Aşı İğnesi ve Arı İğnesi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta mavi ile gösterilen bir aşı iğnesi, kırmızı ile gösterilense bir arı iğnesi...

İlginçtir ki bir aşı olurken canımızın acımasına neden olan iğne ucunun her ne kadar ince üretilirse üretilsin küt ve kalın olmasıdır. Buna karşılık, çoğu zaman bir arı tarafından sokulduğumuzda canımızı acıtan iğnenin kendisinin fiziksel özelliklerinden ziyade, iğne üzerinde bulunan kimyasalların vücudumuzla tepkimeye girerek acıya neden olmasıdır. Eğer ki evrimsel süreçte iğneler gibi özelliklerin nasıl evrimleştiği ve gelişimsel biyoloji çerçevesinde bu yapıların nasıl oluştuğunu daha iyi anlayabilirsek ve nano/mikro-üretim tekniklerimizi geliştirebilirsek, bizler de acının neredeyse tamamen yok olduğu iğneler üretebiliriz. Sonuçta "modern bilim" dediğimiz şey son birkaç yüz yıldır var; buna karşılık evrim son 4 milyar yıldır devam ediyor. Dolayısıyla ürünler arasında fark olması çok normal; lakin bu kadar kısa sürede bilimsel yöntem sayesinde bu kadar fazla yol kat edebilmemiş olmamız da heyecan verici!

Kaynak: reddit

Hamburger ve Pizzayı ''Genlerimiz İstiyor'' Olabilir!

Tardigradlar Radyasyondan Korunmak İçin DNAlarına Kalkan Üretiyorlar!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim