Arp Süngeri

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Arp Süngeri (Chondrocladia lyra)

Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi gözüken bu canlı, esasında yeni keşfedilmiş ve ilk defa görüntülenmiş bir sünger türüdür. Genellikle vakum etkisi yaratarak suyun akışına yön veren ve bu sayede su içerisindeki planktonlardan beslenen sünger türdaşlarının aksine Arp Süngeri, cırt-cırtlı bir dış yapıya sahiptir ve bu dikenlerine takılan deniz canlılarını sindirir.

Diğer süngerler gibi Hayvanlar Alemi altında bulunan bu canlının özelleşmiş hücreleri, yakalanan basit yapılı planktonları sindirir. Üstelik bu dikenler sadece beslenmede değil, üremede de görev alırlar. Şamdan benzeri yapıların ucundaki topuzların her birinde spermler depolanır ve uygun yetişkinliğe erişildiğinde bu spermler suya dökülür.

Türü keşfedenler, genelde olanın aksine biyologlar değil, Kuzey Kaliforniya'daki Gorda Sırtı'nı analiz etmek üzere dalış yapan jeologlardır.

Tür, suyun 3300 metre derinliğinde yaşamaktadır.

 

Teşekkür: Sry Ern

Kaynak: Science

Fanila Güveleri

Dil Yiyici Bit

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder