Atları Artık Vurmasınlar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Biyoloji ile mühendisliğin birleşiminden doğan alanlar, daha önce de anlattığımız gibi sadece insanın değil, tüm türlerin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefliyor. Bilim, diğer bilgi türlerinin aksine insanı değil, tüm varlığı hedef alıyor ve anlamaya, iyileştirmeye geliştirmeye çalışıyor.

Yapılan protez organlar, hayvanların, özellikle de bacaklarını yitirdikleri zaman sahipleri tarafından vurulan atların hayat standartlarını oldukça arttıracak gibi gözüküyor. Teknolojinin ucuzlamasıyla birlikte, birçok hayvanın da hayatı kurtulabilir.

Normalde atların bacakları kırıldığında ya da hasar gördüğünde vurulmaları gerekmiyor. Her zaman olduğu gibi bu, insan vahşetinin bir ürünü. Atların kemiklerinin iyileştirilmesi çok zor bir iş, çünkü evrimsel süreçte atların adapte oldukları koşullar, yapay seçilimle onları zorladığımız noktalara uygun değil. Kemikleri çok uzun ve çok yumuşak, bu da hızlı koşmalarını sağlıyor. Ancak bu hızlı koşmaya yapay seçilimle adapte edilmiş atların dezavantajı, kemiklerinin çok kırılgan olması. Kırılan kemikleri de iyileştirmesi hem çok masraflı, hem de bu iyileşme sürecinde atın kemiklerinde ve kaslarında oluşan aşınma, onları bir daha hızlı koşamaz hale getiriyor. Vahşi insanoğlu da çözümü atı öldürmekte buluyor.

Ancak bilim ve teknoloji sayesinde ürettiğimiz ürünler, artık bu sorunları çözmeye başlayabilir. Daha yolun çok başındayız; ancak atılan her adım türlerin iyiliğine doğru oluyor.

Konumsal Yönelim Fenomeni (Spatial Orientation Phenomenon)

Soyu Tükenen Türleri Yeniden Yaratma Konusunda İlk Başarı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim