Bahri (Podiceps cristatus)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Kış postu.
Kış postu.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Filyos Çayı'nın denize döküldüğü kısımda balık avına çıkmış kış postunda bir bahri (Podiceps cristatus) gözlemledik. Göç mevsiminde Filyos Nehri boyunca sıklıkla görülürler.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kış postları beyaz ve siyah tüylerle kaplıdır. Yazları ise cinsel seçilime yönelik gösterişli bir ibik sahibi olurlar. Aynı zamanda boyunlarında kabartmak için kullandıkları hafif açık renkli tüyler de çıkar. Yavruların siyah çizgilere sahip kafaları sayesinde yetişkinlerden kolayca ayrılırlar. 

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Kendileri Podicipedidae ailesi içerisinde Eski Dünya adı verilen Avrasya ve Afrika bölgelerinde görülen en iri batağan türüdür.

Yine kış postu ile Filyos Çayı'nda kış mevsiminde gözlemlediğimiz başka birey.
Yine kış postu ile Filyos Çayı'nda kış mevsiminde gözlemlediğimiz başka birey.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Göç mevsiminde denizlerde ve nehirlerde sıkça görülürler.

Davranış ve Etoloji

Kur yapmak adına, izlenmeye değer oldukça özgün dansları vardır. Yavruları, anne ve baba birlikte büyütür. Sıkça balık avlayarak yavrulara yedirirler. Hatta onları zaman zaman sırtların da bile gezdirirler. Böylece anne veya baba yavrusuna nasıl dalması gerektiğini öğretmeye çalışır. 

Diyet ve Metabolizma

Harika birer dalgıç ve yüzücüdürler. Genelde balıklar ile beslenirler, gerektiğinde ise midye ve istiridye gibi kabukluları da yiyebilirler.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Vikipedi. Bahri. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Vikipedi
  • Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin, Murat Soydaş. (2020). Zonguldak Kuşları. ISBN: 978-605-4610-77-8. Yayın Evi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı.
  • Lars Svensson & Peter J. Grant. (2020). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayın Evi: HarperCollins.

Ay ve Kraterler

Saz delicesi (Circus aeruginosus)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder