Bali Minası

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 220 milyar sterlin ile Dünya'nın en zengin ailelerinden biri olan Rothschild ailesinin köklerinde yatan isimlerden biri olan Walter Rothschild'e (banker, politikacı, zoolog, ornitolog) ithafen Leucopsar rothschildi olarak bilinen bu tür, 25 santimetrelik boya sahip bir sığırcık türüdür. 

Soyu kritik derecede tehdit altında bulunan bu canlılar yalnızca Endonezya'nın Bali Adaları'nda bulunurlar. Kuş, 1912 yılında Erwin Stresemann tarafından keşfedilmiştir. Ağaçların tepelerinde yaşayan bu kuşların yuvalarını tespit etmek çoğu zaman oldukça zordur. Yere yalnızca su içmek için ve yuva inşasında kullandıkları malzemeleri toplamak için inerler. Bunun, avcılardan korunmak için evrimleşen bir davranışsal adaptasyon olduğu düşünülmektedir.

Türün vahşi hayattaki sayısı ne yazık ki bilinmemektedir. Ancak Batı Bali Ulusal Parkı'nda 24 adet, Nusa Penida isimli Bali adasında ise 100'den biraz fazla bireyi kaldığı tahmin edilmektedir. Ayrıca 1000 civarında bireyin yasal olarak koruma altında olduğu, bunun yaklaşık 2 katının da karaborsada satıldığı düşünülmektedir.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Bilzerian Report
  2. Wikipedia

Ağustos 2014

5000 Yaban Arısının Bir Yatak Üzerine İnşa Ettiği Yuva!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim