Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi!

Avustralya'da 25 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan, Vombat Benzeri Bir Tür Keşfedildi! Science Focus
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Focus isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yeni keşfedilen ve Mukupirna nambensis adı verilen vombat, yaşayan vombatlardan en az beş kat daha büyük; yani yaklaşık olarak siyah yetişkin bir ayı büyüklüğünde ve 150 kg ağırlığı civarında.

Günümüzde üç türü yaşayan vombatlar, Avustralya'nın güneydoğusu ile Tazmanya'nın dağlık bölgelerinde yaşarlar. Hepimizin bildiği bayağı vombat (Vombatus ursinus) türü olup, diğerleri; Kuzey kıllı burunlu vombatı (Lasiorhinus krefftii) ve Güney kıllı burunlu vombatıdır (Lasiorhinus latifrons).

Keşfedilen kısmi bir kafatasından ve iskeletinin büyük bir kısmından oluşan fosil, Güney Avustralya'nın Eyre Gölü Havzası'nda ortaya çıkarıldı ve ülkede bugüne kadar keşfedilen en eski keselilerden biri olduğu düşünülüyor.

Holotip kafatası kemiği Mukupirna nambensis’in bilinen tek örneği. (a) Ventral görüntüde kafatası, (b) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının rostral bölgesi, (c) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının arka bölgesi. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Holotip kafatası kemiği Mukupirna nambensis’in bilinen tek örneği. (a) Ventral görüntüde kafatası, (b) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının rostral bölgesi, (c) ventromedial görüntüde kafatası'nın sağ tarafının arka bölgesi. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Nature

Mukupirna, Eyre Gölü çevresindeki alanda geleneksel olarak konuşulan Dieri dilinde ''muku'' (Türkçesi; kemikler) ve ''pirna'' (Türkçesi; büyük) kelimelerinden meydana geliyor ve hayvanın büyüklüğünü ifade ediyor. Nambensis tür adı ise, bilinen tek örneği bulunduğu için bölgedeki Namba Formasyonu'nun adı kullanılarak verilmiştir.

Mukupirna nambensis’e ait fosil kalıntılarından bazıları. (a) kaburgalar, (b) kaudal omurlar, (c) sağ kürek kemiği, (d) sol humerus, (e) sol ulna. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Mukupirna nambensis’e ait fosil kalıntılarından bazıları. (a) kaburgalar, (b) kaudal omurlar, (c) sağ kürek kemiği, (d) sol humerus, (e) sol ulna. Ölçek çubuğu = 5 cm.
Nature

Araştırmacılar, Scientific Reports dergisinde yayınlanan bulgularının, modern vombatların anlaşılmasına ve karakteristik davranışlarının gelişimine katkıda bulunacağını söylüyorlar. Doğal Tarih Müzesi'nin geçici koleksiyonlar bölümünün yöneticisi ve çalışma yazarlarından biri olan Pip Brewer şöyle diyor:

Mukupirna, karakteristiklerin büyüleyici bir karışımını ortaya koyuyor ve vombatlar ile wynyardiid adı verilen soyu tükenmiş bir keseli grup arasında yakın bir bağ olduğunu kanıtlıyor. Yiyecek bulmak için kazmaya yönelik davranışların, vombat ailesinin en erken üyelerinde var olabileceğini ve muhtemelen günümüze kadar hayatta kalmalarına yol açabileceğini düşündürüyor. Daha önce önerilmesine rağmen, keşfedilen en eski fosil vombatlar sadece dişlerden ve birkaç kafatası parçasından bilindiği için bunu test etmek mümkün olmamıştı.

Salford Üniversitesi'nden bilim insanlarını da içeren bir araştırmacı ekip, numunenin anatomik özelliklerini analiz ettiler. Fosil yaklaşık 25–26 milyon yıl önce, yani geç Oligosen dönemi ile tarihlendirildi. Güney Avustralya'da konuşulan Aborijin dilleri olan Dieri ve Malyangapa'da “büyük kemikler” anlamına gelen Mukupirna; vombatlar, koalalar ve onların fosil akrabalarını içeren yeni bir Vombatiformes türü.

Salford Üniversitesi'nde Biyoloji dalında öğretim görevlisi olan ve çalışmaya liderlik eden Dr. Robin Beck şunları söylüyor:

Mukupirna, bu çağın Avustralya'dan bildiğimiz en iyi korunmuş keseli hayvanlardan biri. Bize vombatların, koalaların ve akrabalarının evrimi hakkında çok şey anlatıyor. Büyük boyutu dikkat çekici; bu açıkça etkileyici ve güçlü bir hayvan olduğunu gösteriyor.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Focus | Arşiv Bağlantısı
 • R. M. D. Beck, et al. A New Family Of Diprotodontian Marsupials From The Latest Oligocene Of Australia And The Evolution Of Wombats, Koalas, And Their Relatives (Vombatiformes). (25 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2020. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Mukupirna nambensis adı verilen vombat, Avustralya'da 25 milyon yıl önce yaşamış olup, yaşayan vombatlardan en az beş kat daha büyük ve 150 kg civarı ağırlığındadır.

Güney Avustralya'nın Eyre Gölü Havzası'nda ortaya çıkarıldı .

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/10/2020 12:54:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8942

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Zooloji
Anne
Aşılar
Cinsellik Araştırmaları
Diyet
Şiddet
Sinir Sistemi
Öğrenme Alanı
Hayvan Davranışları
Küresel Salgın
Sürüngen
Ortak Ata
Ölüm
Neandertal
Atmosfer
Olasılık
Fotoğraf
Kök Hücre
İnsanlık
Oyun Teorisi
Şempanze
Cinsiyet
Dünya
Genel Görelilik
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir başka gezegeni Dünya'ya dönüştürecek gücümüz varsa; o zaman Dünya'yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder