Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Asmagiller (Vitaceae)

Asmagiller (Vitaceae) iNaturalist
1 dakika
638
Tüm Reklamları Kapat
Asmagiller
 • Bilimsel Adı Vitaceae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Asmagiller
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Vitaceae
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Vitaceae (Asmagiller) ailesi 13-14 cins ve yaklaşık 800 türden oluşur. Vitaceae ailesi sarılıcı bitkiler, otsular veya ağaçlar ile birlikte bazı sukulentleri de kapsar.

Vitaceae iki alt aile halinde sınıflandırılabilir: Leeoidae (Leeaceae) ve Vitoideae.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Vitaceae ailesine benzer morfolojilerde tohumları olan iyi bir şekilde korunmuş Indovitis chitaleyae fosilleri Orta Hindistan'daki Deccan Tuzakları'nda bulunmuştur ve Geç Kretase dönemine tarihlendirilmektedir. Bu meyve ve etrafa saçılmış tohumlara ait fosiller 66 milyon yaşındadır ve üzüm ailesine ait en eski fosillerdir. 4 ila 6 tohum taşıyan fosil meyveleri bugün yeryüzünde yetişmekte olan Vitis ile yakın benzerlik göstermektedir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Vitaceae üyeleri Kuzey Amerika'nın doğusundan Güney Amerika'ya, Afrika'nın merkezinden güneyine ve Güneydoğu Asya/Avustralya'ya kadar uzanan bölgede yayılış gösterir.

Davranış ve Üreme

Bu bitkilerin gövde kısımlarında, genellikle yaprakların çaprazında tendriller yani bitkinin sarılmasını sağlayan filizler bulunur. Yaprakları basittir, genellikle palmat yani el biçimlidir ve damarlıdır; stipulludur, bu ailedeki kimi türler tüysü yapraklıdır.

Çiçekleri küçük, tek ya da iki eşeyli ve aktinomorftur, yani bu çiçeklerde kaliks ve korolla parçaları, şekil ve boyut bakımından eşittir. Kaliks, bazılarında yaka haline körelmiş 4-5 serbest sepallidir. Tek stilus bulundururlar. Vitaceae meyveleri üzümdür ve tohumları endospermlidir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Ekonomik önemini ağırlıklı olarak meyve ve şarap yapımı için kullanılan örneğin Vitis vinifera gibi üzüm çeşitlerini kapsar. Bunun yanı sıra Cissus, Parthenocissus ve Rhoicissus gibi bazı bitkiler süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/06/2024 13:52:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12053

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çevre
Evrim Tarihi
Diş Hekimi
2019-Ncov
İklim
Karar
Modern
Diş Hekimliği
Nükleer
Cinsel Seçilim
Tohum
Kök Hücre
Damar
Sinirbilim
Hava
Kuantum
Gıda
Roma
Radyoaktif
Tutarlılık
Kadın Doğum
Koaservat
Antropoloji
Safsata
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Aknam, et al. Asmagiller (Vitaceae). (22 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12053
Aknam, B., Bakırcı, Ç. M. (2022, July 22). Asmagiller (Vitaceae). Evrim Ağacı. Retrieved June 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12053
B. Aknam, et al. “Asmagiller (Vitaceae).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 22 Jul. 2022, https://evrimagaci.org/s/12053.
Aknam, Bilge. Bakırcı, Çağrı Mert. “Asmagiller (Vitaceae).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 22, 2022. https://evrimagaci.org/s/12053.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close