Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Biyoloji ile mühendisliğin birleşiminden doğan alanlar, daha önce de anlattığımız gibi sadece insanın değil, tüm türlerin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefliyor. Bilim, diğer bilgi türlerinin aksine insanı değil, tüm varlığı hedef alıyor ve anlamaya, iyileştirmeye geliştirmeye çalışıyor.

Yapılan protez organlar, hayvanların, özellikle de bacaklarını yitirdikleri zaman sahipleri tarafından vurulan atların hayat standartlarını oldukça arttıracak gibi gözüküyor. Teknolojinin ucuzlamasıyla birlikte, birçok hayvanın da hayatı kurtulabilir.

Normalde atların bacakları kırıldığında ya da hasar gördüğünde vurulmaları gerekmiyor. Her zaman olduğu gibi bu, insan vahşetinin bir ürünü. Atların kemiklerinin iyileştirilmesi çok zor bir iş, çünkü evrimsel süreçte atların adapte oldukları koşullar, yapay seçilimle onları zorladığımız noktalara uygun değil. Kemikleri çok uzun ve çok yumuşak, bu da hızlı koşmalarını sağlıyor. Ancak bu hızlı koşmaya yapay seçilimle adapte edilmiş atların dezavantajı, kemiklerinin çok kırılgan olması. Kırılan kemikleri de iyileştirmesi hem çok masraflı, hem de bu iyileşme sürecinde atın kemiklerinde ve kaslarında oluşan aşınma, onları bir daha hızlı koşamaz hale getiriyor. Vahşi insanoğlu da çözümü atı öldürmekte buluyor.

Ancak bilim ve teknoloji sayesinde ürettiğimiz ürünler, artık bu sorunları çözmeye başlayabilir. Daha yolun çok başındayız; ancak atılan her adım türlerin iyiliğine doğru oluyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2019 14:48:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1081

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kitap yakmaktan daha büyük suçlar vardır. Biri, onları okumamaktır.”
Joseph Brodsky
Geri Bildirim Gönder