper bir tozemici-sinekkapıcı-örümcekyokedici makineyle bu sorununu çözebilirsin. Böyle bir makinen yok mu? Sakın bunu dert etme! Zaten böyle bir makine de yok. Bu sadece bir şakaydı. Bu kitap, örümceklerin aslında ne muhteşem canlılar olduğunu anlatıyor hepimize. Onların da senin ve benim gibi hikayeleri olduğunu, varlıklarının ne denli yararlı olduğunu. Ve en önemlisi de ara ara unuttuğumuz bir gerçeği hatırlatıyor: Gezegenimizde bizden başka canlılarla birlikte yaşıyoruz ve onların da yaşam hakkını korumalıyız!

Örümcekleri öldürmeden nasıl yakalayabileceğinizi anlatan görsel.
Örümcekleri öldürmeden nasıl yakalayabileceğinizi anlatan görsel.
Ayyy Örümcek!

Evrim Ağacı Analizi

Negatif Eleştiriler

Kitaptaki küçük bir kısımda "tozemici-sinekkapıcı-örümcekyokedici" benzeri bir hayali makineden söz edilmektedir. Bahsi geçen makineye sahip olan kişilerin hiç efor sarf etmeden örümceklerden ve sineklerden kurtulabileceği belirtiliyor. Evet, söz konusu hayali makinenin aslında "hiç var olmadığı" ve "var olmasına gerek olmadığı" vurgulanıyor.

Fakat böyle bir makineye dahi yer verilmesinin anlamsız olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kitabın vermek istediği mesaj ile fazlasıyla ters düşüyor. Zaten hemen ardından onların aslında "incitilmemesi" gerektiği vurgulanıyor. Madem bu vurgu yapılmak isteniyor, o zaman neden böyle fikir ilk başta sunuluyor ki? Belki bazı çocuklar söz konusu makinenin arayışına girebilir, bilemiyoruz. Keşke makinenin bulunduğu bir iki sayfa hiç çizilmeseydi, buna rağmen kitabın akışına genel anlamda etki etmediğini söyleyebiliriz.

Sevimli zıplayan örümcek Lucas.
Sevimli zıplayan örümcek Lucas.
Business Insider

Pozitif Eleştiriler

Kitap gerçekten çok akıcı ve anlaşılabilir bir dil ile yazılmış. Her çocuğun okuması gereken ve benimsemesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyoruz. Örümcek korkusunun Türkiye gibi ülkelerde anlamsız olmasından ötürü çocuklara diğer canlıların yaşam haklarına saygı göstermeleri gerektiği ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.

Reklamı Kapat

Çocukların, gördükleri örümceklere isim vermelerini sağlamak, o örümceğe olan korkuyu baskılayacaktır. Örümceklerin aslında insan gibi büyük canlılara karşı zararsız olduklarını göstermek gerekir. Söz konusu kitap, örümceklerin tıpkı biz insanlar gibi üreyip, gelişip, beslendiklerini gösteren muhteşem illüstrasyonlar barındırmaktadır. Hatta bu kitap sayesinde çocukların artık evdeki örümceklerden korkmadığını hatta onları koruduğunu gösteren geri bildirimler gelmektedir. Ne kadar muhteşem değil mi!

Kitabın son sayfasındaki etkileyici paragraf ile bitirelim:

İlk kez karşılaştığın insan sana ürkütücü gelebilir, -ailen de izin verdiğinde- ona adını sorarak o insanı tanımanın ilk adımını atmış olursun. Unutma, çoğunun ismi aynı senin gibi annesi ve babası tarafından verildi. Ve eğer sen onu tanırsan, endişen hemen hafifleyecektir. Tıpkı örümceklerle ilgili korkunda olduğu gibi...

Unutmayın: Türkiye'de, zehri sağlık bir insan için ölümcül olan örümcek türü yoktur. Bazı türlerde sistemik semptomlar veya nekroz görülebilse de; ölüm vakası bugüne kadar hiç bildirilmemiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2021 21:56:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9211

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Organ
Evrenin Genişlemesi
Kütle
Yumurta
Araştırma
Video
Abiyogenez
Hastalık
İnfografik
Kuyruksuz Maymun
Maske Takmak
Ekoloji
Basınç
Zehir
Malzeme
Değişim
Dalga
Hastalık Dağılımı
Göğüs Hastalığı
Mistisizm
Hormon
Deri
Evrimsel
Bebek
Moleküler Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bir şeyleri bulma işidir. Bu açıdan tarih, bir bilimdir.”
Robin G. Collingwood
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku