Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi!

Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi! Science Focus
2 dakika
1,798
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni keşfedilen ve Mukupirna nambensis adı verilen vombat, yaşayan vombatlardan en az beş kat daha büyük; yani yaklaşık olarak siyah yetişkin bir ayı büyüklüğünde ve 150 kg ağırlığı civarında.

Günümüzde üç türü yaşayan vombatlar, Avustralya'nın güneydoğusu ile Tazmanya'nın dağlık bölgelerinde yaşarlar. Hepimizin bildiği bayağı vombat (Vombatus ursinus) türü olup, diğerleri; Kuzey kıllı burunlu vombatı (Lasiorhinus krefftii) ve Güney kıllı burunlu vombatıdır (Lasiorhinus latifrons).

Tüm Reklamları Kapat

Keşfedilen kısmi bir kafatasından ve iskeletinin büyük bir kısmından oluşan fosil, Güney Avustralya'nın Eyre Gölü Havzası'nda ortaya çıkarıldı ve ülkede bugüne kadar keşfedilen en eski keselilerden biri olduğu düşünülüyor.

Holotip kafatası kemiği Mukupirna nambensis’in bilinen tek örneği. (a) Ventral görüntüde kafatası, (b) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının rostral bölgesi, (c) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının arka bölgesi. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Holotip kafatası kemiği Mukupirna nambensis’in bilinen tek örneği. (a) Ventral görüntüde kafatası, (b) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının rostral bölgesi, (c) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının arka bölgesi. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Nature

Mukupirna, Eyre Gölü çevresindeki alanda geleneksel olarak konuşulan Dieri dilinde ''muku'' (Türkçesi; kemikler) ve ''pirna'' (Türkçesi; büyük) kelimelerinden meydana geliyor ve hayvanın büyüklüğünü ifade ediyor. Nambensis tür adı ise, bilinen tek örneği bulunduğu için bölgedeki Namba Formasyonu'nun adı kullanılarak verilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Mukupirna nambensis’e ait fosil kalıntılarından bazıları. (a) kaburgalar, (b) kaudal omurlar, (c) sağ kürek kemiği, (d) sol humerus, (e) sol ulna. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Mukupirna nambensis’e ait fosil kalıntılarından bazıları. (a) kaburgalar, (b) kaudal omurlar, (c) sağ kürek kemiği, (d) sol humerus, (e) sol ulna. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Nature

Araştırmacılar, Scientific Reports dergisinde yayınlanan bulgularının, modern vombatların anlaşılmasına ve karakteristik davranışlarının gelişimine katkıda bulunacağını söylüyorlar. Doğal Tarih Müzesi'nin geçici koleksiyonlar bölümünün yöneticisi ve çalışma yazarlarından biri olan Pip Brewer şöyle diyor:

Mukupirna, karakteristiklerin büyüleyici bir karışımını ortaya koyuyor ve vombatlar ile wynyardiid adı verilen soyu tükenmiş bir keseli grup arasında yakın bir bağ olduğunu kanıtlıyor. Yiyecek bulmak için kazmaya yönelik davranışların, vombat ailesinin en erken üyelerinde var olabileceğini ve muhtemelen günümüze kadar hayatta kalmalarına yol açabileceğini düşündürüyor. Daha önce önerilmesine rağmen, keşfedilen en eski fosil vombatlar sadece dişlerden ve birkaç kafatası parçasından bilindiği için bunu test etmek mümkün olmamıştı.

Salford Üniversitesi'nden bilim insanlarını da içeren bir araştırmacı ekip, numunenin anatomik özelliklerini analiz ettiler. Fosil yaklaşık 25–26 milyon yıl önce, yani geç Oligosen dönemi ile tarihlendirildi. Güney Avustralya'da konuşulan Aborijin dilleri olan Dieri ve Malyangapa'da “büyük kemikler” anlamına gelen Mukupirna; vombatlar, koalalar ve onların fosil akrabalarını içeren yeni bir Vombatiformes türü.

Salford Üniversitesi'nde Biyoloji dalında öğretim görevlisi olan ve çalışmaya liderlik eden Dr. Robin Beck şunları söylüyor:

Mukupirna, bu çağın Avustralya'dan bildiğimiz en iyi korunmuş keseli hayvanlardan biri. Bize vombatların, koalaların ve akrabalarının evrimi hakkında çok şey anlatıyor. Büyük boyutu dikkat çekici; bu açıkça etkileyici ve güçlü bir hayvan olduğunu gösteriyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Focus | Arşiv Bağlantısı
 • R. M. D. Beck, et al. A New Family Of Diprotodontian Marsupials From The Latest Oligocene Of Australia And The Evolution Of Wombats, Koalas, And Their Relatives (Vombatiformes). (25 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2020. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Mukupirna nambensis adı verilen vombat, Avustralya'da 25 milyon yıl önce yaşamış olup, yaşayan vombatlardan en az beş kat daha büyük ve 150 kg civarı ağırlığındadır.

Güney Avustralya'nın Eyre Gölü Havzası'nda ortaya çıkarıldı .

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/11/2023 18:55:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8942

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Makine
Bilim Tarihi
Mitler
Homo Sapiens
Hücre
Köpekgil
Hız
İntihar
Nötron
Darwin
Psikoloji
Bilim İnsanı
Nobel Ödülü
Makina Mühendisliği
Kadın Doğum
Olumsuz
Botanik
Kanıt
Genler
Bilim Felsefesi
Optik
Modern
Karar Verme
Süt
Asit
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Cep Telefonları Yerinizi Nereden Biliyor da Sizi Arayabiliyor?
Cep Telefonları Yerinizi Nereden Biliyor da Sizi Arayabiliyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. McNamara, et al. Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi!. (28 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 29 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8942
McNamara, A., Sever, M. Ç. (2020, June 28). Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved November 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8942
A. McNamara, et al. “Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi!.” Edited by Meltem Çetin Sever. Evrim Ağacı, 28 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/8942.
McNamara, A.. Sever, Meltem Çetin. “Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi!.” Edited by Meltem Çetin Sever. Evrim Ağacı, June 28, 2020. https://evrimagaci.org/s/8942.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close